swiftInternet udostępnił możliwość robienia zakupów międzynarodowych. Jeżeli tylko sprzedawca oferuje wysyłkę zagraniczną, klient może go kupić z dowolnego miejsca na świecie. Zazwyczaj warunkiem finalizacji jest opłacenie transakcji. Wówczas przyda się skorzystanie z obsługi systemu SWIFT. Czym on jest? Sprawdź.

Co to jest międzynarodowy przelew bankowy?

Międzynarodowy przelew bankowy to usługa, która służy do elektronicznego przesyłania pieniędzy z jednego konta bankowego na drugie w innym kraju. Średni czas realizacji przelewu wynosi 1-3 dni robocze. Do wykonania takiego zlecenia potrzebne są:

  • imię i nazwisko/nazwa oraz adres odbiorcy i nadawcy,
  • kwota przelewu,
  • numer rachunku bankowego odbiorcy,
  • kod SWIFT,
  • tytuł przelewu.

Czym jest system SWIFT?

Przelewy międzynarodowe są zwykle wykonywane przy użyciu międzynarodowego standardu znanego jako system SWIFT (akronim Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). Został on stworzony, aby pomóc bankom szybciej i bezpieczniej komunikować się między sobą w związku z przetwarzaniem płatności zagranicznych. Dzięki niemu możliwy jest przepływ pieniędzy między bankami na całym świecie. Transakcje są realizowane w euro i przeliczane na walutę, która obowiązuje w danym kraju.

Każdy bank ma przypisany swój unikalny kod identyfikacyjny SWIFT. Składa się on zwykle z ośmiu liter i cyfr, które oznaczają kod:

  • banku (cztery pierwsze znaki),
  • kraju według normy ISO 3166-1 (dwa kolejne znaki),
  • lokalizacji banku (ostatnie dwa znaki).

Na przykład kod SWIFT banku PKO BP to BPKOPLPW, a w ING Bank Śląski – INGBPLPW.

Jak działa płatność SWIFT?

Wbrew pozorom przelewy SWIFT nie są tak szybkie, jak na przykład płatności realizowane przez system płatności online Przelewy24. Transakcja może potrwać nawet trzy dni robocze. Wszystko zależy od wybranej opcji księgowania zlecenia. Poza tym system przesyłania środków zarabia, obciążając użytkowników opłatami za rodzaj i wysokość przelewów. Przy dużych kwotach koszt może być naprawdę wysoki. Opłaty te różnią się w zależności od banku. Zlecając przelew SWIFT z poziomu bankowości internetowej, trzeba również pamiętać o poprawności wypełniania danych formularzy. Jeden błąd może kosztować utratę środków i czasochłonny proces ich odzyskiwania.

Czym zastąpić SWIFT?

Jeśli prowadzisz interesy z klientami międzynarodowymi lub w Twoim sklepie kupują osoby z różnych zakątków świata, to warto udostępnić im szybkie płatności online z systemu https://www.przelewy24.pl/. Takie rozwiązanie ogranicza ryzyko popełnienia błędu przy wypełnianiu danych (informacje o sprzedającym uzupełnia system) oraz gwarantuje bezpieczeństwo transakcji. Kupujący od razu widzi, jaką kwotę rzeczywiście musi zapłacić, zanim zostanie wykonana płatność walutowa. Poza tym, w przeciwieństwie do banków, serwis pobiera dużo niższą prowizję, a pieniądze trafiają na konto odbiorcy w ciągu kilku minut.

Międzynarodowe przelewy SWIFT można z powodzeniem zastąpić szybkimi płatnościami online. Wówczas pieniądze nie tylko szybciej docierają do odbiorcy, ale także cała procedura ich przesyłania jest korzystna dla nadawcy.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz