Oprócz codziennego, eleganckiego, czy też zwykłego obuwia sportowego, obecnie można zaopatrzyć się także w specjalistyczne buty, przeznaczone do różnych rodzajów aktywności, np. takich jak wspinaczka górska, czy też sporty wodne. Jednak, aby wybrać odpowiedni dla siebie model, to musimy zapoznać się wcześniej z cechami i funkcjami, tego szczególnego rodzaju obuwia.

Czym charakteryzują się specjalistyczne buty do uprawiania różnych sportów?

Jeśli planujemy kilkudniowy spływ rzekami i jeziorami lub inne aktywności w warunkach stałego kontaktu z wodą, to powinniśmy zdecydować się łatwo schnące sandały, trampki, czy też botki, wykonane z materiałów, które nie boją się ciągłego kontaktu z wodą. Do tego typu aktywności wodoodporna membrana w butach jest zbędna. Przede wszystkim należy zadbać o zakup skarpet neoprenowych, które pozwalają utrzymać stopy w cieple, nawet gdy buty są mokre.

Kolejnym rodzajem specjalistycznego obuwia są buty do wspinaczki górskiej. Są to zazwyczaj modele wykonane ze specjalnej, lepkie gumy, która ściśle przylega do stopy i owija się wokół niej tak ciasno, jak to możliwe. Taki typ obuwia pozwala pokonywać bardzo trudne kamieniste trasy, po odpowiednim przeszkoleniu, ale absolutnie nie nadaje się do poruszania po płaskich nawierzchniach. Pewnym kompromisem mogą być specjalne buty z długim sznurowaniem aż do palców i specjalną podeszwą z obszarem wspinaczkowym. Takie buty są niezwykle wygodne do chodzenia i doskonale nadają się do pokonywania prostych skał. Poza tym świetnie sprawdzają się na trudnych trasach, np. w Alpach i pozwalają początkującym wspinaczom na pokonywanie stromych mas skalnych.

Czy warto zdecydować się na obuwie z membraną?

Niestety zdania na ten temat są podzielone. Pomimo tego wiele rodzajów butów trekkingowych zostało w wyposażone właśnie w membranę. Po pierwsze wodoodporna membrana po pewnym czasie staje się mokra, co zależy od różnych czynników pogodowych, tzn. wystarczy jeden bardzo mokry dzień, aby tak się stało. Zdarza się też, że woda może wnikać do buta od góry. Po drugie, oddychalność buta z membraną z reguły jest gorsza, niż tego samego buta bez niej, co jest ważne podczas wędrówek w gorących miejscach. Mokre buty z membraną są bardzo problematyczne do wyschnięcia w warunkach turystycznych i będziemy musieli chodzić w mokrych butach w nieskończoność. Dlatego z pewnymi zastrzeżeniami możemy polecić buty z membraną tym, którzy poruszają się po niezbyt wilgotnych terenach, lub mają możliwość od czasu do czasu wysuszyć je w komfortowych warunkach. Na absolutnie dzikie, kilkudniowe, a nawet kilkutygodniowe wypady można polecić modele bez membrany, z gumowym ściągaczem po obwodzie. Oprócz tego buty można zabezpieczyć przed zamoczeniem dodatkowymi preparatami i impregnatami. Powinniśmy także dać im szansę wyschnąć w warunkach polowych.

Inną alternatywą dla butów z membraną są skarpetki z membraną, które od niedawna są dostępne na rynku. Pozwalają one utrzymać stopy w suchości, nawet jeśli nasze buty uległy przemoczeniu. Ich minusem jest wysoka cena i większa waga w porównaniu do zwykłych skarpet.

Jeśli więc zamierzamy zakupić nieprzemakalne buty na wymagającą wyprawę, to warto rozważyć obuwie American Club, ponieważ jest ono wykonane z wysokiej jakości materiałów i można je dostać w bardzo przystępnych cenach.

Polecamy!

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz