Zdrowie i uroda

Pieluchy dla dorosłych – komu przysługuje refundacja?

Napisany przez dawkawiedzy

Nietrzymanie moczu to coraz bardziej nasilony problem, ale jego wstydliwy charakter sprawia, że niechętnie się o tym mówi. Towarzyszący mu wstyd i uczucie bezradności sprawiają, że osoby nim dotknięte niechętnie dzielą się tym nawet z lekarzem. Ale warto się przełamać, po pierwsze dlatego, że nietrzymanie moczu można leczyć, po drugie ze względu na możliwą refundację produktów chłonnych.

 

Komu przysługuje refundacja na pieluchy dla dorosłych?

Niestety nie każda ubezpieczona osoba może dostać refundację na pieluchy dla dorosłych. Nietrzymanie moczu to złożony problem, który można podzielić na główne typy ze względu na ilość wycieków moczu, lecz także dzieli się je ze względu na rodzaj (wysiłkowe, naglące i mieszane). Na dodatek jeszcze pojawiają się różne bezpośrednie przyczyny pojawienia się problemu.

Do maksymalnej refundacji mają prawo osoby z chorobą nowotworową, inwalidzi wojskowi, wojenni i osoby represjonowane. 70% refundacji przyznaje się osobom z innymi schorzeniami, takimi jak upośledzenie umysłowe, zespoły otępienne, choroby układu nerwowego, pokarmowego lub schorzenia dróg moczowych. Dotyczy to także problemów wynikających z wad rozwojowych, pochodzenia pourazowego lub jatrogennego.

Refundacja na pieluchy dla dorosłych

Kwestia, co przysługuje osobom chorym w ramach refundacji na pieluchy dla dorosłych, jest rozstrzygana w rozporządzeniach Ministerstwa Zdrowia. Obecnie jest to 60 sztuk produktów chłonnych miesięcznie. Można wybrać którykolwiek z czterech typów produktów: pieluchomajtek, majtek chłonnych, pieluch anatomicznych i wkładek urologicznych.

Pieluchy dla dorosłych są dedykowane osobom, które zmagają się z najcięższym stopniem nietrzymania moczu i nie mają nad pęcherzem kontroli. Są najbardziej chłonne i z reguły stosuje się je w przypadku pacjentów niesamodzielnych. Wkładki urologiczne natomiast znajdują się na drugim biegunie – to produkty, które stosuje się przy nietrzymaniu moczu w stopniu lekkim. Występują zarówno w wersji dla kobiet, jak i mężczyzn.

Majtki chłonne i pieluchomajtki to produkty pośrednie. Są dedykowane do ochrony przed przeciekaniem w przypadku nietrzymania moczu w stopniu średnim lub ciężkim. Oba produkty mają podwyższoną chłonność i są wygodne w zakładaniu i zdejmowaniu. Różnice między pieluchomajtkami a majtkami chłonnymi wynikają z ich konstrukcji. Te pierwsze lepiej sprawdzają się w przypadku chorych leżących, ponieważ łatwo je wymienić i są nieco grubsze. Majtki chłonne są zrobione z wygodnego, przewiewnego materiału, który pozwala skórze oddychać i nie krępuje ruchów. Są przeznaczone dla osób poruszających się i niewidoczne pod ubraniem.

Jak uzyskać refundację na pieluchy dla dorosłych

Pierwszym krokiem do uzyskania refundacji jest wizyta u lekarza, który wypisze nam pierwsze zlecenie. Można otrzymać je u lekarzy wielu specjalności: chirurgów, onkologów, ginekologów onkologicznych, urologów, neurologów. Zaświadczenie może wystawić także lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, geriatra lub felczer ubezpieczenia zdrowotnego. Uzyskane zlecenie potwierdza się w punkcie właściwego oddziału NFZ, który wystawia kartę comiesięcznego zaopatrzenia.

Na podstawie takiej karty można dokonać zakupu środków chłonnych w aptece. Maksymalnie można otrzymać zlecenie na trzy miesiące, a produkty nieodebrane w danym miesiącu zlecenia nie przechodzą na kolejny. Jeśli jednak wyroby chłonne są używane przez długi czas, NFZ może wydać kartę zaopatrzenia miesięcznego na rok. Najczęściej dzieje się tak w przypadku upośledzenia umysłowego chorego.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

1 komentarz

  • Bardzo przystępnie napisany artykuł dla starszego człowieka. Wszystkimi tymi sprawami głównie zajmuje się moja córka zamawia ona mi pieluchomajtki z strony ortomedico.pl bo niezależnie od ceny przysługuje nam darmowa wysyłka.

Zostaw komentarz