Technologie

Chromecast – co to jest i jak działa

co to jest chromecast
Napisany przez dawkawiedzy

Chromecast to rodzaj przystawki, która bezprzewodowo, przez domową Wi-Fi i tzw. chmurę, przekazuje multimedia do telewizora. Jest to pośrednik między naszym komputerem lub smartfonem a telewizorem i kosztuje mniej niż 300 zł. Co to jest chromecast i co jeszcze wiemy na jego temat? 


Podłączenie chromecast


Chromecast podłączamy do telewizora za pomocą końcówki HDMI. Urządzenie to jest także wyposażone w przedłużacz bardzo przydatny, kiedy z tyłu telewizora jest za dużo wtyczek i kabli. Ponieważ Chromecast wymaga dodatkowego zasilania został także wyposażony w tradycyjny port USB, dzięki któremu łączymy go z telewizorem lub przy pomocy zasilacza z gniazdkiem prądowym skąd czerpie zasilanie.
Sprzęt i parametry


Komputer powinien pracować na Windows Vista i mieć procesor Intel Core i5 drugiej generacji. Chromecast działa na komputerach: Apple z systemem OS  X, Macbook Pro z 2011, Macbook Air z 2012 i jest także kompatybilny z Chromebookami (Samsung Chromebook 2 i Pixel).

Niezależnie od tego, czy chcemy przesyłać materiały z komputera czy smartfona musimy zainstalować aplikację Google Chromecast lub specjalne rozszerzenie do przeglądarki Google Chrome. Komputer lub smartfon są dla Chromecasta jak swoisty pilot do telewizora. Trzeba je tylko z sobą skonfigurować.Jak działa chromecast?


Po skonfigurowaniu urządzenia, łączy się ono z naszą domową siecią Wi-Fi i pozwala na bezprzewodowe przesyłanie obrazów z Internetu, komputera lub telefonu (iOS lub Android). Dzięki niemu możemy także zdalnie przenieść cały pulpit naszego smartfona na ekran telewizora. Chromecast jest kompatybilny z aplikacjami współpracującymi z Google Cast oraz przeglądarką Chrome.

Możliwa jest też taka konfiguracja przystawki, że to komputer będzie jej wskazywał konkretne treści, które ta będzie samodzielnie pobierać z Internetu. W praktyce oznacza to, że możemy zablokować nasz telefon, a Chromecast niezmiennie będzie wyświetlał na naszym telewizorze np. klip z You Tube’a. Przekazywanie obrazu jest niezwykle proste: w centrum szybkich ustawień klikamy ikonę „Przesyłanie” i gotowe. Chromecast znacznie także ułatwia przeglądanie zdjęć z telefonu.

Premiera Chromecasta pierwszej generacji miała miejsce w 2013 roku i od tamtej pory sprzedano aż 20 milionów egzemplarzy tego urządzenia. Przez dwa lata był on na szczycie bestsellerów w kategorii urządzeń przesyłowych. Jeśli nie mamy telewizora wyposażonego w Smart TV, VOD lub nasz komputer jest tak bardzo oddalony od telewizora, że nie interesuje nas rozkładanie kabli po całym mieszkaniu, wówczas zgrabna i niedroga przystawka Chromecast będzie dla nas rozwiązaniem idealnym.

 

Chromecast – cena

Wydawać by się mogło, że to magiczne urządzenie będzie kosztować fortunę. Nic bardziej mylnego. Obecnie, w 2018 roku cena Google Chromecast 2.0 to niespełna 200zł. Natomiast jeśli chcemy nabyć model Google Chromecast 4K Ultra HD to na Allegro dostaniemy go za ok. 300zł.

 

Chromecast – opinie

Od premiery tego urządzenia minęło już kilka lat. W tym czasie użytkownicy mieli wiele okazji do przetestowania Chromecast w różnych jego wariantach. Z pewnością dużą jego zaletą jest łatwość w obsłudze i niska cena. Sam fakt możliwości sterowania multimediami z poziomu smartfona, i to w sposób niezawodny, staje się jego orgromnym atutem.O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz