Wyobraź sobie, że faworki to efekt kulinarnej wpadki. Stworzył je cukiernik, który podczas smażenia pączków, omyłkowo wrzucił do rozgrzanego oleju pasek ciasta. Charakterystyczny warkocz, zamiast wylądować w koszu, trafił na stół. I zachwycił! Zachwyca aż do dziś, zwłaszcza w okresie kończącym karnawał. By delektować się ich smakiem nie musisz wcale czekać aż do Tłustego Czwartku. Dzięki naszym poradom przygotujesz niezastąpioną przekąskę nie tylko od święta, ale i na na jesienne wieczory z książką, niezapowiedzianą wizytę przyjaciół czy niedzielne popołudnie z rodziną.
Jak zrobić faworki doskonałe?
Idealnie kruche faworki nie są zarezerwowane jedynie dla wprawionych cukierników. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, jak zrobić faworki, by zachwycały swoim chrupkim smakiem i złocistą barwą. Do dzieła!
Krok 1. Przygotowanie ciasta na faworki
O tym, jak zrobić faworki z całą pewnością można powiedzieć jedno – trzeba cierpliwości i nieco siły fizycznej. Do ich przygotowania potrzebne Ci będą:
- 2 szklanki mąki pszennej
- 4 żółtka
- 6 łyżek gęstej kwaśnej śmietany
- pół łyżeczki soli
- pół łyżeczki cukru
- 2 łyżeczki spirytusu
Przesianą mąkę wymieszaj z cukrem i solą, wbij żółtka. Następnie dodaj spirytus i śmietanę. Zacznij zagniatać ciasto na faworki.
Krok 2. Napowietrzenie ciasta na faworki
Ciasto na faworki określa się mianem zbijanego. Dlaczego? Ponieważ zgodnie z dawnymi przepisami, na to jak zrobić faworki doskonałe, kluczowy wpływ ma długie ubijanie ciasta. Nieco siły poświęcisz na kilkukrotnie składanie i ponowne rozwałkowywanie go na jak najcieńsze płaty. Ma to na celu wtłoczenie powietrza do ciasta. Dzięki charakterystycznym pęcherzykom, faworki po usmażeniu będą chrupiące i lekkie. Pamiętaj jednak, by przed każdym rozwałkowaniem ciasta nie posypywać go dodatkowo mąką. Sprawi to, że faworki staną się twarde. Spirytus, dodany przy wyrabianiu ciasta spowoduje z kolei, że nie będą się one przypalać.
Krok 3. Wycinanie faworków
Gdy ciasto na faworki będzie już gotowe, rozwałkuj je bardzo cienko. Następnie pokrój je na prostokąty o wymiarach około 4 cm x 12 cm. W środku każdego z prostokątów zrób nacięcie o długości 2-3 cm. Jeden z końców ciasta przełóż przez wycięty otwór. Nie czekaj ze smażeniem – im dłużej faworki będą odpoczywać, tym więcej tłuszczu wchłoną, przez co nie będą kruche.
Krok 4. Smażenie faworków
Faworki smaż w garnku z rozgrzanym tłuszczem – uważaj, by nie był jednak zbyt gorący, bo zaczną się przypalać, a w środku pozostaną gumowate. Wkładaj do niego po kilka sztuk, po chwili przewracając je na drugą stronę. Cienkie ciasto smaży się bardzo szybko, dlatego pilnuj, by nie przeoczyć odpowiedniego momentu na wyciągnięte faworków. Kładając je na pepierowym ręczniku odsączysz nadmiar tłuszczu.
Krok 5. Podawanie faworków
Idealnym zwieńczeniem faworków jest ich oprószenie cukrem pudrem. By zaskoczyć swoich gości, możesz przygotować też aksamitny czekoladowy sos, do ich maczania. Wystarczy, że tabliczkę czekolady roztopisz z mlekiem lub śmietanką w kąpieli wodnej i doprawisz do smaku cynamonem i chilli. I gotowe!
u mnie to się nazywa chrusty:)
Cześć dzięki za post !