Hobby i podróże

Wakacje na statku – nowy wymiar wakacji

wakacje na statku
Napisany przez dawkawiedzy

Jeżeli lubisz podróżować, odwiedzać nowe miejsca i kolekcjonować wakacyjne przygody, to wypłynięcie w rejs może okazać się idealnym pomysłem na Twoje wakacje. Kilka godzin żeglugi, kąpiel w krystalicznie czystej wodzie i wieczory spędzone na biesiadowaniu w portach urokliwych miejscowości. Wakacje na wodzie dostarczają mnóstwa wrażeń, ale mogą być też rewelacyjnym sposobem na relaks.

Kto może popłynąć w rejs?

Na zorganizowany rejs pod okiem wykwalifikowanej załogi może popłynąć absolutnie każdy. Wycieczka może być dostosowana do potrzeb i możliwości dorosłych, młodzieży a nawet dzieci. Specjalne rejsy organizowane są także dla osób niepełnosprawnych. Żeby wypłynąć nie trzeba się znać na żeglarstwie, ani mieć skompletowanej załogi. Nawet pojedyncze osoby mogą zapisać się na otwarte rejsy grupowe i wypłynąć pod okiem kapitana. Jedyne wymaganie to chęć przeżycia nowej przygody.

Co nas czeka na wodzie?

Trasę rejsu i planowane atrakcje ustalamy z organizatorami jeszcze przed wypłynięciem. Posiłki i nocleg mogą odbywać się zarówno na jachcie jak i w portach. Zwykle zostaje jeszcze trochę czasu na zwiedzanie nadmorskich miejscowości. Każdy rejs odbywa się pod okiem kapitana, który w pełni odpowiada za jego przebieg. Pomaga stawiać pierwsze kroki na jachcie i udziela wszelkich wskazówek. Doskonale zna również akwen i porty, które będziemy odwiedzać.Jak wybrać rejs?

W ofertach biur podróży i w Internecie znajdziemy całą paletę rejsów. Pozostaje pytanie na który się zdecydować? Na początku należy zastanowić gdzie chcielibyśmy spędzić wakacje na wodzie – Hiszpania, Włochy, a może Chorwacja lub Norweskie Fiordy? Wycieczkę najlepiej wybrać spośród oferty firm, które organizują liczne rejsy w roku i cieszą się zaufaniem na rynku żeglarskim. Szukając swojego wymarzonego rejsu zawsze warto zadzwonić, porozmawiać z organizatorem i zajrzeć na portal społecznościowy lub fora internetowe.

Co spakować?

Na rejsy po ciepłych morzach nie trzeba specjalnie kupować ubrań. Wystarczy przygotować wakacyjną garderobę, strój kąpielowy, kremy do opalania z mocnymi filtrami, nakrycie głowy i odpowiednie obuwie. Warto zabrać ze sobą także płetwy i maskę do nurkowania. Na zimnych wodach na pewno przyda się kurtka przeciwdeszczowa i nieprzemakalne spodnie. Warto zabrać też ciepły śpiwór, bieliznę termiczną i ciepłe ubranie oraz sportowe obuwie i kalosze.

Ile zapłacimy?

Koszt tygodniowych wakacji na statku uzależniony jest od akwenu żeglugi i rodzaju jachtu. Uśredniona cena to około 1000 zł – 1500 zł za osobę. Dużo zależy od tego, kiedy wykupimy wycieczkę. Pierwsze oferty pojawiają się już w październiku. Wtedy też warto rezerwować miejsca, bo najbardziej atrakcyjne rejsy szybko znikają. Oprócz kosztów samej wycieczki musimy być przygotowani także na wydatki związane z postojem w marinach, jedzeniem i piciem, a także paliwem  – łącznie to około 100 – 189 euro za osobę. Do tego dochodzą wydatki własne i ewentualny zakup dodatkowej odzieży. Całkowity koszt nie przekracza jednak ceny standardowego wypoczynku za granicą.O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz