giełdaGra na giełdzie przybiera najczęściej formę spekulacji, czyli inwestowania krótkoterminowego. Na czym polega ta strategia? Jakie narzędzia są wykorzystywane? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 

Na czym polega spekulacja na giełdzie?

Spekulacja na giełdzie to forma krótkoterminowego inwestowania w akcje, która polega na zakupie papierów wartościowych w celu ich szybkiego odsprzedania z zyskiem. Transakcje spekulacyjne są najczęściej zamykane jeszcze tego samego dnia, a maksymalnie w ciągu kilku kolejnych dni. W związku z tym spekulowanie na akcjach wymaga ciągłego śledzenia notowań giełdowych oraz podejmowania błyskawicznych decyzji, których podstawą jest analiza wykresów historycznych oraz interpretacja odpowiednich wskaźników.

Jak zacząć spekulować na giełdzie?

Pierwszym krokiem w kierunku spekulacji na giełdzie jest otwarcie rachunku maklerskiego, ponieważ to właśnie jego posiadanie umożliwia dokonywanie zakupu akcji. Rachunek maklerski otwiera się u brokera, który jest pośrednikiem pomiędzy giełdą, a inwestorem. Obecnie można to zrobić bez wychodzenia z domu, a klikając w link czytaj więcej tutaj można przejść bezpośrednio do oferty brokera. W tym miejscu warto również podkreślić istotę odpowiedniego wyboru rachunku maklerskiego, co przekłada się w dużej mierze na możliwości inwestycyjne. W związku z tym powinien być on świadomy, a kwestie, które warto wziąć pod uwagę zostały opisane w artykule przedstawiającym podstawy gry na giełdzie.

Spekulacja na giełdzie – narzędzia

Podstawowym narzędziem spekulanta giełdowego jest analiza techniczna. Na czym ona polega? Otóż, opiera się ona na analizie wykresów historycznych, czyli ruchów cen w przeszłości. Jej głównym założeniem jest fakt, że ceny akcji podlegają określonym trendom, które się powtarzają. Kluczem jest zatem zauważenie trendu oraz dołączenie do niego w odpowiednim momencie. Równie ważne jest zamknięcie transakcji, które powinno nastąpić jeszcze przed odwróceniem istniejącego trendu. Analiza techniczna zakłada również, że o wszystkim decyduje rynek, który jest równoważony przez siły popyt i podaży. W efekcie analizie podlegają nie tylko wykresy historyczne, ale również odpowiednie wskaźniki obrazujące aktualną sytuację na rynku.

Podsumowując należy stwierdzić, że spekulacja na giełdzie to forma inwestowania, która może być naprawdę skuteczna. Decydując się na nią warto jednak pamiętać o ryzyku, które jest związane z inwestowaniem. Od umiejętności jego ograniczania w dużej mierze zależy bowiem powodzenie dokonywanych inwestycji.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz