Hobby i podróże

Jakie zajęcia dodatkowe dla dzieci?

zajęcia dla dzieci
Napisany przez dawkawiedzy

Nie masz pomysłu, jak zorganizować dziecku czas po południu? Doskonałym pomysłem są zajęcia dodatkowe, które organizowane są niemal w każdym mieście. Dziś podpowiemy, jakie warto wybrać, aby zapewnić maluchowi świetną zabawę połączoną z nauką.

Kiedy warto wysłać dziecko na zajęcia dodatkowe

Utarło się, że zajęcia dodatkowe dedykowane są dzieciom, które mają problemy z nauką danego przedmiotu. Nic bardziej mylnego! Oczywiście część zajęć faktycznie odbywa się w formie korepetycji. Jednak dużą grupę stanowią zajęcia, które związane są z zainteresowaniami malucha. Zanim jednak zdecydujemy się wysłać dziecko na takie zajęcia, warto upewnić się, że faktycznie maluch chce w nich uczestniczyć. Jeśli bowiem sami podejmiemy taką decyzję i nie trafimy w zainteresowania dziecka, może się okazać, że maluch zwyczajnie nie będzie czerpał przyjemności z zajęć, a co gorsza, może się do nich zniechęcić i w konsekwencji przeżywać stres przed każdym wyjściem na zajęcia. Dopóki jednak chętnie bierze udział w takich spotkaniach, a my widzimy, że dziecku sprawia to radość, warto kontynuować tego rodzaju zajęcia.

Rodzaje zajęć dodatkowych

Ośrodki i placówki edukacyjne oferują szereg zajęć dodatkowych dla dzieci w zależności od wieku zainteresowań. Najbardziej popularnymi są zajęcia językowe, które oferowane są dla dzieci w każdym przedziale wiekowym, już od 3 roku życia. Dla najmłodszych zajęcia zwykle mają formę gier i zabaw, ktore dzieciom sprawiają ogromna frajdę, a przy okazji uczą słówek oraz budowania prostych zdań.

Dla starszych grup lekcje odbywają się w sposób bardziej zbliżony do tych, które znamy ze szkoły, jednak nauczyciele dbają o to, aby były one prowadzone w przyjaznej atmosferze, pozbawionej stresu i napięcia. Tok zajęć jest zwykle dość zróżnicowany, przeplatany quizami, elementami humorystycznymi i zabawami.

Kolejną grupą zajęć są te skoncentrowane na ruchu. Zaliczyć tu możemy wszelkiego rodzaju kursy tańca, baletu, stepowania czy nowoczesnych form tanecznych. Dzieci, które z zapartym tchem oglądały występy swoich rówieśników podczas popularnych programów telewizyjnych typu talent show i jednocześnie są rytmiczne oraz wykazują zainteresowanie tańcem, z pewnością odnajdą w sobie pasję do tej dyscypliny uczęszczając na zajęcia taneczne.

Warto również wspomnieć, że tego rodzaju zajęcia doskonale wpływają na rozwój ruchowy dziecka, uczą koordynacji oraz świetnie wpływają na socjalizację w grupie i rozwijają umiejętność współzawodnictwa.

W ostatnich latach popularne stają się zajęcia dla dzieci z nauk ścisłych takich jak matematyka, chemia czy fizyka. Dzieci pracują w grupach kilkuosobowych, podczas których, wspólnie z nauczycielem i pod czujnym jego okiem wykonują proste eksperymenty naukowe, ucząc się przy tym podstawowych praw. Tego rodzaju zajęcia są niezwykle atrakcyjne dla dzieci, a zdobyta podczas nich wiedza przekłada się na lepsze rozumienie przedmiotu w przyszłości. Ponadto na zajęciach tych dzieci też kształtują swoje zainteresowania, odkrywają, które przedmioty sprawiają im największą radość, a także rozwijają w sobie umiejętności analitycznego myślenia oraz kreatywności.

Jeśli szukamy zajęć dla dziecka, które posiada umiejętności plastyczne, warto wybrać zajęcia artystyczne z malowania, rzeźbienia czy majsterkowania. Podczas takich zajęć dzieci nie tylko rozwijają swoje umiejętności , ale również ćwiczą wyobraźnię. Za pomocą prac plastycznych mogą również przekazać swoje emocje i myśli, co korzystnie wpłynie na ich rozwój psychiczny. Wśród zajęć pozalekcyjnych, które warto rozważyć, możemy znaleźć jeszcze różnego rodzaju zajęcia muzyczne, zarówno te prowadzone w profesjonalnych szkołach kończące się egzaminem, jak i wszelkiego rodzaju kółka i ogniska umożliwiające podstawową naukę gry na instrumencie. Często wybierane są również zajęcia ze śpiewu, które swą popularność zyskały również dzięki programom telewizyjnym.

Ile kosztują zajęcia dodatkowe

Miesięczny wydatek na zajęcia dodatkowe to średni koszt rzędu 100-300zł w zależności od ich rodzaju oraz rangi. Niektóre placówki wymagają płatności za kilka miesięcy z góry lub za semestr, co może generować jednorazowy wydatek nawet 1000zł. Warto odkładać pieniądze na ten cel, aby uzbierać większą kwotę i móc swobodnie opłacać zajęcia bez stresu, że może ich w danym miesiacu zabraknąć.

Zajęcia dla dzieci to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu w sposób atrakcyjny zarazem pożyteczny.

 

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz