Soczewki kontaktowe i ich zalety

Soczewki kontaktowe to doskonała alternatywa dla tradycyjnych okularów korekcyjnych. Są równie skuteczne w działaniu co szkła okularowe, ale znacznie wygodniejsze i bardziej komfortowe w codziennym użytkowaniu. Nie parują, tak jak okulary, nie trzeba też się obawiać ich uszkodzenia. Nie ograniczają w żaden sposób aktywności fizycznej. Można w nich uprawiać każdą dyscypliną sportową. Są idealnym rozwiązaniem dla osób aktywnych.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje soczewek kontaktowych. Ze względu na częstotliwość ich wymiany dzieli się je na jednodniowe lub wielokrotnego użytku. Soczewki kontaktowe różnią się pomiędzy sobą nie tylko sposobem noszenia, ale także działaniem korekcyjnym. Soczewki toryczne są przeznaczone dla osób z astygmatyzmem, a sferyczne stosuje się przy najczęściej występujących wadach wzroku. Za ich pomocą koryguje się krótkowzroczność czy nadwzroczność. Coraz większą popularność zyskują soczewki multifokalne. Są one niezastąpione przy prezbiopii.

Soczewki kontaktowe jednodniowe, a wielokrotnego użytku

Jednodniowe soczewki kontaktowe zapewniają najwyższy poziom higieny. Nie wymagają czyszczenia, specjalnej pielęgnacji i przechowywania. Codziennie rano zakłada się nową ich parę, którą wieczorem należy zdjąć i wyrzucić. Nieco więcej pracy i uwagi wymagają soczewki dwutygodniowe. Po każdorazowym użyciu trzeba je dokładnie wyczyścić, a następnie umieścić w specjalnym pojemniku do przechowywania soczewek. Po upływie dwóch tygodni wymieniamy je na nową parę. Soczewki dwutygodniowe są wygodne i bezpieczne w użytkowaniu, podobnie jak soczewki miesięczne, które wymagają podobnego traktowania.

Soczewki multifokalne

Osoby dotknięte starczowzrocznością nie są już skazane wyłącznie na okulary. Soczewki multifokalne to bowiem idealne rozwiązanie przy prezbiopii. Umożliwiają one płynne przemieszczanie wzroku i zachowanie ostrości widzenia zarówno obiektów położonych blisko, jak i tych znajdujących się w oddali. Soczewki multifokalne to niezwykle wygodna metoda korygowania starczowzroczności. Mają one specjalną budowę. Ich moc jest najczęściej rozłożona koncentrycznie, w formie pierścieni, co umożliwia wyraźnie widzenie do bliży i do dali, bez konieczności ich wymiany. Soczewki multifokalne dostępne są w wersji jednodniowej lub jako soczewki miesięczne, do wielokrotnego użycia.

Jaki rodzaj soczewek wybrać?

Rynek optyczny oferuje przeróżne rodzaje soczewek. Różnią się one jakością, ceną, materiałem, z jakiego są zrobione, a przede wszystkim zastosowaniem i funkcjonalnością. Klienci mają więc w czym wybierać, Najważniejszym kryterium ich wyboru powinna być jednak wada wzroku i możliwości jej korygowania. Choć na rynku są dostępne rozmaite rodzaje soczewek, nie każdy może je stosować. Decyzja o ich wyborze powinna być zawsze poprzedzona wizytą u specjalisty, który doradzi najlepszą metodę korygowania ostrości widzenia.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz