nordic walkingChodzenie z kijkami staje coraz bardziej powszechne – świetnie wpływa na wiele aspektów naszego zdrowia, w tym nie tylko fizycznego. Aktywuje aż 90% mięśni, a do tego jest bardzo bezpieczne, o ile jest prawidłowo wykonywane. W nordic walkingu nie ma także ograniczeń wiekowych – ten rodzaj sportu może uprawiać praktycznie każdy. Oto najważniejsze zalety takiej aktywności!

Wzmacnia mięśnie i buduje naszą kondycję

Jak wyżej zostało wspomniane – w czasie marszu z kijkami pracuje aż 90% naszych mięśni, które zlokalizowane są w różnych częściach naszego ciała. Nie są to więc tylko nogi, ale także brzuch, barki i ramiona. Dzięki temu poprawia się nasza sprawność fizyczna w bardzo szerokim zakresie. Stajemy się bardziej sprawni, a wzmocnione mięśnie chronią nas przed urazami i kontuzjami. 

Nie obciąża stawów i zapobiega osteoporozie 

Zaletą nordic walkingu, jak przekonuje każdy blog o zdrowiu, np. https://panobeauty.com/, jest również profilaktyka naszych stawów. Inne dyscypliny sportowe mogą je obciążać i prowadzić do urazów, jak na przykład bieganie. Chodząc z kijami nie musimy się o to martwić, ponieważ podczas chodzenia ciężar ciała rozkłada się bardzo równomiernie, za co również podziękuje nam nasz kręgosłup. Regularny marsz stymuluje również zwiększenie i wzmocnienie masy kostnej, co zapobiega osteoporozie. 

Reguluje ciśnienie krwi i poprawia krążenie

Nordic walking jest aktywnością, która wpływa również na nasz układ krwionośny. Przy regularnym i rytmicznym ruchu poprawia się nasza wydolność krążeniowa, co ma też bezpośredni wpływ na regulację naszego ciśnienia. Dzięki temu znacznie zmniejszamy ryzyko wystąpienia niezwykle częstych w ostatnim czasie chorób cywilizacyjnych takich jak miażdżyca, cukrzyca czy zawał serca. 

Pomaga skutecznie schudnąć

Godzina marszu z kijkami na odległość około 6 kilometrów to skutecznie spalone kalorie w granicach od 400 – 500. Tym samym przyspieszamy swoją przemianę materii i systematycznie chudniemy. Jeśli więc będziemy odżywiać się zdrowo, w czym pomoże nam blog o zdrowiu, i nie będziemy zwiększać swojego dziennego zapotrzebowania na kalorie, to już po miesiącu możemy zauważyć ubytek na wadze oraz w obwodach. 

Idealny sposób na stres 

Chodzenie z kijkami to również idealny sposób na stres i napięcie, które odczuwamy również w naszych barkach i plecach. To prawdziwy relaks dla naszego ciała, za które organizm nam zdecydowanie się odwdzięczy. Jeśli więc stres towarzyszy nam na co dzień i musimy zmierzyć się z jego nieprzyjemnymi oznakami, to zacznijmy uprawiać nordic walking. 

Sposób na poprawę samopoczucia 

W czasie aktywności fizycznej wydzielają się endorfiny, organizm lepiej jest dotleniony, a to prowadzi także do poprawy naszego samopoczucia. Po treningu wracamy więc do domu w znacznie lepszym humorze, chętniej wracamy do codziennych obowiązków, sprawniej myślimy i zarażamy innych swoim dobrym humorem. Warto pamiętać, że niezwykle ważna jest prawidłowa technika chodzenia z kijkami – wtedy jest najbardziej efektywna, o czym przekonuje blog o zdrowiu i daje w tym zakresie cenne wskazówki.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz