skarpetyWiele osób wybierając się na siłownię, poświęca dużo czasu na wybór optymalnego zestawu do treningu, starannie dobiera też różne akcesoria, takie jak modny bidon, ale zupełnie zapomina o odpowiednich skarpetkach. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn, którzy często aktywnie uprawiają sport, kochają zdrowy i aktywny tryb życia, jednak nie przykładają większej uwagi do bielizny. Jest to podstawowy błąd, który może przyczynić się do powstania dyskomfortu, który bardzo rozprasza podczas ćwiczeń. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jak mądrze wybierać skarpety sportowe.

Jak wybrać odpowiedni model skarpet sportowych?

Wybierając skarpety sportowe, musimy wcześniej określić, do jakiego rodzaju aktywności będziemy ich używać. Choć to, jak niektórym się wydaje nieistotna drobnostka w szafie, to właśnie ona odpowiada za komfort i bezpieczeństwo nóg podczas treningu. Nawet początkującemu sportowcowi skarpetki sportowe dodają pewności siebie i dodatkowo chronią stopy przed nieprzyjemnymi otarciami. Właśnie dlatego dobrze dobrana bielizna to główny czynnik udanego i produktywnego treningu.

Dzięki odpowiednim skarpetkom można zminimalizować skręcenia stawu skokowego, czy też zwichnięcia, ponieważ podczas biegu lub innego obciążenia naszego ciała. W szczególności stopy i nogi doświadczają ogromnego obciążenia podczas dużego wysiłku fizycznego. Z całą pewnością w tanich, bazarowych skarpetach szybko stracimy chęć do dalszego uprawiania sportu.

Wśród wielu rodzajów skarpet sportowych można spotkać:

  • Skarpety do wspinaczki oraz modele do biegania. Do tego typu aktywności najlepiej wybrać produkty ze zwartą tkaniną pod palcami i pod piętą. Istnieją specjalnie opracowane, oryginalne technologie produkcji takich skarpet, które zapewniają dodatkowe wsparcie dla kostki.
  • Modele turystyczne, czy też skarpety dla rolkarzy. Z kolei do tych aktywności producenci proponują wysokie podkolanówki, które ciasno i pewnie dopasowują się do całej goleni, zapewniając jej bezpieczeństwo i stabilizację dla mięśni.
  • Skarpety do sportów zimowych tzn. dla narciarzy, snowboardzistów, czy też dla łyżwiarzy zaliczają się do specjalnie zaprojektowanych produktów termicznych.
  • Modele dla rowerzystów to krótkie skarpety z niezbyt ciasną, ale bardzo gęstą gumką, która niezawodnie chroni stopę przed piaskiem.

Jakie są podstawowe różnice między skarpetami sportowymi a codziennymi?

Wysokiej jakości skarpety sportowe zazwyczaj posiadają specjalną gumkę, która szczelnie owija się wokół nogi i zapobiega zsuwaniu się skarpety. Jednocześnie obszerna, elastyczna opaska nie powinna uciskać krążenia krwi w stopie. Dodatkowo takie modele mają również miękki, minimalny szew na palcach, który nie powinien ocierać skóry. Jest to szczególnie ważne w sportach takich jak tenis, bieganie wahadłowe, czy też piłka nożna, gdzie często ostro i szybko trzeba „zwolnić” stopami. Oczywiście odpowiedni, oddychający materiał, to podstawa. Oprócz tego bielizna sportowa zazwyczaj wykonana jest przy użyciu specjalnych technologii, dzięki którym wilgoć jest izolowana od ciała i odprowadzana na zewnątrz.

Jeśli określiliśmy już swoje preferencje i oczekiwania, to czas wybrać się na zakupy. Warto w tym celu odwiedzić stacjonarny sklep z bielizną lub możemy także skorzystać z wygodniejszej formy robienia zakupów, tzn. można przejrzeć najciekawsze oferty w Internecie i wybrać optymalną dla nas opcję.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz