Buty z membraną to świetne rozwiązanie na zimowy sezon. Ich główną zaletą jest to, że nie przemakają i pozwalają nogom oddychać, nawet podczas dużej aktywności. Buty membranowe mogą być zarówno półsezonowe, jak i typowo zimowe, czyli przeznaczone na najcięższe mrozy. Jednak, aby móc w pełni je docenić, warto dowiedzieć się jak ich używać, aby posłużyły nam przez kilka kolejnych sezonów.

Co może pomóc w optymalnym wykorzystaniu obuwia z membraną?

Jeśli zdecydujemy się na obuwie z softshellem, to warto w pełni wykorzystać jego funkcjonalny charakter. Żeby więc buty utrzymywały ciepło w środku i równocześnie oddychały, to konieczne jest noszenie ich razem ze skarpetami termicznymi. Ten rodzaj skarpet działa tylko wtedy, gdy jest noszony na bosą stopę.

Jeśli jesteśmy przyzwyczajone do noszenia rajstop, to nie należy zakładać na nie skarpet termicznych. Można także zakupić rajstopy termiczne i będzie po problemie. W skarpetach termicznych, które zawierają wełnę, zawsze jest cieplej, niezależnie od tego, jakie zimowe buty wybierzemy.

Buty z softshellem skutecznie zatrzymują ciepło, ale kiedy do nich założymy także skarpety termiczne, to ułatwią nam one odprowadzenie nadmiaru wilgoci ze stóp. Nie ma w tym żadnej magii. Wynika to z faktu, że taki rodzaj bielizny jest wykonany z materiałów o dużej higroskopijności, tzn. są to tkaniny, które z łatwością przepuszczają przez siebie wilgoć. Najczęściej jest to połączenie wełny z syntetykami. 

Dzięki oddychającej membranie buty zimowe są niezwykle komfortowe w użyciu. Oprócz odpowiednich skarpet, w zimowym sezonie koniecznie powinniśmy wybrać także cały komplet bielizny termicznej.  Buty zimowe wykorzystują swój cały potencjał, dzięki skarpetom termicznym, to znaczy, że niezawodnie zatrzymują ciepło i odprowadzają wilgoć. To samo dotyczy także odzieży zimowej, pod którą założymy bieliznę termiczną. 

Dlaczego buty membranowe mogą być mokre wewnątrz po spacerze?

Obuwie z membraną softshellową to super opcja na zimę, jednak niejednokrotnie po dłuższym użytkowaniu takie buty mogą być nieco wilgotne wewnątrz. Właśnie dlatego powinniśmy się dowiedzieć, w jaki sposób odpowiednio użytkować tego rodzaju buty, aby w pełni wykorzystać ich potencjał i nie odczuwać żadnego dyskomfortu. Istnieje kilka przyczyn nadmiernego zawilgocenia butów z membraną po użyciu.

Może to być:

  • Słabej jakości membrana, przez którą nie działa przepuszczalność powietrza oraz buty nie są wodoszczelne. Takie obuwie może ulec przemoczeniu, a przez słabą oddychalność, może także utrzymywać wilgoć wewnątrz buta.
  • Niewłaściwa pielęgnacja obuwia. Jeśli struktura membrany zostanie naruszona, to może przestać działać właściwie. Wówczas buty mogą się zamoczyć i przestać oddychać. Butów z membraną nie należy suszyć przy kaloryferze i prać ich w wysokich temperaturach, można je przecierać tylko wilgotną gąbką.
  • Śnieg wpadający do środka cholewki. Może się to zdarzyć, kiedy cholewka jest zbyt luźna i nie ma odpowiedniego ściągacza.
  • Założymy zwykłe skarpety bawełniane, zamiast specjalnych skarpet termicznych tzn. wykonanych z wełny lub z mieszanki wełny i syntetyku. Dzięki temu wilgoć pozostaje wewnątrz buta i nie wydostaje się na zewnątrz pomimo obecności membrany.
  • Cienka podeszwa. Może się zdarzyć, że zimno przenika do środka, ze względu na zbyt słabą izolację cieplną. Z kolei wilgoć to kondensat, który natychmiast impregnuje wkładkę.
  • Nieodpowiednia technologia produkcyjna. Może się tak zdarzyć, jeśli brakuje niezbędnych warstw izolacji termicznej pod wkładką, wówczas wewnątrz buta nie utrzymuje się ciepło, co może doprowadzić do wychłodzenia stóp. 
  • Indywidualny sposób odczuwania temperatury

Jak dbać o buty membranowe?

Jeśli nasze stopy są spocone lub do środka dostała się wilgoć, to należy wysuszyć obuwie z softshellem w temperaturze pokojowej, wcześniej wyciągając z niego wkładki. Butów z membraną nie można suszyć przy kaloryferze. Alternatywnie można skorzystać z suszarek z żelem krzemionkowym. Są to woreczki ze specjalnymi kulkami pochłaniającymi wilgoć, które można spotkać w woreczkach, umieszczonych w pudełkach z nowymi butami. Poza tym tego rodzaju obuwia nie można prać bez przestrzegania instrukcji z metki.

Niektóre buty z membraną można prać w pralce w temperaturze 30 stopni, o czym informacje producenci umieszczają na metkach. Jednak aby nie uszkodzić tych szczególnych butów, zawsze należy dokładnie je przestudiować. 

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz