Boy sitting in snow with snowboard

Wybranie się na stok bez gogli snowboardowych nie jest dobrym pomysłem, ponieważ w zimowych warunkach potrzebna jest należyta ochrona oczu. Oślepiające słońce, opady atmosferyczne, uporczywy wiatr potrafią zepsuć frajdę z podjętej aktywności. Warto wiedzieć, że dobrze dobrane szkła w goglach skutecznie chronią przed działaniem promieni UV. Lepszą widoczność zapewniają także różnokolorowe szkła, a nawet niektóre fantazyjne kształty.

Jaki rozmiar powinny mieć gogle snowboardowe?

Aby odczuwać pełen komfort podczas zimowych szaleństw należy wybrać gogle snowboardowe we właściwym rozmiarze. Za duże będą zsuwały się z twarzy i doprowadzą do zatkania nosa. Natomiast za małe naciskają na kości policzkowe i jednocześnie ograniczają pole widzenia, co stwarza już realne niebezpieczeństwo. To właśnie dlatego przed zakupem konkretnego modelu dobrze jest znać obwód głowy, ponieważ będzie to punktem wyjścia. Do tego celu można użyć zwykłej miary krawieckiej, a sam pomiar wykonać mniej więcej 1 cm nad linią brwi. Mając już niezbędne informacje można przystąpić do wyboru gogli, przy obwodzie do 55 cm odpowiedni będzie rozmiar S, a powyżej już L.

Dopasowanie gogli do kasku

Innym obowiązkowym elementem wyposażenia fana sportów zimowych jest kask snowboardowy, zatem i do niego powinno się dopasować gogle. Odwiedzając sklep stacjonarny sprawa jest prosta, gdyż można przymierzyć oba elementy i stwierdzić, czy do siebie pasują. Nieco trudniej może być podczas zakupów online, ale obok produktu powinny pojawić się niezbędne informacje od producenta. Aby zminimalizować ryzyko niewłaściwego wyboru dobrze jest kupić oba produkty od jednego sprzedawcy, zazwyczaj wiąże się to z pełną kompatybilnością obu elementów. Zarówno gogle snowboardowe, jak i kask pełnią funkcje zabezpieczające, są więc obligatoryjne na stokach. Nie powinno być problemu z dostosowaniem wszystkich cech obu produktów do oczekiwań i preferencji każdego klienta.

Kształt i kolory soczewek w goglach snowboardowych

Błędnym jest uznawanie kształtu szybek w goglach za kwestię wyłącznie kosmetyczną. Ogólnie wyróżnia się dwa rodzaje soczewek – cylindryczne i sferyczne. Pierwsze są tańsze, ponieważ można je nabyć już za około 50 złotych, ale są bardziej podatne na ewentualne uszkodzenia. Na szczęście nie ograniczają w żaden sposób pola widzenia, więc zapewniają podstawowe bezpieczeństwo. Droższe w produkcji są na pewno soczewki sferyczne, ale wzamian zapewniają szerokie pole widzenia, wysoki poziom odporności na refleksy świetlne i brak zniekształceń obrazu. W zakresie kolorów soczewek znajduje się aż 5 poziomów, każdemu odpowiada inne zabarwienie, które w odmienny sposób reaguje na promienie słoneczne. Różnice mogą być widoczne w zależności od tego, z oferty jakiego producenta finalnie się skorzysta. Najlepszą opcją jest kierowanie się ogólnie przyjętymi oznaczeniami, są one spójne ze wszystkimi soczewkami. Skalę określa się od S0 do S4, w każdym z nich mamy do czynienia z innym poziomem zaciemnienia szybek. Tym samym łatwo dopasować ten aspekt do pory, w której najczęściej poruszamy się po stokach.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz