Hobby i podróże

Poznaj najlepsze kurorty narciarskie w Polsce i Europie

Napisany przez dawkawiedzy

Poznaj najlepsze kurorty narciarskie w Polsce i Europie

Kilkudniowy wypad na narty lub snowboard to doskonały pomysł na zimową aktywność, a  zarazem świetny sposób na relaks. Dla tych, którzy jeszcze nie zdecydowali się, który ośrodek wybrać, przygotowaliśmy kilka przydatnych informacji na temat kurortów narciarskich w Polsce i innych krajach europejskich.

Austria

W Austriackiej części Alp warto wybrać się zarówno do światowej klasy kurortów, jak i zacisznych zakątków. Spośród najpopularniejszych i najbardziej cenionych miejsc możemy wybrać między innymi:  Kaunertal, Mölltaler, Saalbach lub szczególnie godne uwagi: Ischgl i Kitzbuhel.

 

  • Ischgl – to tyrolski kurort narciarski, położony wśród gór Silvretta – miejsce przeznaczone dla osób młodych duchem, ale przede wszystkim – zamożnych. Kurort oferuje doskonałe warunki do jazdy na nartach oraz do snowboardingu. Na spragnionych mocnych wrażeń w Ischgl czekają trasy trudne oraz bardzo trudne. Snowboardziści żądni adrenaliny mogą spróbować swych sił w snowparku, który oferuje liczne trasy freeridowe.

W czasie wolnym: w Ischgl odbywają się  imprezy z artystami światowego formatu, a nocne życie kwitnie za sprawą wielu pubów, restauracji i dyskotek.

Ceny karnetów: w zależności od terminu, ceny mogą wahać się od 170 do ok. 220 euro za 6 dni.

 

  • Kitzbuhel – jest dowodem na to, że w Austrii znajdują się najlepsze kurorty narciarskie w Europie. Imponujące bogactwo tras narciarskich, snowboardowych i biegowych pozwala wybrać między podziwianiem alpejskich krajobrazów, zjazdami wyczynowymi i bogatym życiem rozrywkowym regionu.

W czasie wolnym: po zejściu ze stoku warto skorzystać z atrakcji oferowanych nad pobliskim jeziorem Schwarzsee, liczącym sobie aż 8 ha powierzchni. Na jego zamarzniętej tafli można bez obaw jeździć na łyżwach i grać w hokeja. Nie brakuje też rozbudowanej infrastruktury rozrywkowej i cyklicznych wydarzeń sportowych.

Ceny karnetów: jadąc na 6-dniowy pobyt w sezonie za skipass zapłacimy od 120 do 250 euro.

Włochy

Osoby, które wybiorą się do Italii zimą, z pewnością nie pożałują swojej decyzji. Znajduje się tam mnóstwo rodzinnych kurortów, takich jak: Solda, Val di Sole Folgarida, czy Marivella, ale Włoch mogą się również poszczycić jedną z najszybszych europejskich tras zjazdowych. W poszukiwaniu złotego środka warto wybrać się do Livigno i  Val Rendena Madonna di Campiglio.

  • Livigno – Lombardia kusi przepięknym, górskim krajobrazem. Kurort w Livigno jest spełnieniem marzeń początkujących narciarzy. Niezbyt wymagające trasy i idealne warunki pogodowe dające dobre nasłonecznienie stoków przez większość sezonu to połączenie, które przyciąga nie tylko fanów sportów zimowych. Włoska dolina to doskonałe miejsce na wypoczynek i zakupy w strefie bezcłowej Livigno.

W czasie wolnym: warto zrezygnować z pobytu w hotelowym basenie i jacuzzi na rzecz tradycyjnej, górskiej gospody, gdzie mamy szansę spróbować bezkonkurencyjnych specjałów włoskiej kuchni, lokalnych serów, wypieków i oczywiście win.

Ceny karnetów: w sezonie za skipass ważny przez 6 dni zapłacimy od 135 do 215 euro.

  • Val Rendena Madonna di Campiglio – To trasy znane nam doskonale z zawodów alpejskiego Pucharu Świata. Ich łączna długość wynosi 60 km – wśród nich pucharowe trasy slalomowe i nowa, wyjątkowo szybka „Amazzonia”(gratka dla fanów mocnych wrażeń). Natomiast do dyspozycji biegaczy jest aż 30 km tras o różnym stopniu trudności.

W czasie wolnym: luksusowy kurort kusi wszelkimi możliwymi atrakcjami. Na miejscu czekają sauny, baseny termalne, lodowisko, kino, centrum fitness, a także dyskoteki, bary i restauracje.

Ceny karnetów: w sezonie wahają się od 110 do 250 euro.

 

Francja

Trzy główne doliny narciarskie tworzą łącznie ponad sześciuset kilometrowy obszar tras zjazdowych z widokiem na wiecznie białe szczyty lodowców. Warto wybrać się do Tignes La Grande Motte, Valloire, czy choćby Alpe D’Heuz. Godne uwagi są również Chamonix i Val Thorens.

  • Val Thorens – ta najwyżej położona stacja narciarska w Europie wraz z Courchevel i Maribel tworzy tzw. krainę Trzech Dolin. Kompleks jest obsługiwany przez ponad 200 wyciągów różnego typu. Jest tu wszystko, czego mogą zapragnąć wytrawni narciarze. Podobno pośród 600 km tras można znaleźć także… ciszę i spokój.

W czasie wolnym: oprócz świetnych warunków do narciarstwa tourowego, boardercrossu i freeridingu Val Thorens oferuje także możliwość relaksu i wypoczynku w miejscowych basenach, termach i saunach.

Ceny karnetów: za 6-dniowy karnet ważny w całym rejonie Trzech Dolin zapłacimy od 220 do 280 euro.

  • Chamonix – szczyty legendarnych lodowców, malownicze trasy i śmietanka towarzyska Europy są w Chamonix niemal od zawsze. W 1924 roku odbyły się tam pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie a wcześniej, tuż u podnóży Mont Blanc, narodził się europejski alpinizm. Dziś Chamonix to przede wszystkim ekscytujące i wymagające trasy oraz luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić.

W czasie wolnym: otoczona białymi lodowcami dolina jest wymarzonym miejscem do paralotniarstwa i uprawiania sportów ekstremalnych. Na spokojniejszych turystów czekają najlepsze regionalne restauracje.

Ceny: od 200 do 280 euro.

 

Szwajcaria

 

Niewątpliwie najdroższy kurort narciarski w Europie. Niewielka powierzchnia kraju determinuje dużą koncentrację atrakcyjnych turystycznie miejsc, ale także ich dobre skomunikowanie. Szwajcarskie kurorty uważane są za jedne z najnowocześniejszych i najpiękniejszych.

  • Les Diablerets – wspaniały kurort narciarski, położony wokół lodowca o tej samej nazwie, tworzy 40 km tras zjazdowych, w tym zapierającą dech w piersiach Jorasse  – trasę Pucharu Świata. Na świetne warunki mogą też liczyć pasjonaci nart biegowych. Sezon narciarski trwa tu niemal przez cały rok, a warunki pogodowe są zwykle bez zarzutu.

W czasie wolnym: pełna oferta sportów zimowych, luksusowych ośrodków spa i centrów rozrywki nie może konkurować z naturalnym pięknem tej cichej i spokojnej doliny

Ceny karnetów:   6 dni jazdy w tym szwajcarskim kurorcie kosztuje około 270 do 350 euro.

  • Zermatt  – po zboczach lodowca Klein Matterhorn również można szusować przez cały rok. Tutejszy kurort narciarski to kompleksowy ośrodek sportów zimowych i idealne miejsce na relaks. Bogata oferta przyciąga zarówno fanów białego szaleństwa, jak i miłośników luksusu.

W czasie wolnym: można być równie aktywnym, co na stoku  – tenis, squash, curling, paralotniarstwo i kluby fitness są tu otwarte przez cały sezon.

Ceny karnetów: skipass w rejonie Zermatt może kosztować od 250 do 430 euro.

 

Polska

Polacy coraz lepiej dbają o swoje stoki, jednak kaprysy pogody stawiają dłuższe wyjazdy pod znakiem zapytania. Najlepsze kurorty narciarskie w Polsce oferują jednak o wiele więcej niż same trasy zjazdowe. Szlaki wycieczek pieszych są równie kuszące, co wciąż rozwijająca się infrastruktura snowparków.

  • Zieleniec – to niewielka miejscowość w sudeckich Górach Orlickich, gdzie od lat dynamicznie rozwija się infrastruktura narciarska. W sezonie pracuje tam 28 wyciągów, na które obowiązuje jeden skipass. Warunki pogodowe przypominają nieco alpejski mikroklimat, toteż w sezonie prawie zawsze można spodziewać się śniegu i napływu dużej liczby turystów. Zieleniec oferuje atrakcje zarówno dla narciarzy, jak i snowboardzistów, na których czeka bogato wyposażony snowpark, a w nim: halfpipe, poręcze, kornery, skocznie i raile.

W czasie wolnym: warto rozejrzeć się, czy w okolicy nie są właśnie rozgrywane zawody w którejś z dyscyplin sportów zimowych. W Zieleńcu nie brakuje bowiem okazji do kibicowania.

Ceny karnetów: za 6 dni jazdy w sezonie zapłacimy od 260 do 330 zł.

  • Zakopane  – W Tatrach zastaniemy warunki sprzyjające zarówno początkującym, jak i wytrawnym narciarzom. Trasa biegnąca zboczem góry Nosal ma średnio 38° nachylenia i jest polecana tylko najodważniejszym miłośnikom białego szaleństwa. Również zjazd z Kasprowego nie należy do najłatwiejszych. Ale rodziny z dziećmi też znajdą coś dla siebie w niższych partiach gór.

W czasie wolnym: Zakopane oferuje całą paletę atrakcji i rozrywek związanych z kulturą regionu i lokalnymi tradycjami. Relaks zapewnią pobliskie baseny termalne. Rodziny z dziećmi mogą skorzystać z lekcji jazdy konnej albo odwiedzić tor saneczkowy.

Ceny karnetów: wahają się od 290 do 340 zł za 6 dni w sezonie.

 

Porady w pigułce:

 

  • Sezon narciarski w Polsce, w zależności od warunków pogodowych trwa od grudnia do marca. Wyjazd w Alpy lub Dolomity możemy planować już między listopadem a majem, a na szczytach lodowców śnieg leży praktycznie przez cały rok.
  • Wcześniejsza rezerwacja gwarantuje większy wybór, ale w ramach last minute można wynegocjować korzystne rabaty.
  • Warto szukać ofert, które razem z noclegiem w pakiecie oferują skipass, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem.
  • Tani wariant najłatwiej jest skonfigurować przy większej liczbie osób, z którą grupowo opłacimy koszty transportu i wynajem apartamentu.
  • Podróż autokarem jest najtańsza, ale bardzo męcząca. Z kolei wybierając tanie linie lotnicze możemy przepłacić za bagaż i transport z lotniska.
  • Wybierając się samochodem, przed wyjazdem koniecznie musimy sprawdzić przepisy drogowe obowiązujące w poszczególnych krajach. Może się okazać, że wymagane jest posiadanie łańcuchów lub kompletu odblaskowych kamizelek dla każdego z pasażerów.

 

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz