sypialniaJeśli projektujesz lub urządzasz sypialnię od podstaw, prawdopodobnie będziesz potrzebować pomocy, zwłaszcza jeśli to Twój pierwszy raz! Dekorowanie sypialni nie jest łatwym zadaniem, a do rozważenia jest o wiele więcej niż w przypadku pokoju rzadziej używanego w domu. Chcesz stworzyć w swojej sypialni spokojną i odprężającą atmosferę sprzyjającą spokojnemu snu? Oto lista elementów, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu i dekorowaniu sypialni.

 

 1. Kolor

Kolor ścian w Twojej sypialni może całkowicie zmienić jej wygląd. Ta decyzja dotycząca wystroju sypialni jest często pomijana, choć okazuje się szalenie istotna. Większość osób wybierze jasny lub blady kolor, aby pomalować ściany sypialni. Jasnoniebieski to świetny wybór, ponieważ pomaga wejść w senną atmosferę.

 

Możesz również pomalować swoją sypialnię na ciemny lub odważny kolor, na przykład czerwony lub królewski niebieski, ale pamiętaj, że do pokoju musi wpadać dużo naturalnego światła. W przeciwnym razie może to obciążać sypialnię przygnębiającą atmosferą.

 

Biel i błękit są zazwyczaj bezpiecznym wyborem na ściany sypialni. Dodatkowo zapewniają znacznie większą elastyczność w zakresie zabawy z wystrojem!

 

 1. Światło

Podobnie jak kolor, światło jest kolejnym bardzo ważnym czynnikiem w sypialni. Warto pamiętać, by łóżko było ustawione naprzeciwko lub w sąsiedztwie okien, co korzystnie wpłynie na proces zarówno zasypiania, jak i budzenia. 

 

W przypadku, gdy mamy ograniczony dostęp do światła dziennego lub na dworze jest już ciemno, odpowiednim rozwiązaniem jest centralnie umieszczona lampa sufitowa. Możesz również dodać kilka lamp stołowych na stoliku nocnym lub komodzie, aby w razie potrzeby uzyskać bardziej rozproszone światło.

 

 1. Łóżko

Łóżko może być pierwszą rzeczą, o której myślisz podczas projektowania sypialni, jednak w rzeczywistości warto zacząć szukać łóżka dopiero po rozważeniu koloru ścian i oświetlenia sypialni!

 

Łóżko musi współgrać z kolorem ścian i naturalnym oświetleniem pokoju. Kiedy już wiesz, jak chcesz zaaranżować sypialnię, możesz zacząć rozglądać się za łóżkiem, które pasuje do Twojej wizji. Koniecznie przeczytaj nasz poradnik, jak wybrać odpowiednie łóżko dla siebie.

Niezbędne do zakupu akcesoria do łóżka to:

 

 • Materac
 • Łóżko
 • Rama łóżka
 • Pościel
 • Poduszki

Nie spiesz się z tą decyzją. Łóżko to zazwyczaj element inwestycyjny, który będzie Ci służył przez długi czas. Zrób rozeznanie z wyprzedzeniem i nie rób zakupów pod wpływem impulsu. Ostatnią rzeczą, której chcesz, jest zaryzykowanie dobrego snu w nocy!

 

 1. Przechowywanie

Jak wiecie, sypialnie służą nie tylko do spania! Musisz również zastanowić się, jaki rodzaj miejsca do przechowywania będzie potrzebny do uporządkowania ubrań i rzeczy osobistych. Powinieneś kupić co najmniej 1 komodę i stolik nocny lub mały stolik. Jeśli masz miejsce, powinieneś rozważyć zainwestowanie w większą szafę, aby pomieścić dodatkową pościel i nie tylko.

 

 1. Wystrój

Dekorowanie sypialni tak, aby odzwierciedlało Twój osobisty styl i upodobania, powinno być dla Ciebie łatwym zadaniem. Możesz zdecydować się na określony motyw wystroju lub po prostu trzymać się grupy kolorów, które naprawdę lubisz, dekorując sypialnię.

 

Oto kilka dekoracyjnych akcentów sypialni, które musisz wziąć pod uwagę:

Dywan –  rozłożony na całej powierzchni podłogi może sprawić, że Twoja sypialnia będzie przytulna, a także pochłonie dźwięk

Obrazy – oryginalne obrazy do sypialni najczęściej umieszcza się nad łóżkiem lub naprzeciw niego

Lustro – umieść duże lustro na blacie komody

Świece – te elementy dekoracyjne pomagają stworzyć przytulną i relaksującą atmosferę

Książki – jeśli lubisz czytać, ułóż je na nocnym stoliku lub na półce blisko łóżka.

 

 1. Siedzenie

Niezależnie od tego, czy jest to krzesło w rogu, czy ławka na końcu łóżka, zawsze dobrze jest mieć przynajmniej jedno miejsce do siedzenia w sypialni.Oczywiście bardzo często krzesło czy fotel zamienia się w miejsce do wieszania ubrań, ale w każdym razie może również pomóc w zakładaniu i zdejmowaniu butów z szafy!

Tak zaprojektowana i urządzona sypialnia będzie sprzyjała wypoczynkowi i wyciszeniu po pracowitym dniu.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz