Zakup mieszkania to inwestycja, na którą wiele osób oszczędza przez większą część życia. Dlatego podjęcie decyzji o wyborze idealnego lokum musi być poprzedzone dokładną analizą rynku, swojej sytuacji materialnej, a także określenia własnych oczekiwań. Osoby planujące zakup mieszkania często zadają sobie pytanie, na co zwrócić uwagę, zanim podpiszą umowę kupna, dlatego dziś postanowiliśmy zaprezentować kilka najważniejszych kwestii, które warto sprawdzić.

 

Zanim zaczniesz szukać ofert

Na początek warto dokładnie określić, jakie są nasze potrzeby związane z mieszkaniem oraz jakim dysponujemy budżetem. To pozwoli zawęzić nam skalę poszukiwań i jednocześnie ułatwi porównywanie między sobą poszczególnych ofert. Zastanówmy się więc nad następującymi kwestiami, które nas interesują: metraż mieszkania, liczba pokoi, obecność balkonu, tarasu lub garażu, kondygnacja, ułożenie mieszkania względem stron świata, lokalizacja czy cena. 

 

Mieszkanie

Pierwszym elementem, który musimy dokładnie przemyśleć, jest oczywiście samo mieszkanie. Warto wcześniej określić, jaki metraż nas interesuje, ile ma być w nim pokoi, czy kuchnia powinna być osobnym pomieszczeniem czy może stanowić aneks, czy preferujemy jedną czy dwie łazienki, a także na którym piętrze chcemy mieszkać. Dla wielu osób bardzo ważną kwestią jest posiadanie balkonu i tarasu, dlatego na kryterium to powinniśmy zwracać uwagę już na etapie selekcji ogłoszeń. Podobnie warto postąpić w przypadku, gdy niezbędne jest dla nas posiadanie garażu lub miejsca parkingowego.

 

Lokalizacja

Kolejną kwestią, która warta jest wcześniejszego przemyślenia, jest lokalizacja i otoczenie mieszkania. W końcu zależy nam na tym, aby w danym mieszkaniu czuć się komfortowo i bezpiecznie. Dobrym pomysłem będzie więc wcześniejsze określenie kryteriów związanych z lokalizacją, co może być pomocne w podjęciu przyszłej decyzji. Na co zatem zwrócić uwagę? Przede wszystkim na odległość od centrum, dostępność komunikacyjną, obecność infrastruktury takiej jak sklepy, apteka, restauracje czy ośrodki sportowe lub place zabaw, w zależności od naszych potrzeb. Zwróćmy uwagę, czy w pobliżu znajdują się tereny zielone, a także jakie są przyszłe plany zagospodarowania okolicy.

Polecamy również uzyskać kilka informacji na temat samej lokalizacji pod kątem bezpieczeństwa.

Niektóre z tych informacji mogą pojawić się już w ogłoszeniu, natomiast większość z nich warto zweryfikować na żywo, gdyż może się okazać, że sprzedawca czy deweloper zbytnio podkolorował ofertę. Gdy już będziemy na miejscu, dobrym pomysłem będzie podpytanie mieszkańców o to, jak im się mieszka, jak się czują w tej okolicy, co im przeszkadza na co dzień.

 

Cena

Budżet, jaki chcemy przeznaczyć na zakup mieszkania, to najtrudniejsza kwestia, którą należy z wyprzedzaniem ustalić. Niektórzy mają możliwość zakupu lokum z własnych oszczędności, inni muszą posiłkować się kredytem. W tym drugim przypadku, zanim określimy konkretną kwotę, którą chcemy wydać, warto wcześniej sprawdzić, na jaki kredyt możemy liczyć, gdyż od tego w dużej mierze zależeć będzie, na jakie mieszkanie możemy sobie pozwolić. Warto również poznać szczegóły tego, jak kupić mieszkanie finansowane kredytem, a przede wszystkim zapoznać się z warunkami formalnymi, jakie sami musimy spełnić. 

 To tylko niektóre kwestie, które należy sprawdzić lub ustalić zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania. Im więcej informacji o potencjalnym lokum zdobędziemy, tym bardziej trafną decyzję podejmiemy.

 

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz