wakacje na mazurachZe względu na ciągłe zmiany cen i niezbyt stabilne finanse wiele osób nie zdecyduje się w tym roku na zagraniczne wakacje. Co więcej duże grono nie będzie mogło sobie pozwolić również na urlop nad polskim morzem, czy to ze względu na jego cenę, czy nietolerancję dla tłumów. Jaka jest jednak alternatywa gdy chce się odpocząć w ciszy i względnym spokoju i jednocześnie w bliskości jakiegoś zbiornika wodnego? Mazury zapraszają licznymi, większymi i mniejszymi, jeziorami do kąpieli i spokojnego wypoczynku. Ze względu na mnogość miejsc, każdy znajdzie nocleg, który najbardziej mu odpowiada, zwłaszcza że ten obszar Polski nie jest tak bardzo oblegany przez turystów.

Wyjazd na Mazury – jak wybrać nocleg?

Zazwyczaj organizację wyjazdu rozpoczyna się od poszukiwania noclegu. O ile w najpopularniejszych kurortach można liczyć na pomoc serwisów z hotelami, o tyle gdy chce się zażyć spokoju nad mazurskim jeziorem, lepiej postawić na inną formę poszukiwań. Idealnie sprawdzi się w tym wypadku poczta pantoflowa: małe, wiejskie agroturystyki nie inwestują tak dużych pieniędzy w reklamę. Jeśli szuka się takiego miejsca, gdzie lokalna gospodyni zadba o gości – najlepiej popytać znajomych. Gdy szuka się dodatkowych atrakcji, nawet na Mazurach znajdzie się hotel ze strefą SPA czy basenem. Nocleg powinien być zatem dobierany zgodnie z potrzebami osób wyjeżdżających. 

Wyjazd – dojazd pociągiem i wynajem aut czy długie piesze wędrówki?

W jaki sposób dostać się na Mazury? Jeśli planuje się wyjazd pociągiem i nocleg w miejscu, gdzie nie dojeżdża kolejka, warto rozważyć wynajem aut. Przede wszystkim dlatego, że wiele mazurskich wsi nie jest dobrze skomunikowanych autobusami. Oczywiście można zdecydować się na piesze wędrówki do docelowego noclegu. Jest to zdrowe, a malownicze, mazurskie krajobrazy uprzyjemnią spacer. Sposób dotarcia na miejsce również powinien odpowiadać potrzebom, zwłaszcza gdy ceny paliwa są drogie, można poszukać alternatywnych, tańszych rozwiązań. 

Dlaczego Mazury pozostają krainą cichą i spokojną, mimo że turyści chętnie je odwiedzają? 

Mazury nadal uznawane są za obszar turystyczny, ale jednak dużo spokojniejszy niż okolice nadmorskie. Z czego wynika takie postrzeganie tego rejonu? Przede wszystkim z ogromnej różnorodności: istnieją miejsca typowo turystyczne: z hotelami, restauracjami i wypożyczalniami łodzi i samochodów, ale zaraz obok można znaleźć spokojną wieś położoną nad niezbyt dużym jeziorkiem, gdzie w szczycie sezonu można wypożyczyć jedynie kajak lub rower wodny. 

W jaki sposób można obniżyć koszty wakacyjnego wyjazdu na Mazury? 

Jeśli dużą rolę przy planowaniu wyjazdu na Mazury gra cena, można ją obniżyć wykorzystując kilka sprytnych sztuczek. Po pierwsze: nocleg, nawet ten hotelowy jest tańszy, gdy rezerwujemy go z wyprzedzeniem. Gdy budżet jest bardzo napięty można zamiast hotelu czy agroturystyki wybrać namioty czy przyczepy kempingowe. Innym sposobem na obniżenie kosztów jest zamiana samochodu na pociąg i zabranie rowerów do codziennego podróżowania.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz