przyjęcie w ogrodzieSezon letnich imprez w pełni. Piękna pogoda za oknem to bowiem doskonała okazja do tego, aby zorganizować przyjęcie w ogrodzie, które na długo zapadnie w pamięć gościom. Podpowiadamy, jak je przygotować krok po kroku.

Przygotuj przestrzeń

Pierwszą rzeczą, którą musimy zaplanować w związku z organizacją przyjęcia, jest jego miejsce. Chodzi przede wszystkim o tym, aby w naszym ogrodzie wydzielić poszczególne strefy: gastronomiczną, rekreacyjną czy rozrywkową. Jeśli chodzi o tę pierwszą, będzie to miejsce, gdzie będziemy spożywać posiłki lub je przygotowywać. Musimy mieć tam możliwość wygodnego ustawienia stołów i krzeseł, zatem podłoże powinno być równe i stabilne. Idealnie sprawdzi się kawałek trawnika lub posadzka. W niedalekiej odległości od stołów powinien znaleźć się grill lub, jeśli jedzenie przyrządzać będziemy w domowej kuchni, wejście do domu. Warto również zadbać o to, aby stoły, w razie palącego słońca lub deszczu, miały odpowiednie zabezpieczenie w postaci parasola lub markizy. Strefa gastronomiczna może równocześnie pełnić funkcję strefy relaksu, jeśli jednak mamy odpowiednio dużą przestrzeń do zagospodarowania, warto stworzyć osobne miejsce z leżakami lub miękkimi siedziskami, gdzie goście będą mogli wygodnie usiąść i zrelaksować się przy dźwiękach muzyki, popijając ulubionego drinka. Strefa rozrywki powinna być z kolei tak zaplanowana, aby umożliwiała gościom tańce czy różnego rodzaju gry. Wybierzemy zatem równe, stosunkowo twarde podłoże, a samą strefę udekorujmy ozdobnym lampami diodowymi.

Zaplanuj menu

Bez wątpienia menu jest jednym z najważniejszych elementów, które musimy dobrze przemyśleć, organizując przyjęcie w ogrodzie. Jeśli stawiamy na grilla, to zastanówmy się, jakie potrawy chcemy serwować. Przykładowo – dania typu stek czy ryba faszerowana masłem czosnkowym z ziołami będą wymagały wcześniejszego przygotowania marynaty lub nadzienia. Warto też wcześniej zastanowić się, jaką ilość mięsa przygotować i w jakiej formie, jakie dania jarskie z grilla chcemy zaprezentować gościom oraz jakie dodatki będą do tego odpowiednie. Dobrze więc zaplanować kilka rodzajów lekkich sałatek oraz przekąsek –  w tej roli doskonale sprawdzą się surowe warzywa z dipem, kawałki owoców, koreczki czy deska serów.

Jeśli natomiast planujemy przyrządzanie dań w domu, również w tym przypadku należy wcześniej zaplanować, jaki rodzaj potraw będziemy serwować gościom. Pamiętajmy o tym, aby wybrać takie, które nie będą od nas wymagały stania przy przysłowiowych “garach” i gotowania, lecz raczej stawiajmy na te, które można łatwo upiec czy ugotować po wcześniejszej obróbce.

Oczywiście nie można także zapomnieć o napojach, zarówno tych alkoholowych, jak i bezalkoholowych. Jeśli na zewnątrz będzie panowała wysoka temperatura, koniecznie zadbajmy o to, aby napoje były chłodzone. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku małe lodówki turystyczne, które możemy ustawić niedaleko stołów.

Dekoracja imprezy

Bez względu na to, jaki charakter ma nasze ogrodowe party, dekoracja będzie odgrywać znaczącą rolę w tworzeniu wyjątkowego klimatu. Zaczynając od stołów, zadbajmy o to, aby były one przykryte wodoodpornym i plamoodpornym obrusem, na którym możemy położyć modny bieżnik lub podkładki pod talerze. Przekąski należy serwować w szklanych lub porcelanowych naczyniach. Najlepiej sprawdzą się tu klasyczne salaterki, w których możemy podać nie tylko sałatki, ale również pieczywo czy inne smakołyki. Jeśli zależy nam na tym, aby nasze przyjęcie nabrało eleganckiego charakteru, unikajmy plastikowych lub papierowych talerzy, zastępując je po prostu zwyczajną zastawą.

Na stole powinny także znaleźć się serwetki oraz półmiski z wodą, która przyda się w przypadku spożywania  niektórych dań rękami.

Oprócz dekoracji stołu warto zadbać także o aranżację całego ogrodu. Lampiony, diody czy girlandy świetlne doskonale spełnią swoją rolę po zmroku, dając przyjemne, ciepłe światło. Dobrym pomysłem będzie także udostępnienie gościom kocyków, którymi będą oni mogli okryć się, gdy poczują wieczorny chłód.

Stylizacja na imprezę w ogrodzie

Gdy już mamy zaplanowane miejsce, menu oraz dekoracje, pora na zadbanie o własny wizerunek. Strój na taką imprezę powinien być z jednej stron szykowny, a z drugiej – wygodny. Panie doskonale będą czuły się w sukience i sandałkach lub espadrylach, natomiast panowie zaprezentują się przyzwoicie w materiałowych spodniach i koszuli lub koszulce polo. Jeśli jako gospodarze imprezy będziemy także przyrządzać posiłki, koniecznie zakładajmy na wierzch fartuch, który zabezpieczy nasze ubranie przed ewentualnymi zabrudzeniami. Pamiętajmy także, że jako gospodarze możemy pozwolić sobie na bardziej odważną, lecz zarazem odpowiednio dopasowaną do charakteru przyjęcia stylizację. Nie bójmy się mocniejszych kolorów czy nietypowych fasonów!

Impreza w ogrodzie to świetna okazja do spędzenia wspaniałych chwil w gronie najbliższych, we własnym i ukochanym otoczeniu. Pamiętając o powyższych krokach z pewnością uda nam się osiągnąć taki efekt oraz zrobić doskonałe wrażenie na gościach.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz