Zdrowie i uroda

4 wskazówki, jak zacząć biegać

bieganie
Napisany przez dawkawiedzy

Wydaje się, że nie ma prostszej dyscypliny sportu, niż bieganie. W końcu każdy z nas pamięta z dzieciństwa zabawy w berka, podchody lub chowanego, których nieodłącznym elementem było bieganie. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy jogging staje się formą codziennej rekreacji. Przed przystąpieniem do regularnych treningów należy się odpowiednio przygotować, aby uniknąć kontuzji i zbyt szybko się nie zniechęcić.

    Wybierz odpowiednie buty

Buty są największym i właściwie jedynym wydatkiem, jaki musimy ponieść, gdy zaczynamy systematycznie biegać. Odpowiednie obuwie zwiększy komfort treningów, a przede wszystkim uchroni nas przed urazami. Wbrew obiegowym opiniom, dobrej jakości buty sportowe, nie muszą kosztować fortuny. Wystarczy poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z ofertą sklepów stacjonarnych i internetowych, a znajdziemy porządne obuwie do biegania za niewiele ponad 100 zł. Wybierając obuwie treningowe powinniśmy uwzględnić naszą wagę, rodzaj powierzchni, po której będziemy biegać oraz ilość kilometrów, które mamy zamiar pokonywać w ciągu tygodnia.  

    Zaplanuj trasę

W zależności od tego, czy dopiero zaczynamy swoją przygodę z bieganiem, czy jesteśmy doświadczonymi maratończykami, powinniśmy pokonywać inne rodzaje tras. Początkujący biegacze będą się czuli znacznie lepiej na miękkich, leśnych ścieżkach niż asfalcie. Z kolei osoby, które mają dosyć ciągłego biegania po osiedlowych ulicach, mogą spróbować swoich sił na bardziej wymagających, górzystych trasach. Bez względu na rodzaj powierzchni, bieganie przyniesie nam znacznie więcej satysfakcji, jeśli wybierzemy trening na świeżym powietrzu. Dodatkowa dawka tlenu wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie oraz rozładuje stres. 

 

    Zadbaj o specjalną odzież

Chociaż najważniejszym elementem garderoby biegacza są buty, sportowa odzież zapewni dobrą izolację ciepła w trakcie chłodniejszych dni oraz odpowiednią przepuszczalność powietrza latem. Panie powinny także zadbać o odpowiedni biustonosz, który zapewni poddarcie piersi w trakcie treningu. Sportowe topy nie wpijają się w skórę i są znacznie wygodniejsze niż tradycyjna bielizna. 

 

    Zacznij od krótkich dystansów

Najczęstszy błąd, jaki popełniają osoby, które zaczynają biegać, to zbyt intensywne treningi. Praca nad kondycją wymaga czasu, a zbyt duża dawka ruchu na początek spowoduje, że szybko się zniechęcimy i stracimy motywację do dalszej aktywności fizycznej. W pierwszej kolejności możemy naprzemiennie biegać i maszerować, a następnie stopniowo skracać przerwy do momentu, aż będziemy przemierzać trasę w równym tempie. Nigdy nie zapominajmy o rozgrzewce! Kilkuminutowy trucht, skipy i podskoki przed właściwym treningiem pozwolą zapobiec kontuzjom i przygotują mięśnie do dalszego wysiłku. W trakcie przerw warto wykonywać ćwiczenia rozciągające. Tak zaplanowany trening będzie dużo bardziej efektywny i znacznie zdrowszy. O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz