Hobby i podróże

Wina ekologiczne

Napisany przez dawkawiedzy

Termin „ekologiczne wina” to powód ostatnich żarliwych dyskusji koneserów.  Częstotliwość pojawiania się stwierdzenia eko jest duża, gdy jednak spróbujemy usystematyzować, co eko wino znaczy, na horyzoncie pojawia się wiele trudności.


Bogata ekologia


Jednolita wykładnia dotycząca ekologiczności wina póki co nie została jeszcze wprowadzona. Tak naprawdę to skrót myślowy, bo wino ekologiczne nie istnieje. To jedynie pewne semantyczne uproszczenie, bo rozumienie terminów związanych z ekologicznością nieco inne jest w starej Europie, a inne w Nowym Świecie- zwłaszcza w USA.

Winiarstwo eko/ekologiczne utożsamiane jest z produkcją win do których używane są szczepy winogron pochodzące z uprawy ekologicznej. We Francji tereny określane są jako agriculture biologique(AB), a same wina jako vins bio, we Włoszech to vini biologici, analogicznie w Hiszpanii, Portugalii itd.

 

O co tyle zachodu?


W największym skrócie system eko oznacza sposób uprawy winorośli, w którym wyklucza się stosowanie produktów syntezy chemicznej. Nie używa się więc nawozów sztucznych ani syntetycznych środków ochrony roślin. Dopuszczalny w uprawie jest natomiast siarczan miedzi, służący do oprysków przeciw chorobom pleśniowym, w ilości do 6 kg/ha w ciągu pięciu lat. W winiarni nie stosuje się produktów pochodzenia zwierzęcego, ani surowców z roślin modyfikowanych genetycznie. Do produkcji używa się jednak dwutlenku siarki, choć jego dawki są zazwyczaj znacznie niższe niż w winiarstwie „konwencjonalnym”.


Eko winnica w praktyce

 

Decyzja o przejściu na uprawę biologiczną równoznaczna jest z poddaniem się certyfikacji (akredytowana zgodnie z normą EN 45011) przez organizacje kontrolne jak Ecocert,Qualité France, Agrocert, Aclave itp. Nie następuje to jednak z dnia na dzień. Konieczny jest kilkuletni okres przejściowy, podczas którego regularnie bada się zarówno procesy wytwarzania, jak i poziom związków chemicznych w glebie. Co ciekawe, mimo iż logo AB, oznaczające produkty ekologiczne jest pochodzenia francuskiego, przyjęło się powszechnie  w całej Europie. Agriculture biologique odpowiada mniej więcej amerykańskiemu organic farming.  

Organic wine oznacza natomiast w USA wino, przy produkcji którego nie używano dwutlenku siarki. Amerykanki odpowiednik win eko (w europejskim rozumieniu) to wines made from organic grapes. To zaś jest tożsame z  francuskim vin issu de raisins d’agriculture biologique… Osobną kategorią są jeszcze wina Eko + związane z gospodarką biodynamiczną, ale ich produkcja jest jeszcze bardziej skomplikowana do określenia… Słowem, ciężko jest dojść do sedna, bonie ma dotychczas sztywnej definicji terminu wina ekologicznego.

 

Nadchodzący trend


W Polsce zarówno produkty, jak i styl życia EKO dopiero nabierają znaczenia. Zazwyczaj decydujemy się na znane i lubiane przez nas marki win i nie analizujemy dokładnie procesu produkcji, nie sprawdzamy certyfikatów innych niż te określające jakość. Powoli jednak zwracamy uwagę na szalejący już za granicą trend EKO i pewnie wkrótce sami zaczniemy się do niego stosować.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz