Osoby poszukujące pracę, chcące zmienić zawód lub poszerzyć swoje kwalifikacje na pewno zastanawiają się, jaka praca byłaby dla nich najlepsza. Już dawno minęły czasy, kiedy przez całe życie wykonywaliśmy jeden zawód. Dziś musimy być o wiele bardziej elastyczni i dopasowani do rynku pracy, który nieustannie się zmienia. Dlatego szybka możliwość przekwalifikowania się jest bardzo cenna. Dzięki temu łatwo możemy zmienić pracę na lepiej płatną lub taką, która bardziej nam odpowiada.

Poszukiwanie pracy wcale nie jest łatwe. Nie wystarczy już wysłać CV i czekać na odpowiedź. Trzeba nieustannie się rozwijać i poszerzać nasze kwalifikacje. Jednocześnie trzeba w taki sposób konstruować nasze dokumenty aplikacyjne, aby być atrakcyjnym dla pracodawcy. Coraz większa liczba pracodawców nie honoruje już zwykłego życiorysu wraz z listem motywacyjnym. Zamiast tego wykonuje własne formularze kwalifikacyjne, w których zadaje potencjalnym pracownikom określone pytania, a na podstawie udzielonych odpowiedzi wybiera sobie najlepszych kandydatów do dalszego etapu rekrutacji. To ciekawy sposób, choć dla wielu z nas wciąż dość kłopotliwy. Przy takim formularzu rekrutacyjnym musimy się o wiele bardziej postarać niż przy tworzeniu tradycyjnego CV.

Praca Rybnik i inne miasta – jak zdobyć nową, ciekawą pracę? Czy warto skorzystać z pomocy Urzędu Pracy?

Jeśli jesteśmy osobami bezrobotnymi, to znalezienie pracy może być dla nas trudne. Wszystko zależy od tego, jakie posiadamy umiejętności oraz kwalifikacje. Ważny jest także wiek oraz chęć do ewentualnego przekwalifikowania się. Agencje pracy tymczasowej bądź Powiatowe Urzędy Pracy oferują szereg ofert pracy dla ludzi o bardzo różnych kwalifikacjach. Jednak to czy je przyjmiemy zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim od tego czy praca odpowiada naszym wymaganiom i oczekiwaniom, nie tylko jeśli chodzi o kwestie finansowe, ale także o miejsce pracy (praca stacjonarna, praca zdalna) czas pracy, formę zatrudnienia (umowa o pracę, umowa zlecenie, samozatrudnienie), pracę na zmiany oraz inne aspekty wykonywania konkretnego zawodu. Dla części z nas barierą może być wymaganie posiadania prawo jazdy, ponieważ jeśli nie będziemy go mieć, nie będziemy mogli wykonywać części prac. Dodatkowo część pracodawców od nowych pracowników może wymagać posiadania samochodu. To również dla niektórych z nas będzie barierą nie do pokonania.

W zależności od regionu Polski w którym mieszkamy, warunki proponowane pracownikom mogą być zupełnie inne. Praca Rybnik może być pracą dla pracowników pracujących fizycznie, a na przykład już w Katowicach więcej może w pracy dla pracowników umysłowych i pracy biurowej dla osób lepiej wykwalifikowanych. Oferty pracy zależne są od tego w jakim regionie Polski mieszkamy i jakich aktualnie pracowników potrzebuje dane miasto. Najlepiej zainteresować się tym, jacy pracownicy są najbardziej rozchwytywani, a którzy najmniej. Można to zrobić np. idąc do Urzędu Pracy, agencji pracy tymczasowej, gdzie pracownicy tych podmiotów są doskonale zorientowani w sytuacji na rynku pracy i powiedzą nam czy z łatwością znajdziemy pracę przy naszych kwalifikacjach i oczekiwaniach, czy jednak będziemy musieli zmienić swoje nastawienie i przekwalifikować się na inny zawód.

Przeanalizowane oferty pracy Rybnik pokazują, że najbardziej poszukiwani w tym mieście są przede wszystkim:

  • wykwalifikowane pielęgniarki i położne,
  • fachowcy do robót wykończeniowych w budownictwie, dekarze, blacharze, robotnicy budowlani, murarze i tynkarze,
  • pozostałe zawody związane z medycyną: lekarze, fizjoterapeuci, masażyści, ratownicy medyczni,
  • psycholodzy, psychoterapeuci,
  • fryzjerzy i kosmetyczki,
  • analitycy, testerzy, operatorzy systemów teleinformatycznych,
  • instruktorzy nauki jazdy,
  • kierowcy tirów i ciągników siodłowych,
  • służby mundurowe.

Podobnie sprawa ma się na terenie województwa śląskiego. Małe odległości między miastami takimi jak Siemianowice Śląskie, Piekary Śląskie, Jastrzębie-Zdrój, Ruda Śląska, Dąbrowa Górnicza i inne miasta Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego są blisko siebie, nie musimy pracować na terenie miasta w którym mieszkamy, co umożliwia sprawne transfery pracowników. Dlatego bezrobocie w tych miastach jest stosunkowo niewielkie. Dlatego szukając pracy w Rybniku powinno nam być stosunkowo łatwiej niż w innych rejonach Polski.

W zależności od tego jakiej pracy szukasz, warto przeanalizować zapotrzebowanie i ilość wolnych miejsc pracy w swojej branży i ewentualnie podjąć decyzję o przekwalifikowaniu się.

Jak działają agencje pracy tymczasowej i Powiatowy Urząd Pracy – co warto o tym wiedzieć?

Wiele osób poszukujących pracy, niezależnie od tego czy są to osoby długotrwale bezrobotne czy osoby, które aktualnie straciły pracę lub po prostu z jakichś powodów zostały z niej zwolnione np. w ramach restrukturyzacji zakładów pracy, warto dowiedzieć się jak działa agencja pracy tymczasowej i Urząd Pracy. Instytucje te zajmują się zbieraniem ofert od pracodawców i oferowaniem ich pracownikom. Zatrudnieni w tych instytucjach doskonale zdają sobie sprawę z tego, w jaki sposób działa obecnie rynek pracy. Dlatego z łatwością mogą poinstruować osoby szukające pracy, w jaki sposób mogą one przystosować się do aktualnie panujących warunków na rynku pracy. Osoby chcące zmienić pracę u tych osób dowiedzą się, jakie zawody są najlepiej płatne, których zawodów aktualnie pracodawcy nie potrzebują, a kto będzie najbardziej rozchwytywanym pracownikiem.

W agencjach pracy tymczasowej i w Powiatowych Urzędach Pracy możemy także zapisywać się na kursy doszkalające, szkolenia oraz inne zajęcia pozwalające na przekwalifikowanie się, tudzież poszerzenie naszych kwalifikacji. Dostępne są nawet kursy językowe, które częściowo lub w całości są refundowane przez państwo, samorządy lub instytucje unijne. To także ułatwia potencjalnemu przyszłemu pracownikowi w zdobyciu nowej pracy.

W ramach PUP można także otrzymać dofinansowanie na rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej co ważne jest dla osób, które chcą w danym momencie zmienić swoje życie i podjąć się samozatrudnienia. O wszystkich tych aspektach i aktualnych potrzebach rynku pracy warto dowiedzieć się najpierw na stronach internetowych Urzędu Pracy bądź agencji pracy tymczasowej. W ten sposób będziemy wiedzieć czego oczekiwać od lokalnego rynku pracy i czego możemy się spodziewać.

Jeśli jednak chcemy poszukać pracy na własną rękę, warto skorzystać z pomocy Internetu. Wystarczy wpisać np. „ogłoszenia pracy Rybnik” i przejrzeć oferty na portalach, które nam się pojawią.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz