Pies to częsty towarzysz wakacji i wypraw. Właściciele czworonogów chcą dzielić się przygodami ze swoim ukochanym zwierzakiem. Niestety, nieodpowiednie przewożenie psa samochodem może stanowić poważne zagrożenie dla jego zdrowia i bezpieczeństwa. Brak odpowiedniego zabezpieczenia przestrzeni przeznaczonej dla zwierzaka może między innymi  skutkować poważnymi obrażeniami w wyniku wypadku. Dlatego tak ważne jest, aby właściciele psów przestrzegali kilku prostych zasad, dzięki którym mogą zapewnić swoim czworonogom bezpieczną i komfortową podróż.

Podstawowe zasady przewozu zwierząt samochodem.

Praktycznie nie ma konkretnych przepisów ruchu drogowego dotyczących transportu psów samochodem. Jednak w niektórych przypadkach przewóz zwierzaka może być interpretowany jako przewóz towarów. Dlatego jeżeli nie chcemy narazić się na otrzymanie mandatu, powinniśmy zwrócić uwagę na poniższe punkty:

  • Przed rozpoczęciem jazdy kierowca musi tak zabezpieczyć zwierzę, aby nie mogło swobodnie przemieszczać się po kabinie
  • Zwierzę nie może zasłaniać kierowcy widoczności i utrudniać kierowania pojazdem, przykładowo absolutnie wykluczone jest trzymanie psa na kolanach podczas prowadzenia samochodu.

Jak przygotować psa na zbliżającą się podróż?

Jeśli Twój czworonożny przyjaciel podróżuje z Tobą od najmłodszych lat, każda jazda samochodem raczej będzie przebiegała, bez żadnych problemów. W takim wypadku pies najczęściej spokojnie przebywa w przeznaczonym dla niego miejscu, nie przeszkadzając kierowcy. Jednak nawet dorosłego zwierzaka można przyzwyczaić do jazdy samochodem. 

W tym wypadku najważniejsze będzie przestrzeganie kilku poniższych zasad:

  • Pierwsze podróże wykonuj na krótkich dystansach. Pozwól psu przyzwyczaić się do samochodu, do hałasu silnika. Koniecznie naucz go wsiadać i wysiadać tylko na komendę, i zabroń mu zajmować miejsce na siedzeniu kierowcy. Oczywiście pies też nie może biegać po samochodzie, zwłaszcza podczas jazdy.
  • Nie karm też zwierzęcia przed podróżą, zwłaszcza jeśli jest to Twoja pierwsza wycieczka. Jeszcze nie wiesz jak pies będzie reagował na jazdę samochodem. U niektórych psów podobnie jak u ludzi mogą pojawić się mdłości.
  • Jeśli planujesz przewozić swojego czworonożnego przyjaciela w transporterze, pozwól mu się do tego przyzwyczaić. Zrób to jeszcze w domu. Żeby ułatwić cały proces, możesz do niego włożyć do ulubiony kocyk lub kilka zabawek.
  • Jeśli pies boi się wskoczyć do samochodu, usiądź razem z nim. Przytul się do niego i przemawiaj spokojnym głosem. Zwierzę nie powinno postrzegać samochodu jako zagrożenia. Dlatego stwórz spokojną atmosferę podczas podróży. 
  • Zaleca się umieszczenie psa w transporterze lub przypięcie go specjalnymi szelkami. Jeżeli pies przebywa na tylnym siedzeniu, to warto użyć specjalnego pokrowca na siedzenie, który zabezpieczy go przed sierścią i zabrudzeniem.

Produkty ułatwiające bezpieczny przewóz psa samochodem.

  • Pas samochodowy dla psa.
    Z reguły ma on formę regulowanych szelek, które możemy wpiąć w gniazdo pasów bezpieczeństwa. Pas taki sprawdzi się zarówno w przewozie mniejszych piesków, jak i dużych ras. Jego dodatkowym atutem jest to, że możesz łatwo zamienić go w rodzaj smyczy. Dzięki czemu w cenie jednego produkty zyskujesz dwie funkcje.
  • Transporter przeznaczony do przewozu zwierząt.
    Jest on najczęściej wykonany z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Powinien być na tyle duży, aby nasz pies czuł się w nim komfortowo. Tego rodzaju pojemnik z reguły posiada dodatkowy uchwyt, dzięki któremu możemy wygodnie przenosić zwierzę np. podczas wizyty u weterynarza
  • Fotelik samochodowy dla psa.
    Ma on z reguły formę płóciennego kojca, który możemy umieścić na tylnym siedzeniu samochodu. Dzięki niemu będziemy mieć pewność, że zwierzę nie będzie swobodnie przemieszczać się po wnętrzu samochodu. Tego rodzaju kojec chroni także wnętrze samochodu przed zabrudzeniem.

Oczywiście jeżeli zaplanowana podróż samochodem będzie długa, np. zamierzamy udać się za granicę, to warto rozważyć skorzystanie z usług firmy wyspecjalizowanej w tego typu usługach. Firmy takie z reguły gwarantują bezpieczny transport zwierząt do większości krajów na terenie Europy, więc jeżeli masz zamiar przewieźć psa do Belgii, Francji czy Szwecji sprawdź wcześniej oferty wybranych przewoźników.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz