Dom i wnętrze

Jak urządzić małą łazienkę

aranżacja małej łazienki
Napisany przez dawkawiedzy

Mała łazienka, z racji swoich przestrzennych ograniczeń, stawia przed nami dodatkowe wyzwania – jak pogodzić ze sobą funkcje estetyczne i użytkowe? Jak urządzić małe pomieszczenie tak, aby można było powiedzieć, że jest i dla ciała i dla ducha? 

 

Prysznic z kabiną czy bez?

W małej łazience prysznic warto umieścić w rogu pomieszczenia (kabina narożna), jeśli zaś łazienka ma wnękę wówczas możemy postawić sam brodzik z zasłonką lub zdecydować się na prysznic bezbrodzikowy (z odpływem w podłodze). Natrysk wieszamy na ścianie, w podłodze o odpowiednim spadku instalujemy kratkę odpływową i zawieszamy zasłonę.

 

Sedes

Wiszącą miskę ustępową mocuje się na ukrytym w ścianie stelażu, dzięki czemu zarówno instalacje, jak i zbiornik na wodę są niewidoczne, nad stelażem zaś powstaje wygodna półka. Należy pamiętać, że do długości miski trzeba także dodać szerokość stelaża i płyty gipsowo-kartonowej, czyli ok. 15-20 cm.

Na rynku niedawno pojawiły się kompakty stojące (standardowe) zaprojektowane specjalnie do małych pomieszczeń – mają one pionowe odpływy, dzięki czemu mogą być przysunięte bliżej ściany. Takie kompakty mają 60 cm długości. Możemy także wybrać rozwiązanie mieszane, czyli kompakt wiszący lub stojący ze spłuczką schowaną w ścianie.






Umywalka


Umywalka z szafką do małej łazienki to idealne rozwiązanie. Minimalna szerokość łazienkowej umywalki to 45-50 cm, a głębokość – 40 cm. Na rynku, obok tradycyjnych umywalek, dostępne są także narożne oraz narożne asymetryczne.

 

Szafki i sprzęty

 

Podczas projektowania i urządzania przede wszystkim postawmy na prostotę i funkcjonalność – meble do małej łazienki powinny być drobne, a ich ilość dobrze przemyślana i ograniczona do minimum. Na niewielkim metrażu warto zrezygnować z wszelkich zbędnych elementów oraz zastanowić się, czy pralkę można umieścić w kuchni, a czyste ręczniki trzymać w szafie w sypialni.

 

Estetyka

 

Aranżacja małej łazienki powinna składać się z luster oraz gładkich i błyszczących powierzchni. Powinniśmy wykorzystywać przezroczyste materiały oraz jasne i stonowane kolory. Lepiej jest unikać wyrazistych i kontrastowych wzorów, faktur i farb.

W małej łazience warto zastosować podobną kolorystykę i styl, co w pozostałych pomieszczeniach naszego mieszkania.

Warto jednak pamiętać, iż mimo stonowanego i zachowawczego podejścia, warto postawić na jeden mocny akcent. Może to być przedmiot typowo użytkowy, ale łączący w sobie ciekawe wzornictwo – designerski klosz do lampy lub ciekawy model grzejnika.



O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz