Kuchnia

O czym należy pamiętać przygotowując sernik?

Napisany przez dawkawiedzy

Jeżeli chcemy zrobić sernik nie zapominajmy o tym, że sernik to deser a nie ciasto. Wiedza o tym pozwoli nam uniknąć błędów które mogą się skończyć nie tylko nieudanym sernikiem, ale morzem rozczarowań.

Jak upiec sernik

Pamiętaj, że do sernika nie dodaje się proszku do pieczenia. Klucz do sukcesu przy przygotowywaniu tego deseru leży w odpowiednim doborze twarogu. Do upieczenia tradycyjnego polskiego sernika użyjemy twarogu tłustego bądź półtłustego. Ważne jest by zmielić twaróg co najmniej dwa razy tak by miał jednolitą, zwartą strukturę i musi być pulchny. Unikaj wilgotnych twarogów, nie nadają się do sernika. Możesz wykorzystać dostępne w sprzedaży twarogi śmietankowe w kostkach.

Jeżeli nieopatrznie kupiliście za chudy twaróg, nie trzeba się martwić wystarczy w trakcie miksowania dodać do niego masła i nabierze oczekiwanej konsystencji. Największym ułatwieniem i wygodą będzie zakup mielonego trzy razy twarogu w wiaderkach.

Jak piec sernik

Sernik piecze się w temperaturze 180 st. C najlepiej bez termoobiegu. Nie przejmuj się sernik zawsze lekko opada, dlatego najlepiej zaraz po upieczeniu okroić brzegi, zostawić deser w blaszce i poczekać aż ostygnie. Kiedy będzie jeszcze ciepły, przyłóż deskę i odwróć sernik. Zdejmij blaszkę i poczekaj aż całkowicie wystygnie.



Jeżeli chcesz, by twój sernik zachował białą barwę w trakcie pieczenia przykryj go folią aluminiową. Zwróć uwagę by folia nie dotykała masy serowej, musi się całkowicie opierać na formie. Najlepiej zrobić to już na początku pieczenia, by uniknąć otwierania piekarnika.

Gotowy sernik zachowuje świeżość w lodówce przez około 4 dni. Można go też zamrozić. Owinięty folią można trzymać w zamrażalce przez 2 miesiące. By go rozmrozić przenosimy sernik do lodówki, pamiętając by nie odwijać go z  folii.


O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz