Hobby i podróże

4 przydatne wskazówki jak wybrać rower?

rower
Napisany przez dawkawiedzy

Wiosną i latem wielu z nas pragnie odzyskać formę po zimie. Wraz z nadejściem cieplejszych dni decydujemy się na uprawianie sportów na świeżym powietrzu, co wpływa doskonale na nasze zdrowie oraz samopoczucie. To również idealny moment, aby rozpocząć swoją przygodę z rowerem. Przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiecie się m.in., jak wybrać rower, gdzie kupić odpowiedni sprzęt oraz kiedy najlepiej rozpocząć treningi.

1. Wybierz model

Rower jest obecnie jednym z najpopularniejszych środków transportu. Pozostaje jednak pytanie, jaki rower wybrać na początek? Czym różnią się poszczególne modele? I jak nie zginąć w gąszczu akcesoriów, części i gadżetów dla kolarzy?

Zasadniczo rowery dzielimy na: szosowe, górskie, miejskie, trekkingowe i rekreacyjne. Czym się od siebie różnią poszczególne modele? Przede wszystkim geometrią ramy, ogumieniem (oponą) oraz osprzętem.

Rowery szosowe mają najwęższe opony i pozwalają rozwinąć sporą prędkość. Najczęściej jeżdżą na nich zawodowi kolarze, dlatego nie sprawdzą się w przypadku początkujących rowerzystów.

Jeśli zastanawiamy się jak wybrać rower, powinniśmy uwzględnić rodzaj oraz długość pokonywanych tras. Jeśli potrzebujemy jednośladowca, aby dojeżdżać nim do pracy, wybierzmy rower miejski. Jego główną cechą są gładkie opony. Jest on niestety mniej przyjazny podczas wycieczek za miasto. Do niezobowiązujących przejażdżek, także po polnych drogach, najlepszy będzie rower rekreacyjny.

W rankingu na najbardziej funkcjonalny pojazd jednośladowy zdecydowanie wygrywa rower górski. Wymyślili go młodzi Amerykanie pod koniec lat 60. Później wybuchła rowerowa rewolucja, jednoślady zostały wyposażone w przedni, a potem w tylny amortyzator. Do tej grupy zaliczymy dziś także rowery enduro, downhillowe oraz inne modele używane w kolarstwie grawitacyjnym. Popularny “góral” pozwala na jednym i tym samym pojeździe startować w zawodach dla amatorów, pojechać na piknik, dłuższą wycieczkę do lasu oraz wybrać się na przejażdżkę po mieście.


2. Wybierz rozmiar

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na model roweru, musimy go dopasować do naszego wzrostu. Dobre firmy kolarskie mają w swoim asortymencie ramy aż w pięciu rozmiarach – XS, S, M, L, XL. Co się dzieje, gdy osoba niskiego wzrostu kupi za duży rower? Nigdy nie wykorzysta w pełni swoich możliwości kolarskich.

Dziś ramy robione są albo z aluminium albo z carbonu. Na początek dobre jest aluminium. Pamiętajmy, aby nie kupować roweru w hipermarketach. Zdecydowanie lepszej jakości jednoślady znajdziemy w marketach sportowych i sklepach specjalistycznych, gdzie możemy również liczyć na profesjonalną pomoc w wyborze odpowiedniego pojazdu.

3. Wybierz ubiór

Bardzo ważnym elementem wyposażenia kolarza jest odzież, wykonana ze specjalnych tworzyw, nie zatrzymujących wilgoci. Koszulki mają z tyłu trzy kieszonki na zapasową dętkę, podstawowe klucze i batonik na drogę. Spodenki są wyposażone we wszytą wkładkę antybakteryjną. Na koszulkę możemy ubrać bluzę, spodnie z dłuższymi nogawkami i kolarskie skarpetki. Zawsze używajmy kasku, który ochroni naszą głowę oraz rękawiczek (zabezpieczą przed otarciami rąk).

4. Zacznij jeździć

Jeśli już wiemy jak wybrać rower, przyszedł czas, aby przygotować się do treningów. Zaczynamy od krótkich systematycznych przejażdżek. Lepiej udawać się na nie co dwa – trzy dni po 1,5 – 2 godziny niż jednorazowo na 6 godzin, po których będziemy bardzo zmęczeni, przez co możemy po prostu stracić zapał do jazdy. Przygotowywanie się do sezonu to długi proces i wymaga regularnych treningów. Osoby, które chcą schudnąć, powinny pamiętać, że spalanie tłuszczu następuje dopiero po około 40 minutach bezustannej jazdy.


O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz