Rozpoczynając swoją przygodę z malarstwem nie zawsze mamy świadomość, z jak wieloma nowymi pojęciami i akcesoriami będziemy się zapoznawać. W zależności od techniki, która będzie nam najbliższa i naszych preferencji możemy wybierać rodzaje podłoża, na którym będziemy pracować ulubionymi farbami i pędzlami. Bez względu na to, czy dopiero zaczynamy przygodę ze sztuką, czy stanowi ona już sporą część naszego życia, akcesoria i przyrządy do malowania stanowią dużą część wydatków na ukochane hobby. Jednym z niezbędnych każdemu malarzowi atrybutów są podobrazia. Czym są podobrazia i jakie możemy wybrać dla tworzonych przez nas obrazów?

Podobrazia stosowane w sztuce na przestrzeni lat

Podobrazie to powszechnie stosowana nazwa podłoża malarskiego, na którym powstanie dzieło. Istnieją różne rodzaje tego produktu, które mogą służyć zarówno doświadczonym artystom, jak i początkującym malarzom. Nazwa to stosowana jest przede wszystkim jako nazwa podłoża w malarstwie sztalugowym. Najstarszym rodzajem znanych podobrazi były te używane już w starożytności – właściwie przygotowane deski drewniane. Sposób ich przygotowania różnił się w zależności od kraju, czasu oraz stosowanych technik malarskich, ale bazą do nich zawsze musiało być dobrej jakości drewno, niekiedy gotowane w oleju, oraz często wzmacniane z tyłu oraz na krawędziach przez dodatkowe listewki. W czasach gotyckich mocowano na odwrocie obrazu całe konstrukcje, czyli tzw. parkiety.


Rodzaje podobrazi – które najlepiej nadają się dla początkujących?

Około XV wieku zaczęto stosować podobrazia płócienne, które przejęły przeważającą rolę w XVII wieku i mają zastosowanie zarówno w technice olejnej, jak i akrylowej. Najczęściej używane jest płótno lniane, ale znane są również podobrazia na płótnie konopnym czy bawełnianym, a także współcześnie syntetyczne. Płótno, które ma nam służyć jako podobrazie jest najczęściej napinane na krosno malarskie i musi być odpowiednio przygotowane, pozbawione nierówności oraz zagruntowane. Dzięki swojej lekkości płócienne podobrazia są bardzo chętnie stosowane i popularne na całym świecie w malarstwie sztalugowym. W historii używane były również podobrazia metalowe oraz papierowe, dziś możemy spotkać się z aluminiowymi. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z malarstwem, warto zacząć od lekkiego podobrazia płóciennego na drewnianym krośnie.

Podobrazia malarskie w sklepie online SklepMatejko.pl

Podobrazie możemy kupić dla siebie, ale ten produkt plastyczny będzie także właściwym podarunkiem dla uzdolnionej artystycznie bliskiej nam osoby. W sklepie plastycznym online Sklep Matejko znajdziesz podobrazia malarskie w wielu rodzajach, ale wszystkie łączy wysoka jakość. Płótna użyte w podobraziach malarskich gruntowane są uniwersalnym gruntem Gesso. Pozwala to na malowanie na nich dowolną techniką w malarstwie sztalugowym. Na podobraziach malarskich ze sklepu online www.sklepmatejko.pl możesz stosować zarówno farby akrylowe, olejne, jak i temperę, a dzięki właściwemu gruntowaniu farba nie będzie wsiąkać w podłoże. Grunt gwarantuje dobrą przyczepność i optymalną chłonność, bez potrzeby dodatkowych działań.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz