Kredyt samochodowy to produkt oferowany przez większość banków. Pozwala on na sfinansowanie zakupu wymarzonego pojazdu, z którego będziemy korzystać do celów prywatnych lub przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Na rynku możemy spotkać kilka odmian kredytów samochodowych. Wybór konkretnej z nich uzależniony jest nie tylko od warunków kredytowania oferowanych przez bank, lecz również od naszych możliwości finansowych.

Jak działa kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy to tzw. kredyt celowy. Oznacza to, że środki przyznane w jego ramach możemy przeznaczyć tylko na konkretny cel, którym jest zakup pojazdu. Atutem kredytu samochodowego jest to, że jest on zwykle niżej oprocentowany od klasycznego kredytu gotówkowego. Dzięki temu skorzystamy także z wyższej kwoty kredytowania, ze względu na zwiększoną zdolność kredytową.

Do uzyskania kredytu na konkretny pojazd, oprócz dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość oraz wymaganego przez bank zaświadczenia o dochodach, potrzebne będą także dokumenty związane z nabywanym pojazdem, a więc:

– ksero dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu,

– potwierdzenie zawarcia umowy kupna-sprzedaży pojazdu lub faktura potwierdzająca realizację transakcji zakupu,

– numer konta podmiotu lub osoby sprzedającej pojazd.

Na tej podstawie bank podejmuje decyzję, czy przyznaje nam kredyt samochodowy.

Trzy odmiany kredytów samochodowych                      

Możemy się spotkać z trzema podstawowymi odmianami kredytu samochodowego. W standardowej wersji dokonujemy jego spłaty w całości, w rozbiciu na równe lub malejące raty kapitałowo-odsetkowe. W tym drugim przypadku na początku raty są wysokie, by z każdym kolejnym miesiącem ulegały proporcjonalnemu zmniejszeniu. Możemy się jednak spotkać także z kredytem z ratą balonową i kredytem 50/50.

Przy kredycie z ratą balonową na początku wpłacamy do banku część wartości samochodu (tzw. wkład własny). Może ona wynieść od kilku do kilkudziesięciu procent (często jest to nawet 20-30%). Następnie w miesięcznych ratach spłacamy drugą część samochodu, zwykle ok. 50% jego wartości. Na sam koniec do rozliczenia pozostaje nam rata wykupowa (tzw. rata balonowa). Możemy ją opłacić jednorazowo, rozbić na kolejne raty lub zdecydować się na oddanie naszego auta dilerowi w rozliczeniu. W tym ostatnim przypadku dokona on jego wyceny, co pozwoli na uzyskanie kwoty pierwszej wpłaty na nowe auto. Przy kredycie 50/50 przed odbiorem upatrzonego pojazdu dokonujemy wpłaty 50% jego wartości. Pozostałą kwotę wpłacamy zaś w ustalonym czasie, zwykle po roku. Co niezwykle ważne, kredyt 50/50 jest nieoprocentowany. Oznacza to, że nie ponosimy w jego przypadku dodatkowych kosztów kredytowania w postaci odsetek.

Kredyt samochodowy – jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę?

Poszukując najkorzystniejszego kredytu samochodowego, powinniśmy skorzystać z porównywarki kredytów online. Znajdziemy dzięki niej ranking najlepszych ofert kredytów uszeregowanych względem raty kredytowej przy danej kwocie. Wśród nich szczególnie wyróżnia się Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Proponuje on bowiem kredyt samochodowy we wszystkich trzech formach, a więc z ratą miesięczną stałą lub malejącą, z ratą miesięczną z ostatnią ratą balonową oraz z ratą balonową płatną raz w roku. Oprócz konkurencyjnego oprocentowania i możliwości rozłożenia spłaty na okres od 6 do 96 miesięcy kredyt samochodowy proponowany przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów pozwala na uzyskanie dodatkowych 200 złotych na paliwo. Wystarczy, że spełnimy 2 warunki:

– potwierdzimy warunki promocji na formularzu kontaktowym lub w trakcie rozmowy z doradcą,

– podpiszemy umowę kredytową z bankiem w trybie zdalnym do 31 października 2022 r.

Dzięki tej promocji uchronimy się częściowo przed wzrostem cen paliw, z którym mamy do czynienia od początku 2022 roku.

Źródła:

https://pamietnikwindykatora.pl/trzy-rodzaje-kredytow-samochodowych/

https://www.totalmoney.pl/artykuly/797769,kredyty-samochodowe,kredyt-samochodowy–jaki-wybrac,1,1

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz