Zdrowie i uroda

Jak przygotować się na pierwsze miesiące macierzyństwa

Napisany przez dawkawiedzy

Macierzyństwo, zwłaszcza wtedy, gdy stajemy się matką po raz pierwszy, jest rozpoczęciem w naszym życiu pięknego i zarazem trudnego oraz odpowiedzialnego okresu. W końcu na świat przychodzi nowa istota, której musimy zapewnić jak najlepsze warunki rozwoju. Odpowiednie przygotowanie się na to zadanie powinno obejmować nie tylko kwestie materialne, ale również (a nawet przede wszystkim) mentalne.

Akceptacja sytuacji

Wiele kobiet aż do momentu porodu odrzuca od siebie myśl o tym, jak zmieni się ich życie po urodzeniu dziecka żyjąc w przekonaniu, że “jakoś to będzie”. Niestety pierwsze tygodnie, a nawet miesiące życia maluszka całkowicie wywraca do góry nogami dotychczasowy tryb i przyzwyczajenia. Od tego momentu to dziecko jest na pierwszym miejscu pod każdym względem. Macierzyństwo to prawdziwa sztuka, wymagająca zaakceptowania zmian, jakie niesie za sobą pojawienie się maluszka. Na co musimy się przygotować? Na pewno na to, że od teraz nasz sen przez długi okres będzie niejednokrotnie przerywany, że będzie raczej czuwaniem niż głębokim wypoczynkiem, że  ciągu dnia będziemy cały czas skupione na maluszku, nawet wówczas, gdy będzie smacznie spało. Jeśli więc przed ciążą byłyśmy aktywne i niezależne, musimy przygotować się na sporą zmianę. Przynajmniej na początku. To okazuje się często sporym problemem, gdyż dotychczasowe nawyki były tak silne oraz miały tak duży wpływ na nasze samopoczucie czy formę, że rezygnacja z nich może wprawić nas w stan depresyjny. Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim dajmy sobie czas. Zróbmy sobie urlop od dotychczasowego życia i oddajmy się nowej rzeczywistości. Jeśli będziemy w 100% skupione na macierzyństwie, nie zauważymy nawet, jak szybko i łatwo przyjdzie nam zorganizowanie czasu na własne przyjemności.

Mama zorganizowana

Cały sekret udanego macierzyństwa w początkowym okresie życia dziecka polega na tym, aby dobrze zorganizować swój dzień. Powinien on się rozpocząć od pożywnego śniadania, zgodnego z dietą matki karmiącej. To właśnie ten pierwszy posiłek da nam energię na cały dzień, jeśli więc go pominiemy, nasza efektywność będzie znacznie niższa. Warto wyposażyć się w matę edukacyjną, na której maluszek będzie mógł poleżeć wygodnie, zaabsorbowany zabawkami zawieszonymi na pałąku. W tym czasie mama może spokojnie zjeść śniadanie.  Niezbędnym gadżetem, który ułatwi nam życie będzie elektroniczna niania. Pomoże nam ona kontrolować sen dziecka, podczas gdy będziemy na przykład w drugim pokoju zajmować się innymi obowiązkami. Dzięki temu nie będziemy musiały tkwić przy łóżeczku maluszka podczas jego snu i tym samym zyskamy czas na wykonanie innych obowiązków lub poświęcimy ten czas dla siebie.

Warto również zainstalować w telefonie aplikację, która będzie nam przypominała o karmieniu, kąpieli oraz innych zabiegach związanych z maluszkiem. W ten sposób uwolnimy swoją głowę od myślenia i kontrolowania zegarka, gdyż aplikacja sama przypomni nam, kiedy jest czas na daną czynność.

Zdecydowanie polecamy również zasięgnąć porad doświadczonych mam, które są prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat macierzyństwa oraz przejrzeć popularny portal dla mam, na łamach którego publikowane są sprawdzone wskazówki dla świeżo upieczonych matek.

Przygotowanie do macierzyństwa zaczyna się w naszej głowie. Jeśli będziemy gotowe na to, że każdego dnia może nas spotkać coś nieoczekiwanego i zaakceptujemy fakt zmian, będziemy czerpać prawdziwą radość z bycia mamą.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz