Jesień to idealny czas na porządki. Przegadamy skrupulatnie zawartość naszych szaf wymieniając ją na tę zimową,  uzupełniamy zapasy w spiżarce. Bez odpowiedniego nastawienia każda próba skończy się jednak fiaskiem. Gdy uporządkujemy otoczenie- a warto zacząć od mieszkania,  nie tak trudno będzie nam konsekwentnie wypełniać swoje postanowienia i cele, które już za niedługo przyjdzie nam określić – jak co roku.Uporządkowany chaos


Jak wprowadzić w życie nieco harmonii? Schludne i czyste mieszkanie to pierwszy krok do sukcesu. Naukowo udowodnione jest, że jeśli jesteśmy w stanie utrzymać porządek w mieszkaniu, czy domu, łatwiej możemy panować nad tym, co dzieje się w naszym życiu. Takie panowanie nad chaosem staje się więc mniej skomplikowane w momencie, gdy zadbamy o nasze otoczenie.


Less is more


Pierwszą i zasadniczą radą podczas każdych porządków jest postępowanie zgodnie z zasadą „mniej znaczy więcej”. Otaczają nas zapewne setki zbędnych przedmiotów, które zagracają mieszkanie, zajmują przestrzeń i wprowadzają nieład do naszego życia. Przed zakupem każdej nowej rzeczy, powinniśmy sobie zadać pytanie, czy jest mi ona potrzebna i kiedy będę ją wykorzystywał. Pewnie nie raz okaże się, że przedmiot, który chcemy zakupić jest nam zupełnie zbędny. To samo tyczy się tego, co możemy znaleźć w swoim mieszkaniu. Warto zadać sobie trud zrobienia radykalnych porządków. Nie potrzebne nam są 2 tarki, 5 patelni i 4 szampony. Otaczając się wieloma przedmiotami sami narażamy się na sytuacje, w których tracimy czas na zastanawianie się co wybrać, czego użyć.


Cena użyteczności


Lepiej zainwestować w przedmioty, które będą pragmatyczne, miłe dla oka i które po prostu będziemy lubić. Na pewno w każdym mieszkaniu znajdą się rzeczy, których po prostu nie lubimy. Po co je trzymać? Nie lepiej je komuś oddać lub po prostu wyrzucić? Nikt z nas nie lubi marnować pieniędzy. Chomikowanie przedmiotów, których nie używamy jest marnotrawstwem nie tylko pieniędzy, ale też miejsca. Nie mamy z nich żadnego pożytku.

 

Bez sentymentów


Gdy pozbędziemy się już takich zbędnych gratów, nasze mieszkanie okaże się bardziej przestronne i jaśniejsze. Warto zainspirować się tymi drobnymi zmianami i odświeżyć jego generalny wygląd. Dobrym rozwiązaniem będzie zmiana koloru ścian czy wymiana dywanu na nowy. Choć najczęściej tego rodzaju zmiany planujemy na wiosnę, to nic nie stoi na przeszkodzi, aby odświeżyć swoje cztery kąty właśnie jesienią.


Nowy porządek – nowe życie


Generalne porządki mogą się okazać pierwszym krokiem w zmianie stylu naszego życia. Może tym razem uda nam się wytrwać w długofalowym uprawianiu sportu, dbaniu o prawidłową dietę, czy efektywnym zarządzaniu naszym czasem. Warto więc zadbać o rzeczy, na które mamy realny wpływ.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz