internetInternet to pojęcie, pod którym kryje się wiele różnego rodzaju rozwiązań o olbrzymim znaczeniu dla firm korzystających na co dzień z jego możliwości. W zależności od branży działania przedsiębiorstwa, zakres wykorzystywania sieci online jest różny, praktycznie nie ma jednak już dzisiaj możliwości, aby obyć się bez niej w ogóle. Jaką funkcję pełni Internet w firmach i na jakie rozwiązania w tym zakresie mogą liczyć przedsiębiorcy? Już wyjaśniamy!

Rola Internetu w przedsiębiorstwie

Funkcjonowanie we współczesnym świecie bez dostępu do Internetu nie jest możliwe – zwłaszcza w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. I niezależnie od branży, w jakiej działa dane przedsiębiorstwo, Internet jest kluczowym medium zarówno dla jego prawidłowego funkcjonowania, jak i rozwoju. Cyfryzacja procesów produkcyjnych, handlowych, usługowych i administracyjnych nie daje już zbytniego pola manewru w tym zakresie, i to właśnie dlatego Internet dla firm jest elementem koniecznym.

Oczywiście sam proces cyfryzacji jest czymś, co pozwala na wielowymiarowe usprawnienie funkcjonowania firmy. Dzięki niemu można zoptymalizować szereg procesów i tworzyć elastyczne rozwiązania, które pozwalają na budowanie przewagi konkurencyjnej. Wszystko to można budować w oparciu o tradycyjne łącza internetowe, oferowane przez komercyjnych operatorów lub o specjalistyczne rozwiązania telekomunikacyjne w postaci Internetu dla firm oferowanego w zakresie o wiele bardziej spersonalizowanym.

Internet dla firm a tradycyjne łącza internetowe

Źródłem Internetu są dostawcy, którzy oferują kilka różnych sposobów realizacji usług. Podstawą wszystkiego są przede wszystkim łącza:

  • kablowe
  • radiowe
  • sieci komórkowe (LTE, 3G, 4G, 5G)

Oczywiście podstawą wszystkiego jest infrastruktura przewodowa, która zbudowana jest na bazie kabli tradycyjnych oraz przewodów światłowodowych. Obecnie światłowody stanowią szkielet krajowej infrastruktury telekomunikacyjnej, co znacząco zwiększyło możliwości transmisji danych. Niestety w Polsce nadal średnia prędkość transmisji danych oscyluje w granicach 100 Mb/s, co o ile dla prywatnego użytku sieci internetowej jest całkiem niezłym wynikiem, to w przypadku przedsiębiorstw może być niewystarczające.

I tutaj pojawia się Internet dla firm. Tego typu usługa charakteryzuje się o wiele większą przepustowością łączy internetowych, co pozwala na szybszy transfer większych pakietów danych. W przypadku przedsiębiorstw, które pracują na systemach funkcjonujących online, jest to niezwykle istotny aspekt, który pozwala na realizację transferów z prędkością sięgającą nawet 1 Gb/s.

Zalety Internetu dla firm

Oczywiście prędkość Internetu dla firm to niejedyne zalety takiego rozwiązania. Do korzyści, jakie niesie ze sobą korzystanie z Internetu dedykowanego dla przedsiębiorstw, zaliczyć należy przede wszystkim:

  • elastyczność rozwiązania – dopasowanie poszczególnych parametrów transmisji do potrzeb
  • możliwość tworzenia rozległych sieci korporacyjnych (sieci WAN)
  • symetryczność łączy internetowych
  • bezpieczeństwo przed cyberatakami

Usługi Internetu dla firm są realizowane przez profesjonalne przedsiębiorstwa bazujące na nowoczesnej infrastrukturze o wysokiej redundancji energetycznej i łącznościowej, co gwarantuje organizacji nieprzerwany dostęp do zasobów internetowych.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz