Gdyby zapytać kobiet, co zaskoczyło je najbardziej po urodzeniu dziecka, to z pewnością ogromna liczba z nich powiedziałaby, że połóg. Wydawać by się mogło, że wystarczy odwiedzić dowolną stronę internetową, bądź przeczytać gazetę dla mam, by dowiedzieć się więcej na jego temat. Tymczasem o połogu wciąż mówi się za mało i bywa on bardzo trudnym czasem dla świeżo upieczonych mam.

Połóg – co to jest?

Połóg to czas bezpośrednio po porodzie. Uznaje się, że trwa on około sześciu tygodni. W tym czasie organizm kobiety doznaje wielu zmian, które są dla niej bardzo odczuwalne i czasem – trudne. Okres połogu bywa wykańczający fizycznie i emocjonalnie, organizm jest jeszcze osłabiony po trudach porodu i powoli wraca do sił. 

Jakie zmiany zachodzą w organizmie w czasie połogu?

Kobiety, które przytyły w ciąży, mogą zauważyć wyraźny spadek masy ciała. W zależności od indywidualnych warunków, może być to od kilku do kilkunastu kilogramów. 

W tym czasie dochodzi także do obkurczania macicy, która wraca do swoich pierwotnych rozmiarów. I chociaż dla wielu kobiet skurcze te są najbardziej odczuwalne po porodzie, to jednak niektóre panie odczuwają je przez cały okres połogu i bywają bardzo bolesne. Do tego te panie, które miały szyte krocze, mogą odczuwać dyskomfort związany z gojeniem się rany. 

Kobiety, które decydują się na karmienie piersią, to właśnie w połogu borykają się z wieloma trudnościami. Jest to okres, kiedy gruczoły mleczne dopiero uczą się produkcji mleka i bywa to bardzo frustrujące dla kobiety. Mleka bywa za dużo, czasem za mało, do tego dochodzą problemy z bolącymi sutkami i ranami, które nierzadko się na nich pojawiają. Jak widać – karmienie piersią w połogu to nie bajka. 

Warto również wspomnieć o odchodach płodowych. Są to resztki narośniętej w ciąży śluzówki macicy, które w krwistej formie są wydalane z organizmu. Przypomina to nieco miesiączkę i może trwać nawet sześć tygodni. W tym czasie nie powinno się używać tamponów, a samo krwawienie bywa bardzo dokuczliwe dla kobiety. Tutaj warto podkreślić, że odchody połogowe warto dokładnie obserwować: jeśli zmieniają kolor, są bardzo intensywne po dłuższym czasie, mają nieprzyjemny zapach, bądź nagle przestają odchodzić – natychmiast należy zgłosić się do lekarza. 

Silne emocje

Każdy blog o zdrowiu, taki jak np. https://mediprint.pl/ głosi, że dla kobiety w połogu najbardziej obciążające bywają jej własne emocje. W tym czasie w jej głowie często toczy się prawdziwa burza. Zmiany zachodzące w organizmie wcale w tym nie pomagają. Dodać należy do tego ogromne zmęczenie związane z opieką nad noworodkiem, ból oraz niską samoocenę. W tym czasie zupełnie naturalna jest zmienność nastrojów, rozdrażnienie, płaczliwość i silne emocje. Bardzo ważne jest, by w tym czasie korzystać ze wsparcia rodziny i partnera. 

Na złe samopoczucie trzeba zwracać szczególną uwagę, bo o ile w krótkim czasie po porodzie jest naturalne, to jednak zmiany w psychice kobiety mogą prowadzić do depresji poporodowej. 

Połóg to czas, który kobieta powinna poświęcić na zrozumienie siebie i potrzeb malucha. W tym czasie na drugi plan warto odłożyć prace domowe, gotowanie i sprzątanie – a zamiast tego, skupić się na sobie i swoim ciele. Wykonało ono ogromny wysiłek i warto to docenić, odpocząć i dać mu czas na regenerację.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz