Polisa OCP to specjalny rodzaj ubezpieczenia dedykowany przewoźnikom drogowym, którzy specjalizują się w przewożeniu różnych towarów. Zadaniem takiej polisy jest zapewnienie ochrony w sytuacji, gdyby doszło do kradzieży bądź uszkodzenia przewożonych przedmiotów. OCP to ubezpieczenie całkowicie dobrowolne, jednak przewoźnicy, którzy podejmują decyzję o jego wykupieniu, mogą osiągnąć wiele wymiernych korzyści. Czym dokładnie jest ubezpieczenie OCP i od czego zależy jego koszt? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

OCP – dobrowolne ubezpieczenie dedykowane przewoźnikom

OCP stanowi dobrowolne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego, który na co dzień przewozi rozmaite towary. Czas trwania takiej polisy to 12 miesięcy. Obecnie zainteresowanie tego typu polisami jest bardzo wysokie, ponieważ dzięki niemu można zyskać niezwykle potrzebną ochronę na wypadek kradzieży lub uszkodzenia towarów. Polisy te dzieli się na takie dedykowane do transportu na terenie Polski jak i do transportu międzynarodowego. 

Jaki jest zakres ochrony takiej polisy? Przede wszystkim należy wiedzieć o tym, iż chroni ono zarówno przewoźnika jak i korzystających z jego usług klientów. Zadaniem tej polisy jest zapewnienie ochrony na okoliczność uszkodzenia, zniszczenia bądź kradzieży ładunku. Wiele polis gwarantuje też ochronę w sytuacji, gdy realizacja dostawy towaru z jakiś względów jest opóźniona. W przypadku, gdy dojdzie do wystąpienia szkód, firma transportowa nie będzie musiała samodzielnie wypłacać odszkodowania klientowi, ponieważ tym zajmie się ubezpieczyciel. 

OCP – wyłączenia ochrony 

Istnieją też określone wyłączenia ochrony – pojęcie to oznacza, że w ramach takiej polisy ochroną nie są objęte ładunki takie jak dzieła sztuki, pieniądze, materiały niebezpieczne czy żywe zwierzęta. 

Oprócz tego, polisa nie zadziała także wtedy, gdy doszło do uszkodzenia ładunku w związku z przekroczeniem prędkości przez kierującego pojazdem bądź gdy przekroczono czas pracy kierowcy lub gdy stan techniczny pojazdu nie był prawidłowy. Towarzystwa nie wypłacają odszkodowań także wtedy, gdy kierowca nie posiadał odpowiednich uprawnień. 

Jakie są koszty ubezpieczenia OCP?

Od czego zależy koszt ubezpieczenia OCP? To, ile ostatecznie będzie kosztowała taka polisa, uzależnione jest od wielu czynników. Zalicza się do nich np. zakres terytorialny – tańsze są polisy zapewniające ochronę tylko na terenie Polski, zaś droższe te obowiązujące również za granicą. 

Na cenę polisy wpływa też suma gwarancyjna, dochody firmy transportowej, ustalony zakres ochrony (im jest szerszy, tym cena wyższa) a także liczba ubezpieczanych pojazdów (jeśli jest ich więcej, ubezpieczyciel może zaoferować atrakcyjne zniżki). Istotne jest, aby suma gwarancyjna w 100 procentach mogła pokryć wartość ładunku, który jest przewożony w ramach jednego transportu.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat polisy OCP na stronie https://pragmago.pl/porada/ubezpieczenie-ocp-co-musisz-wiedziec-o-oc-przewoznika-drogowego/.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz