Hobby i podróże

Sezon na rolki trwa!

rolki
Napisany przez dawkawiedzy

Nudzi Cię jazda na rowerze? Męczysz się w trakcie długich spacerów? Załóż rolki! To doskonała alternatywa dla tradycyjnego jednośladowca, a przy okazji świetna zabawa. Co powinieneś wiedzieć, zanim kupisz rolki i zaczniesz na nich jeździć?

Trochę faktów

Jeszcze kilkanaście lat temu dzieci nie wiedziały czym są rolki, ponieważ w sklepach można było kupić jedynie wrotki. Czym się różnią jedne od drugich?. Rolki (nazywane również łyżworolkami) mają kółka ustawione w jednej linii, natomiast wrotki wyposażone są w cztery kółka, ułożone równolegle. Rolkom najbliżej jest do łyżew, więc jeśli radziliśmy sobie dotychczas na lodzie, bez trudu opanujemy jazdę na rolkach.

Moda na rolki. Jakie kupić, aby nie żałować

Rolki różnią się przeznaczeniem, a co za tym idzie – wielkością kółek. Rolki agresywne, nadające się do robienia tricków, mają najmniejsze kółka – 56 – 60 mm, natomiast rolki do jazdy szybkiej – 110 mm, a więc dwukrotnie większe. Zanim kupimy rolki przeznaczone do konkretnej jazdy, zacznijmy od rolek rekreacyjnych. Wielkość ich kółek to od 72 mm do 80 mm. Gdzie kupować rolki? Najlepiej w profesjonalnych sklepach sportowych.

Ceny za dobre rolki rekreacyjne zaczynają się od 200 zł. Należy jednak mieć na uwadze, że jakość idzie w parze z ceną. Lepsze rolki to wydatek około 400 zł, ale optymalny ich koszt to 600 – 800 zł. Wysokiej jakości rolki fitnessowe kosztują ponad 1000 zł.

Gdzie jeździć na rolkach?

Sezon na rolki rozpoczyna się wraz z nadejściem ciepłych dni, ponieważ najlepiej jeździ się po suchej i gładkiej powierzchni. Początkujący rolkarze powinni wybierać jako teren do nauki niewielkie, osiedlowe place lub parkingi. Najważniejsze, abyśmy po nabraniu prędkości mogli bezpiecznie ją wytracić, czyli wyhamować. Warto wybierać spokojne miejsca, gdzie nie ma rowerzystów, piłkarzy, a przede wszystkim samochodów. Dopóki nie nauczymy się poprawnie poruszać – nabierać prędkości, skręcać, hamować – jeżdżąc wśród innych nie będziemy mieli poczucia komfortu.

Wyruszając na rolki koniecznie włóżmy na głowę kask oraz ochraniacze na ręce i na nogi. Mała wywrotka może spowodować duże rany, a wtedy leczenie na wiele dni utrudni nam dalszą naukę.

Jakie korzyści dają rolki?

Jazda na rolkach angażuje do wysiłku niemalże całe ciało. Podczas treningu pracują nie tylko wszystkie mięśnie nóg, ale także grzbietu, brzucha i wiele innych. Rolki nie obciążają stawów kolanowych w takim stopniu jak bieganie. W zależności od intensywności jazdy poprawiamy pracę układu oddechowego, a także wpływamy na poprawę umiejętności utrzymywania równowagi.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz