Ostatnie lata, a w szczególności ostatnie miesiące pokazały, jak trudno jest obecnie podejmować decyzje o inwestycjach wymagających większych nakładów finansowych. Wiele osób zrezygnowało ze swoich planów zakupu lokum, a ci, którzy zdecydowali się realizować inwestycje, stoją przed trudnym zadaniem wyboru firm, które zapewnią im rzetelne i terminowe wykonanie poszczególnych prac. Jak wybrać godnego zaufania wykonawcę? Zanim podejmiesz decyzję, weź pod uwagę kilka ważnych aspektów.

  1. Sprawdź kwalifikacje wykonawcy

Wydawać by się mogło, że to oczywiste, jednak wielu inwestorów zwraca uwagę głównie na cenę oraz wierzy słownym zapewnieniom, że dany wykonawca jest w stanie przeprowadzić poszczególne prace w sposób zgodny ze sztuką budowlaną. Warto wiedzieć, że na polskim rynku pojawiło się w ostatnim czasie wiele firm oferujących usługi budowlane. Wśród nich są też takie, które oferują swoje usługi w bardzo niskich cenach, aby zwyczajnie szybko pozyskać klienta. Atrakcyjna cena bardzo często idzie w parze z niską jakością usług lub wręcz brakiem kompetencji, co może okazać się katastrofalne w skutkach. Zanim więc podejmiemy decyzję o ewentualnej współpracy, sprawdźmy:

  • opinie innych klientów o danej firmie
  • portfolio – przykłady dotychczasowych realizacji
  • formalne potwierdzenia kwalifikacji

W dużych miastach, takich jak Warszawa będziemy oczywiście mieć znacznie więcej możliwości wyboru firm budowlanych, jednak może to również oznaczać, że będziemy musieli bardziej skrupulatnie analizować ich działalność i kompetencje przed przystąpieniem do rozmów o współpracy.

  1. Zweryfikuj status prawny firmy

Bardzo ważnym aspektem związanym z wyborem wykonawcy jest sprawdzenie jego statusu prawnego. Choć wiadomo, że prowadzenie legalnej działalności gospodarczej wcale nie wyklucza nieuczciwości przedsiębiorcy, to jednak daje minimalne poczucie bezpieczeństwa i jednocześnie okazuje się pomocne w trakcie dochodzenia ewentualnych roszczeń.

Sprawdźmy zatem, gdzie zarejestrowana jest firma. Przykładowo, jeśli miejscem rejestracji firmy jest Lublin, a nasza inwestycja będzie realizowana jest w Szczecinie, powinno to zapalić w naszej głowie czerwoną lampkę –  wówczas sprawdźmy, czy dany wykonawca realizuje zlecenia na terenie całego kraju czy tylko w miejscowości rejestracji firmy. Jeśli mamy do czynienia z tą drugą opcją, podjęcie współpracy może być obarczone pewnym ryzykiem związanym z opóźnieniami, problemami logistycznymi czy nawet z celowym oszustwem. 

  1. Zatrudnij niezależnego kierownika budowy

Wiele osób z uwagi na koszty, decyduje się na powierzenie kierownictwa budowy firmie, która tę inwestycję wykonuje. W praktyce może to nieść ze sobą wiele problemów, wśród których najistotniejszym jest ukrywanie przez wykonawcę pewnych niedociągnięć czy nawet błędów budowlanych o daleko idących konsekwencjach. Aby mieć pewność, że każdy etap budowy został zrealizowany w sposób zgodny ze sztuką budowlaną i jednocześnie zgodnie z naszymi oczekiwaniami, warto zatrudnić niezależnego kierownika budowy, którego zadaniem będzie wyeliminowanie wszelkich błędów. 

Aby ułatwić sobie proces wyboru firmy budowlanej, warto skorzystać z dedykowanych portali internetowych będących swego rodzaju agregatorami ofert budowlanych. W serwisach można użyć filtrów lokalizacyjnych, więc jeśli, przykładowo, interesują nas wyłącznie firmy z miasta Gdańsk lub okolic, możemy w prosty sposób taką bazę uzyskać.

  1. Podpisz umowę z wykonawcą

Bez takiego dokumentu nawet nie rozpoczynaj budowy. Umowa jest niezbędnym zabezpieczeniem Twoich interesów i zarazem absolutnie konieczna w przypadku, gdy nieszczęśliwie będziesz musiał dochodzić swoich roszczeń w sądzie. Zadbaj o to, aby umowa zawierała wszelkie szczegóły inwestycji wraz ze wskazanymi terminami realizacji oraz aby została odręcznie podpisana przez obydwie strony.

Inwestycje w niepewnych czasach wymagają odpowiedniego przygotowania. Zadbanie o odpowiedniego wykonawcę wraz z wszelkimi aspektami formalno-prawnymi da nam poczucie bezpieczeństwa, które jest dziś niezwykle ważne.

 

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz