Kochasz podróże i marzysz, żeby twoja pociecha również oddała się tej pasji? Chcesz zabierać dziecko na wyjazdy, by wspólnie przeżywać radość ze zwiedzania i podziwiania świata? Sprawdź, jak zarazić malucha miłością do podróżowania.

Książki i filmy podróżnicze

Dobrym wstępem do zainteresowania dziecka wyjazdami turystycznymi będzie wspólne przeglądanie książek podróżniczych, map i albumów przedstawiającymi różne zakątki, zabytki, krajobrazy itp. Ważne jednak, aby pozycje te były dostosowane do wieku malucha. W księgarniach nie brakuje książek dla najmłodszych, które potrafią zainteresować wspaniałymi ilustracjami i grafikami. Warto również pokazać dziecku filmy podróżnicze, dzięki którym zapozna się z wieloma przejrzyście i zrozumiale przekazanym informacjami dotyczącymi podróżowania. Nie przesadź jednak z ilością propozycji – staraj się jedynie zachęcić pociechę i wzbudzić w niej ciekawość świata, a nie przytłoczyć nadmiarem treści. Przeglądanie książek i filmów o tematyce podróżniczej ma być przyjemnością, a nie katorgą. Możesz też opowiedzieć dziecku własne przygody i wspomnienia z wyjazdów, pokazać zdjęcia, nagrania, pamiątki czy sprzęt turystyczny.

Podróże małe i duże

Zanim twoja pociecha złapie bakcyla i będzie gotowa na konkretne podróże, warto zacząć od krótkich rodzinnych wycieczek. Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Zamiast serwować maluchowi długie egzotyczne wojaże, zorganizuj najpierw jednodniowe zwiedzanie okolicy. Pamiętaj, że ciekawe miejsca znajdą się wszędzie – wystarczy jedynie dobrze poszukać. Dobrym pomysłem są też wypady na weekend w nieco dalsze zakątki kraju. Przez ten czas pokazuj maluchowi radość z podróżowania, urządzaj zabawy w szukanie skarbów, podziwiajcie wspólnie widoki, róbcie zdjęcia. Pozwól dziecku być aktywnym, odkrywać nowe miejsca i smaki, razem ustalajcie plan dnia. Ważne, by wyjazd odbył się w gronie zaufanych osób, czyli np. rodziców, dających maksymalne poczucie bezpieczeństwa. Podczas krótkich wypadów maluch nie zdąży się znudzić czy zniechęcić do podróży, ale zapamięta je jako radosną przygodę, którą z pewnością warto powtórzyć w większym wymiarze. Jeśli dziecko jest już odpowiednio duże, możesz proponować mu także udział w wycieczkach, koloniach czy obozach z rówieśnikami. 

Wybór atrakcyjnego miejsca

Nigdy nie przekonasz dziecka do podróżowania, jeśli będziesz zabierać je w miejsca zwyczajnie nieodpowiednie dla małego człowieka. Szukając kierunku waszych wycieczek – bez względu na to, czy będzie to Polska czy zagranica – musisz brać pod uwagę potrzeby dziecka, jego wiek, możliwości, zainteresowania czy osobowość. Nie możesz myśleć jedynie o sobie i liczyć na to, że maluch się dostosuje, ponieważ wyjazd zmieni się wtedy w mękę dla obu stron. Wybierz zatem rozważnie – zarówno region, jak i formę transportu czy miejsce noclegowe. Stawiaj na hotel dla dzieci, w którym można liczyć na odpowiednie warunki, salę zabaw, zajęcia z animatorami. Zwróć też uwagę, czy w okolicy dostępne są atrakcje dla najmłodszych – parki rozrywki, obiekty rekreacyjne itp. Sprawdź też, czy hotel dla dzieci dysponuje restauracją z dostosowanym menu.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz