Czas spędzony w przedszkolu jest jednym z najważniejszych okresów w życiu dziecka. Dzieci poznają tam świat, uczą się okazywać emocje i wchodzić w interakcje z rówieśnikami. W przedszkolu zawiązują się też pierwsze przyjaźnie. Jednak z czasem te wspomnienia zacierają się i ulegają zapomnieniu. Dlatego, aby utrwalić ważne chwile związane z przedszkolem, warto uchwycić je za pomocą obiektywu.

Dzieci są zawsze autentyczne, ich emocje są szczere i często bardzo wyraziste. Aby wykonać dobre ujęcia, musisz wykazać się cierpliwością i dodatkowymi umiejętnościami. Maluchy nie potrafią pozować jak dorośli, trudno je zmusić do skupienia i zastygnięcia na długi czas w jednej pozycji. Podczas sesji powinieneś użyć dobrego  obiektywu, odpowiednio ustawić ostrość, robić dynamiczne fotki i dopiero z nich wybrać najlepsze ujęcia.

Rodzaje sesji zdjęciowych w przedszkolu. 

W przedszkolu możesz wykonać kilka różnych rodzajów sesji zdjęciowych, do najczęściej wybieranych należą:

  1. Sesja inscenizowana – pozy i stroje dzieci są wcześniej przemyślane i omawiane z fotografem. Z reguły takie zdjęcia powstają podczas różnych uroczystości, kiedy dzieci pozują w eleganckich ubrankach. Fotografowanie inscenizowane jest również używane do tworzenia albumów ze zdjęciami związanymi z ukończeniem przedszkola, kiedy należy zrobić portrety dzieci w tym samym stylu. 
  2. Sesja reportażowa – polega na fotografowaniu dzieci w trakcie różnych czynności. Z reguły takie fotki okazują się najbardziej naturalne, dzieci nie są zmuszane do pozowania i cieszą się swoimi aktywnościami. 
  3. Sesja zdjęciowa grupowa – może mieć charakter inscenizowany lub reportażowy. Podczas niej najważniejsze jest, aby zrobić zdjęcie wszystkim dzieciom w grupie, na co szczególny nacisk trzeba położyć podczas robienia zdjęć w stylu reportażowym.

Pomysły i wskazówki dotyczące robienia zdjęć w przedszkolu

Aby sesja zdjęciowa z przedszkola była udana i atrakcyjna, warto skorzystać z następujących wskazówek:

  • Zrób sesję zdjęciową w zabawnym, swobodnym stylu. Dzieci poznają świat właśnie w trakcie zabawy, w tym czasie ujawniają się ich emocje i indywidualne cechy. Omów z nauczycielem, jakie zajęcia są zaplanowane w dniu sesji zdjęciowej i dostosuj się do harmonogramu. Zrób reportaż z tego, jak dzieci rysują, komunikują się i bawią.
    Używaj rekwizytów. Dziecku trudno jest stanąć przed kamerą i przyjąć niewygodne pozy. Dzieci czują się bardziej zrelaksowane, gdy są otoczone ulubionymi zabawkami i wchodzą z nimi w interakcję. Dlatego rób zdjęcia dzieciom z lalkami, samochodzikami, pluszakami, kolorowankami, piłkami, kostkami itp. Możesz poprosić rodziców o przyniesienie ulubionych zabawek lub skorzystać z tych, które są w przedszkolu.
  • Rób zdjęcia w ruchu. Najbardziej ruchliwe są dzieci w wieku 3-6 lat, trudno im usiedzieć w miejscu. Nie traktuj tego jako wady, ale wykorzystaj tę cechę do znalezienia dobrych ujęć. Dzieci biegające, skaczące i uprawiające sport stworzą odpowiedni nastrój na obrazie, nadadzą mu dynamiki i wprowadzą ciekawą fabułę.
    Sfotografuj przedszkolaków na spacerze, jeśli pozwala na to pogoda. Zdjęcia na placu zabaw w otoczeniu kwiatów i zieleni wyglądają ciekawiej i bardziej kolorowo niż zdjęcia w pomieszczeniach. Jeśli na dworze jest zima i pada śnieg, zrób zdjęcia dzieciom bawiącym się śnieżkami i lepiącym bałwana.
  • Zdjęcia portretowe i grupowe można zrobić podczas uroczystości ukończenia przedszkola. W tym dniu dzieci wyglądają elegancko i uroczyście. Nie zapomnij również zrobić zdjęć wszystkim nauczycielom.
  • Oryginalnym pomysłem na robienie zdjęć w przedszkolu jest sesja w formie zabawy w przyszły zawód. Maluchy uwielbiają naśladować dorosłych. Poproś ich, aby wybrali swój zawód i odpowiednio się do tego zaprezentowali.  Zrób zdjęcia małym lekarzom, nauczycielom, kierowcom, aktorom itp.
  • Zrób zdjęcie najlepszych przyjaciół. W przedszkolu dzieci zaczynają się zaprzyjaźniać, tworząc pierwsze poważniejsze relację z osobami spoza rodziny. Koniecznie zróbcie zdjęcia swoim małym przyjaciołom. Takie fotki po latach z pewnością nabiorą dodatkowego znaczenia.

Do fotografowania wykorzystaj najjaśniejsze i najbardziej przestronne pomieszczenie. Dzieci źle reagują na sztuczne jasne światło, zaczynają mrużyć oczy i odwracają się od obiektywu. Dlatego wybierz z wyprzedzeniem pomieszczenie, które ma wystarczającą ilość naturalnego światła słonecznego.

Wybierz poranną porę na sesję zdjęciową, kiedy dzieci nie są głodne i są wypoczęte. Im dłużej sesja zdjęciowa będzie się przeciągać, tym bardziej dzieci będą się męczyć, co negatywnie wpłynie na ujęcia. Jeśli nie zdążysz wszystkich sfotografować, lepiej kontynuować sesję zdjęciową następnego dnia, kiedy dzieci znowu będą pełne energii.

Oczywiście wykonane podczas takiej sesji zdjęcia, warto zamienić w piękne, papierowe fotografie. Warto to zrobić w jednym z internetowych fotolabów, ponieważ wywołanie zdjęć online, to najtańszy sposób na zamówienie dużej kolekcji odbitek.

 

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz