Złomowiska, hale produkcyjne, fabryki czy magazyny – w tych miejscach każdego dnia przenoszonych są ogromne ilości różnego rodzaju materiałów. Sposobem na odciążenie mięśni człowieka jest zastosowanie maszyn przeładunkowych. Czym tak właściwie są tego rodzaju maszyny i jakie ich rodzaje znamy? Jakie uprawnienia są konieczne, by zacząć działania jako operator maszyn przeładunkowych? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Maszyny przeładunkowe- czym są?

Maszyny przeładunkowe, zwane także urządzeniami do transportu bliskiego, to maszyny, których głównym zadaniem jest przemieszczanie materiałów i obiektów poziomo bądź pionowo, jedynie w obrębie danego obszaru, np. magazynu czy fabryki. Maszyny tego rodzaju są stosowane np. na złomowiskach czy wszędzie tam, gdzie przenoszone elementy są ciężkie. Zastosowanie maszyn przeładunkowych pozwala na znaczące oszczędzenie ludzkich mięśni.

Rodzaje maszyn przeładunkowych

Jedną z grup urządzeń należących do maszyn przeładunkowych są dźwignice. Służą one do poziomego lub pionowego przemieszczania ładunku na niewielkim odcinku. Do sterowania dźwignicami konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Głównym celem stosowania dźwignic jest zmniejszenie bądź usunięcie wysiłku fizycznego przy przenoszeniu lub podnoszeniu ładunków. Przykładem takiego urządzenia będzie np. żuraw.

Innym rodzajem maszyn przeładunkowych są wózki transportowe i podajniki rolkowe. Mogą one wykonywać ruch ciągły bądź przerywany. Wózki transportowe mogą być zbudowane inaczej ze względu na zastosowanie i przeznaczenie.

Innym rodzajem maszyn przeładunkowych są wózki transportowe i podajniki rolkowe. Mogą one wykonywać ruch ciągły bądź przerywany. Wózki transportowe mogą być zbudowane inaczej ze względu na zastosowanie i przeznaczenie.

Wśród dźwignic, na szczególne zainteresowanie zasługują tzw. cięgniki, które służą do przemieszczania nosiwa przy zastosowaniu cięgien linowych lub łańcuchowych i zaczepu – zwykle haków lub chwytaków. Istotą cięgnika jest fakt, że napędzany jest on albo siłą mięśni, albo silnikiem. Innym rodzajem dźwignicy jest tzw, suwnica, a więc rozwiązanie pozwalające na przenoszenie materiałów w pionie i poziomie. Suwnica jest wyposażona w mechanizm podnoszenia i opuszczania maszyny.

Jakie uprawnienia są konieczne do operowania dźwignicami?

Polskie Prawo bardzo jasno określa wymogi, jakie musi spełniać kandydat na przyszłego operatora dźwignic. Przede wszystkim, osoba taka musi mieć ukończone 18 lat. Konieczne jest posiadanie aktualnego zaświadczenie lekarskiego, które poświadczy, że dana osoba wykazuje się dobrym stanem zdrowia. W zależności od grupy dźwignic, uprawnienia podzielone są na kategorie I, II i III, a także podkategorie W, S i Z. Podkategoria W to wciągniki, podesty ruchome oraz wciągarki. Litera S to suwnice, układnice magazynowe oraz dźwigi linotorowe. Litera Z natomiast to obsługa żurawi.

Do czego stosowane są maszyny przeładunkowe?

Maszyny przeładunkowe służą po prostu do przenoszenia ciężkich materiałów różnego rodzaju. Sprawdzają się więc wszędzie tam, gdzie podnoszenie towarów jest właściwie głównym zamierzeniem, a więc w fabrykach, na sortowniach czy w składach drewna. Odpowiednio dostosowane do wymagań i oczekiwań maszyny przeładunkowe zapewnią komfort i wygodę użytkowania, bez konieczności forsowania siły swoich mięśni. Każda maszyna wyposażona jest w tzw. wysięgnik, który pozwoli Ci na pracę na każdej wysokości.

Maszyny budowlane i przeładunkowe najwyższej jakości znajdziesz tutaj: atlas-poland.pl/maszyny-nowe/maszyny-przeladunkowe.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz