Hobby i podróże

Jak hodować krewetki w domu?

krewetki akwariowe
Napisany przez dawkawiedzy

Domowa hodowla krewetek to niewątpliwie wyzwanie. Podobnie, jak w przypadku zwykłego akwarium dla ryb, dla krewetek również należy stworzyć odpowiednie warunki do życia i rozmnażania się. Jak przygotować akwarium dla krewetek oraz co należy wiedzieć, zanim podejmiemy się hodowli krewetek w domu?

Wybór i przygotowanie akwarium dla krewetek

Dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy z krewetkami zaczynają dopiero swoją przygodę, stanowią gotowe zestawy akwarystyczne. Akwarium, filtr, grzałka i oświetlenie można kupić w komplecie. Jeśli zdecydujesz się na hodowlę krewetek karłowatych, to akwarium nie musi być dużych rozmiarów, wystarczy 10 litrów pojemności. Jeśli jednak planujesz większą hodowlę, kup od razu większe akwarium. Jeśli krewetki mają optymalne warunki, to bardzo szybko zaczynają się rozmnażać.
Nowo zakupione akwarium należy umyć w ciepłej wodzie. Jeśli masz używane, to dobrze je wyczyść odpowiednimi środkami do czyszczenia akwarium.

Należy również pamiętać, że woda w akwarium dla krewetek powinna być krystalicznie czysta i jednocześnie zawierająca dużo tlenu.  Nie mogą się w niej znajdować metale ciężkie czy inne substancje chemiczne, które mogą zaszkodzić krewetkom. 



Dobre miejsce dla akwarium

Istotne jest, gdzie będzie stało krewetkarium. Idealne miejsce nie powinno być nasłonecznione, ponieważ zaczną w nim rozwijać się glony. Akwarium należy ustawić na równej powierzchni w pobliżu gniazdka elektrycznego, by podłączyć sprzęt akwariowy.

Podłoże dla krewetek

Akwarium do krewetek wymaga przygotowania odpowiedniego podłoża. Z przodu podłoże powinno mieć grubość 5 cm, a z tyłu zbiornika około 7 cm. Jeśli zamierzasz trzymać w nim rośliny, warto pod podłoże włożyć substrat nawozowy, który wspomoże ich wzrost. Wybieraj ciemne podłoże, ponieważ na nim kolorowe krewetki będą lepiej widoczne.

Rośliny w krewetkarium

Choć krewetki żywią się glonami, to jednak w kawarium powinny one być ściśle kontrowoane pod względem ilości, gdyż duża ilość tego rodzaju zakwitów jest przyczyną powstawania amoniaku, azotany  i azotynów niezwykle szkodliwych dla zdrowia i życia krewetek. 

Jednocześnie należy zadbać o odpowiednią ilość innych roślin w akwarium, które nie tylko będą pełniły funkcję estetyczną, ale będą stanowiły schronienie dla krewetek czy miejsce ich rozmnażania. 

Przykładowe rośliny do krewetkarium:

  • Anubias Petite TROPICA 
  • Eleocharis parvula
  • Hemianthus callitrichoides Cuba
  • Staurogyne repens
  • Hygrophila polysperma
  • Lobelia sp. Mini
  • Mech Jawajski – Taxiphyllum barbieri 
  • Rotala green
  • Vesicularia dubyana – Christmas moss

Wyposażenie akwarium dla krewetek

Krewetki akwariowe wymagają odpowiednich warunków, by żyć i rozmnażać się. Niezbędna jest grzałka do podgrzewania wody, filtr i oświetlenie. Trzeba również umieścić w zbiorniku termometr, by kontrolować temperaturę wody.

 

Hodowla krewetek akwariowych – rodzaje krewetek

Zanim rozpoczniemy przygodę z hodowlą krewetek, warto zastanowić, jaki ich gatunek chcemy hodować. Warto wiedzieć, że wyróżnia się m.in:

  • krewetki karłowate (Caridina, Neocardina) 
  • krewetki wielkoramienne (Macrobrachium)
  • krewetki filtrujące (Atya gabonensis, Atyopsis moluccensis)

Jeśli jesteśmy początkującymi hodowcami krewetek, warto zdecydować się na  krewetki karłowate Neocaridina, które są stosunkowo odporne na błędy wynikające z braku doświadczenia w hodowli.

 

Rozpoczęcie hodowli krewetek akwariowych

Po przygotowaniu akwarium i wlaniu do niego wody należy odczekać około 3 tygodni, by wpuścić krewetki. Po dobie krewetki powinny przejść wylinkę. Po kolejnych 2 tygodniach można zrobić pierwszą podmianę wody, a także wpuścić nowe osobniki i dołożyć rośliny. Krewetki karmimy kilka razy w tygodniu pełnowartościowym pokarmem dostępnym w sklepie zoologicznym.

 

Howodla krewetek akwariowych to z pewnością pasjonujące hobby. Początki jednak bywają trudne, zwłaszcza, jeśli wybierzemy zbyt wymagajace w hodowli krewetki lub nieodpowiednio dobierzemy komponenty do krewetkarium. Z tego względu odpowiednie przygotowanie się do hodowli to podstawa. W naszym artykule zawarliśmy podstawową wiedzę na ten temat, jednak nie jest ona wyczerpująca. Zachęcamy więc do przejrzenia innych stron zawierajacych informacje o hodowli krewetek w domu.


 

Antybakteryjny żel do rąk AXG – 500ml

Cena – 36,99zł

Środek w postaci żelu doskonale rozprowadza się na dłoni, jest wydajny i skutecznie usuwa szerokie spektrum drobnoustrojów chorobotwórczych. Wykazuje działanie antybakteryjne i antywirusowe. Nie wymaga użycia wody, dzięki czemu możemy go użyć w każdych warunkach.




O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz