Leasing jest pojęciem powszechnie znanym, ale szczegóły tej metody finansowania różnych dóbr nie dla każdego są oczywiste. Warto zatem poznać detale – skondensowana dawka wiedzy na ten temat przyda się zwłaszcza przedsiębiorcom. Dlatego w artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące leasingu.
Czym jest leasing i jak działa?
Leasing to forma finansowania, w której usługodawca udostępnia klientowi przedmiot do użytkowania. Umowa między stronami jest zawierana na określony czas. Leasingobiorca ma prawo do korzystania z danej rzeczy w zamian za regularnie opłacane raty.
Kto może skorzystać z leasingu i jakie są korzyści?
Z leasingu najczęściej mogą korzystać firmy, chociaż niekiedy dostępny jest także dla osób prywatnych. Usługa jest szczególnie popularna wśród przedsiębiorców, którzy potrzebują drobnego lub dużego sprzętu, a nie chcą angażować dużych środków finansowych na jego zakup.
Tego typu forma finansowania inwestycji pozwala pozyskać środki trwałe niezbędne do prowadzenia działalności i rozłożyć koszty w czasie, co sprzyja zachowaniu płynności finansowej firmy.
Kolejnym powodem, który decyduje o popularności leasingu wśród przedsiębiorców, jest łatwa dostępność, a także różnorodność i elastyczność ofert. Klienci mogą bowiem dostosowywać warunki umów do swoich potrzeb i możliwości. Dotyczy to np. czasu trwania umowy, wysokości rat czy harmonogramu spłaty.
Czy leasing jest dostępny dla startupów?
Tak, dostępny jest leasing dla startupów JDG i to już od pierwszego dnia działalności. To bardzo korzystne rozwiązanie w początkowej fazie prowadzenia biznesu, gdy zasoby finansowe są mocno ograniczone. Leasing pozwala wyposażyć firmę w niezbędny do pracy, nowoczesny sprzęt, co ułatwia rozwój działalności gospodarczej już na samym starcie. Dzięki leasingowi przedsiębiorstwa mogą korzystać z najnowszych technologii, maszyn czy pojazdów bez konieczności ich zakupu.
Co można sfinansować dzięki leasingowi?
Leasing najczęściej kojarzy się z flotą służbowych samochodów – osobowych, dostawczych lub ciężarowych. Jednak to nie wszystkie możliwości, które leasingodawcy oferują swoim klientom. Przedmiotami umów bywają także jednoślady (motocykle i skutery), a nawet autobusy.
Z takich usług korzystają ponadto firmy budowlane, które szukają sposobów na optymalizację kosztów użytkowania ciężkiego sprzętu. Leasingobiorcami bywają także placówki medyczne, które potrzebują specjalistycznej aparatury. Oferty obejmują też leasing komputerów, drukarek, innych sprzętów elektronicznych i różnego rodzaju oprogramowania.
Co się dzieje z przedmiotem leasingu po zakończeniu umowy?
Po zakończeniu umowy klient ma kilka możliwości. W przypadku leasingu operacyjnego może wykupić rzecz za ustaloną wcześniej sumę lub zwrócić ją leasingodawcy z opcją wyboru kolejnego przedmiotu i podpisania nowej umowy. Z kolei w leasingu finansowym po zapłaceniu ostatniej raty przedmiot automatycznie przechodzi na własność korzystającego.
Leasing sposobem na sfinansowanie potrzeb firmy
Różnorodność ofert sprawia, że leasing to bardzo dobra metoda, aby zaopatrzyć przedsiębiorstwo w niezbędne do jego funkcjonowania pojazdy, urządzenia lub oprogramowanie. Warto zatem zainteresować się tą usługą i dać swojej firmie nowy impuls do rozwoju.