przyjęcieŚwięta, urodziny czy rocznice ważnych wydarzeń to okazje, które zobowiązują do uroczystej otoczki. Organizując w domu przyjęcie dla rodziny i bliskich warto zatem zadbać o najdrobniejszy szczegół, tworząc w ten sposób podniosłe tło do danej okoliczności. Dziś podpowiemy, o czym pamiętać, aby nasi goście cieszyli się wyjątkową atmosferą w doskonałym anturażu.

Dekoracja stołu

Stół jest wizytówką każdego przyjęcia. Jego dekoracja jest bowiem odzwierciedleniem atmosfery, jaką chcemy osiągnąć. W przypadku mniej formalnych imprez możemy sobie pozwolić na bardziej swobodną aranżację stołu, natomiast jeśli organizujemy wystawne przyjęcie, wystrój powinien być elegancki.  Dobrej jakości obrus to oczywiście podstawa. Warto wybrać taki, który nie wchłania zabrudzeń, a mokre plamy można szybko wytrzeć. Na środku możemy postawić świecznik lub subtelną dekorację roślinną. Goście powinni mieć także pod ręką serwetki, cukier czy zestaw do przypraw: pieprz i sól. Na stole powinny także znaleźć się koszyczki na pieczywo czy miseczki na drobne przekąski, na przykład orzeszki lub kapary. 

Nie przesadzajmy jednak ze zbyt dużą liczbą elementów na stole i dekoracją, gdyż może to negatywnie wpłynąć nie tylko na estetykę, ale również na funkcjonalność.

Zastawa stołowa

Ważnym elementem wystroju przyjęcia jest odpowiednio dobrana zastawa stołowa. Jeśli często organizujemy wystawne przyjęcia w domu, warto zainwestować w dobrej jakości serwis, który nada całości elegancji. Tego rodzaju serwisy można znaleźć na stronie: https://zasmakujradosci.pl/pl/menu/serwisy-347.html – standardowy zestaw talerzy możemy uzupełnić o dzbanki i filiżanki z tej samej serii.

Nie zapominajmy także o odpowiednio dobranych sztućcach. W zależności od tego, jakie dania będziemy serwować, musimy wyposażyć się w dedykowane im sztućce, na przykład specjalne widelce do owoców morza czy długie łyżeczki do lodów. 

Dobrym pomysłem będzie także zakup zestawu szklanek termicznych. Sprawdzą się one doskonale podczas przyjęć, kiedy to goście zwykle czekają na podanie kawy bądź herbaty każdemu uczestnikowi, zanim zaczną delektować się serwowanym deserem. Szklanki termiczne dostępne w ofercie: https://zasmakujradosci.pl/pl/menu/szklanki-termiczne-499.html są nie tylko eleganckie, ale rownież bardzo praktyczne. Pozwalają bowiem dłużej utrzymać temperaturę napoju i tym samym dłużej cieszyć się jego smakiem. 

Warto także pamiętać o innych elementach zastawy, takich jak szykowne salaterki i miseczki na przekąski, łyżki do sałat czy noże do serów. Wszystko powinno być utrzymane w jednym stylu.

Dania 

Wybór menu na przyjęcie w domu zwykle jest sporym wyzwaniem. Chcemy, aby było nie tylko smacznie, ale również wystawnie. Ponadto dobrze jest również uwzględnić specyficzne diety naszych gości, zwłaszcza, jeśli wśród nich są alergicy lub wegetarianie czy weganie. 

Przygotowując jadłospis na domowe przyjęcie, musimy wybrać zarówno danie główne, jak i przystawki i deser. Przed podaniem głównego dania możemy na stół położyć przekąski: na przykład mini kanapeczki, tartaletki, muffinki na słono, paluszki z ciasta francuskiego, deskę serów czy wędlin. Danie główne to najczęściej zupa podana w ozdobnej wazie, a także półmiski z mięsem bądź wegetariańskimi kotletami serowymi. Pieczeń warto natomiast podać bezpośrednio w naczyniu żaroodpornym, w którym była ona przyrządzana. Wówczas dłużej utrzyma ciepło (dobrej jakości naczynia żaroodporne znajdziemy na: https://zasmakujradosci.pl/pl/menu/naczynia-zaroodporne-447.html).

Oprócz mięs na stole powinny pojawić się inne dodatki takie jak ryż, pieczone ziemniaczki, frytki czy kasza, a także kilka rodzajów surówek i sałat. 

Po obiedzie na stół wykładamy słodkie przekąski: ciasta, ciasteczka i muffinki, do których podajemy również kawę lub herbatę.

Tak przygotowane przyjęcie z pewnością zrobi ogromne wrażenie na gościach, a my unikniemy niepotrzebnego stresu i nerwów.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz