Zdrowie i uroda

Arnika – prozdrowotne właściwości

Napisany przez dawkawiedzy

Wśród leków natury popularna jest między innymi arnika o cennych właściwościach prozdrowotnych. Warto je poznać i sięgnąć po ten cenny dar przyrody – roślina ta m.in. przyspiesza proces gojenia ran i łagodzi ból.

Zdrowie prosto z gór

Koszyczki arniki wykazują ważne właściwości lecznicze – warto podczas wiosennych spacerów rozglądać się za tą cenną rośliną. Wyprawy w Alpy mogą obfitować w malownicze widoki, ale także poszukiwania żółtych kwiatów nieco przypominających stokrotkę. Pachnące i piękne kwiaty mają też wiele od wieków cenionych właściwości.

Pamiętaj jednak, że możesz ją jedynie podziwiać, bo arnika jest w Europie (wyjątkiem jest tylko Hiszpania) pod ścisłą ochroną, co oznacza, że obowiązuje zakaz jej zrywania. Arnica montana, czyli górska, rośnie na łąkach górskich (powyżej 800 m n.p.m.) i zbiera się ją między 1 czerwca a 20 lipca. Na co pomaga, kiedy warto ją stosować?

Cenne właściwości arniki

Flawanoidy oraz olejki eteryczne. Składniki aktywne znajdują się w płatkach, liściach i łodydze arniki. Ponadto zawiera ona prawdziwą kopalnię związków chemicznych, tzw. metabolitów. Za najcenniejsze jej składniki uważano na początku flawonoidy, gdyż mają one właściwości antyoksydacyjne, czyli walczą z wolnymi rodnikami, a także fitosterole, garbniki oraz olejki eteryczne działające antyseptycznie. Roślina ta łagodzi bóle, w tym nerwobóle, poprawia krążenie krwi i wydolność serca.

Laktony seskwiterpenowe. Jednak za jej cenne właściwości odpowiadają też inne zawarte w niej substancje, mianowicie tzw. laktony seskwiterpenowe. Wyróżniają się one silnymi właściwościami antyseptycznymi, przeciwzapalnymi, antybakteryjnymi i grzybobójczymi. Preparaty zawierające ekstrakty z arniki sprawdzą się też przy zwichnięciu, skręceniu lub stłuczeniu kończyny.

Arnika przyspiesza gojenie się ran, zapobiega tworzeniu się skrzepów, pomaga łagodzić stany zapalne dziąseł oraz owrzodzenia jamy ustnej, a także wzmacnia ścianki naczyń włosowatych i przyczynia się do regeneracji tkanek.

Produkty z apteki

Skoro arnika znajduje się pod ochroną, surowiec do preparatów farmaceutycznych i kosmetycznych pozyskiwany jest z upraw. Po produkty wyprodukowane na bazie tej rośliny trzeba zatem udać się do apteki lub sklepów zielarskich – preparaty zawierające jej ekstrakty przyspieszają gojenie ran przy zranieniach czy krwiakach oraz pomagają na obrzęki. Arnica montana jest jedną z najcenniejszych roślin leczniczych. Poniżej podpowiadamy, po jakie preparaty warto sięgnąć i na co mogą nam one pomóc.

Nalewka z arniki. Należy ją rozcieńczyć i stosować do robienia okładów lub do płukania jamy ustnej.

Napary. Aby przygotować napar, wystarczy kupić suszone ziele. Arnika sprawdzi się do robienia okładów w razie wystąpienia odleżyn, ran, obrzęków, stłuczeń, a także do płukania jamy ustnej w przypadku stanów zapalnych dziąseł lub gardła.

Maści i kremy. Wiele maści i kremów zawiera ekstrakty z arniki – warto je stosować w celu łagodzenia bólu mięśni i stawów, przy obrzękach, stłuczeniach i krwiakach, a także w przypadku silnego bólu reumatycznego, mięśni i stawów. Najsilniejsze działanie wykażą produkty zawierające świeżą arnikę, gdyż proces jej suszenia sprawia, że część substancji aktywnych ginie.

Artykuł partnera.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz