Kiedyś była moda na Stany Zjednoczone, a teraz przyszedł czas na Koreę. Dorośli oglądają koreańskie filmy i seriale, dzieci koreańskie bajki, a nastolatki słuchają koreańskich boysbandów. Koreańska fala, bo tak nazywa się to zjawisko, znana jest także pod nazwą „hallyu” i wtargnęła prawie w każdą dziedzinę naszego życia. To już nie tylko nowe technologie, ale i kultura, moda, a nawet jedzenie. Jakie są najbardziej charakterystyczne elementy kultury koreańskiej? 

 

Koreańskie kosmetyki 

 

Coraz więcej światowych marek kosmetycznych wprowadza do swoich produktów również koreańskie kosmetyki, albo charakterystyczne dla tego kraju składniki aktywne z występujących tam roślin. Za wzór podaje się Koreanki, które długo cieszą się piękną i nienaganną cerą. Czy to zasługa wyjątkowych składników, które pochodzą z tamtych rejonów świata? Trudno powiedzieć, czy filtrat ze śluzu ślimaka, ekstrakt z korzenia lukrecji czy wąkrotka azjatycka są bardziej skuteczne od naszego rumianku czy wiesiołka, ale jedno trzeba przyznać – mają tak samo udokumentowane prozdrowotne właściwości jak i nasze. Dlaczego więc nie spróbować? To z Korei przywędrowała między innymi moda na kremy BB czy kosmetyki kolorowe, a celebrytki skutecznie pomogły jest rozpowszechnić także u nas. Teraz już prawie każdy blog o modzie podejmuje się tematu makijaży wykonanych koreańskimi kosmetykami. 

Zobacz także: https://studiohead.pl/

 

Moda, która nie zna płci? 

 

Wystarczy przyjrzeć się koreańskiej ulicy, która przepełniona jest sylwetkami osób, które trudno określić co do płci – smartfony w dłoniach, podobne fryzury, buty, mężczyźni delikatni i szczupli – podobno moda koreańska nie zna płci – na wybiegach pojawiają się stylizacje, które nie tylko dobrze ukrywają atrybuty kobiecej i męskiej sylwetki, ale również wykorzystują elementy regionalnych strojów, haftów i kwiatowych wzorów zarówno w damskich, jak i męskich stylizacjach. Niektóre wzbudzają niemało kontrowersji, a niektóre modne elementy przemknęły również do mody światowej – zbyt duże, obszerne i oversizowe kurtki, płaszcze, koszule – noszą je zarówno kobiety, mężczyźni, a nawet nastolatki, które nie czują potrzeby, aby podkreślać swoją płeć ubraniem. 

 

Moda uliczna, czyli koreański streetwear

 

Koreańskie ulice podobno są specyficzne, a moda odgrywa tam szczególną rolę. Streetwear jest więc obecny i tam, a wzoruje się na gwiazdach K-popu. Ulice Seulu przemierzają więc postacie w luźnych, oversizowych bluzach i t-shirtach z obcisłych dołem. Stawia się na żywe i egzotyczne kolory, często neony, a także klasykę, np. biel lub czerń. Oczywiście nie może zabraknąć do tego zestawu białych, sportowych butów, szczególnie na grubej podeszwie. Koreański blog o modzie stawia także na stylizacje, które łączą różne estetyki, np. rock z hip-hopem – jest więc zdecydowanie różnorodne, a także wygodnie – outfit ma podkreślać osobowość i być komfortowy. Czy któryś z tych elementów odnajdziemy także na naszych ulicach? – Zdecydowanie tak, a do tego dochodzi jeszcze koreańska żywność w supermarketach – makarony, ryż, pasty, sosy – to też kupujemy coraz częściej.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz