badanie moczuBadanie moczu podobnie jak morfologia to badania, które każdy z nas powinien wykonywać przynajmniej raz w roku. W jaki sposób pobrać próbkę do badania, kiedy wykonać badanie i jak interpretować jego wyniki?

Jakie są wskazania do badania moczu?

Jak już wcześniej wspomniano, badanie moczu warto wykonywać co najmniej raz w roku. Może ono wskazać wiele schorzeń na ich wczesnym etapie. W medycynie najważniejsza jest szybka diagnostyka, która pozwala na rozpoczęcie jak najwcześniej leczenia. Wskazaniem do badania moczu może być podejrzenie następujących schorzeń:

– zapalenie nerek;

– choroby dróg moczowych;

– powikłania w chorobach cywilizacyjnych (cukrzyca, nadciśnienie);

– toczeń;

– choroby tkanki łącznej.

Jak interpretować badania moczu?

Interpretacja badań wyników moczu powinna zostać wykonana przez lekarza. Jeśli jednak wizyta odbędzie się dopiero za jakiś czas, to możemy samodzielnie spróbować wyciągnąć jakieś wnioski z badania. Przydatny może być w tym blog o zdrowiu https://mjrmedical.com/. Znajdziemy tam opisy wszystkich najważniejszych parametrów, oraz to na co one wpływają. Pamiętajmy jednak, aby na podstawie samodzielnej analizy nie dochodzić do pochopnych wniosków.

Jak wygląda badanie moczu?

W celu wykonania badań moczu należy przynieść do laboratorium próbkę przygotowaną w domu. Do tego celu potrzebny jest specjalny pojemnik. Można go zakupić w każdej aptece lub otrzymać w punkcie pobrań. Próbka powinna być poddana badaniu w ciągu maksymalnie dwóch godzin od pobrania. Jeśli nie jest to możliwe, należy przechowywać ją szczelnie zamkniętą w lodówce. Należy oddać około 20 mililitrów moczu z tzw. strumienia środkowego. Oddawanie moczu powinno rozpocząć się od toalety, następnie napełniamy pojemnik i kończymy wydalanie do ubikacji. Ważne, aby próbka była pobrana zaraz po przebudzeniu, podczas pierwszej wizyty w toalecie. Jeśli nie ma takiej konieczności, badanie nie powinno ono być wykonywane chwilę przed okresem lub w jego trakcie.

Badanie moczu – parametry

W laboratorium wykonuje się badania fizyczne i chemiczne moczu oraz ocenę mikroskopową osadu. Pierwsza część określa jego barwę, przejrzystość, zapach oraz ciężar właściwy. W drugiej części określane jest pH, a na samym końcu ocenie poddawane są elementy morfotyczne jak również inne składniki.

Badanie fizyczne moczu

Na badanie fizyczne składają się następujące parametry:

– barwa – powinna być słomkowożółta;

– przejrzystość;

– zapach – prawidłowy to lekko wyczuwalny amoniak;

– ciężar właściwy – norma 1,003 – 1,035 g/ml

Badanie chemiczne

W badaniu chemicznym określa się jego odczyn oraz obecność białek, glukozy, bilirubiny, ciał ketonowych, erytrocytów esterazy leukocytów oraz azotynów. Wszelkie odchylenia od norm tych składników mogą świadczyć o różnego typu stanach chorobowych. Prawidłowe pH mieści się w granicach 6,0 – 6,2. Lekko zasadowy może występować u osób na diecie wegetariańskiej.

Mikroskopowa ocena osadu

Na podstawie mikroskopowej oceny moczu można zdiagnozować np. choroby nerek. W zależności od wykrytych składników należy wykonać specjalistyczne badania wskazane przez lekarza.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz