Kuchnia

Co zrobić z pomidorów

przepisy z pomidorów
Napisany przez dawkawiedzy

Świeże owoce i warzywa, w które obfitują nasze ogrody latem to prawdziwa uczta dla większości osób. Jednym z często zbieranych letnich warzyw są pomidory. Jeżeli obrodzą w dużej ilości, warto je wykorzystać przyrządzając przetwory, po które zimą chętnie sięgniemy. Sprawdźmy, co można zrobić z pomidorów.

Całe pomidory w słoikach

Jest to jeden z najprostszych przepisów. Dojrzałe i twarde jeszcze pomidory wkłada się do słoików. Ułożenie musi być ciasne. Zalewa się je gorącą osoloną wodą. Później wypełnione słoiki trzeba zagotować. Dno garnka należy wyłożyć papierem. Po zagotowaniu słoiki można wyjąć. Teraz pozostaje poczekać, aż słoiki i ich zawartość wystygną. Tak przygotowane zaprawy trzeba przechowywać w suchym oraz chłodnym pomieszczeniu. Robiąc takie zaprawy bez problemu zimą będziemy mogli poczuć smak letnich warzyw.

Sos pomidorowy nie tylko na pizzę

Bardzo często pomidory wykorzystuje się do robienia sosu pomidorowego. Nie jest to trudny przepis, ale wymaga jednak trochę cierpliwości. Do jego przygotowania musimy wybrać dojrzałe pomidory, które należy pokroić na kawałki i wrzucić do rondelka. Do tego dodaje się zeszkloną cebulę i zmiażdżony czosnek. Całość należy ugotować dodając wody. Następnie dodajemy zioła. Po 1,5 godziny wszystko miksujemy blenderem i przyprawiamy solą i pieprzem.


Sałatka z pomidorów w warstwach

Jest to doskonała alternatywa dla osób nowoczesnych. Oliwki i fetę odsącza się z zalewy. Pomidory trzeba pokroić na podłużne plasterki. Czosnek trzeba rozgnieść, dodać do niego oliwę, a również zioła, sól i pieprz. Następnie trzeba układać warstwy. Pomidory, ser i oliwki, a następnie sos. Sałatka doskonale sprawdza się z grzankami.

Konfitury z malin i pomidorów

Konfitura malinowo – pomidorowa to propozycja dla osób, które lubią nieoczywiste połączenia smakowe. W tym przypadku pomidory trzeba obrać ze skórki, wyjąć z nich miąższ z nasionami. Kroimy je w kosteczkę i dokładnie mieszamy z malinami, a także z sokiem z cytryny. Tak przygotowaną masę musimy przełożyć do garnka, dodajemy cukier żelujący, a także tradycyjny cukier biały. Całość musi gotować się tak długo, aż zacznie wrzeć. Na koniec dodajemy posiekaną bazylię. Konfiturę wkładamy do słoików i odstawiamy na kilka minut do góry dnem.

Krem pomidorowy

Przeglądając przepisy z pomidorów nie sposób nie trafić na propozycję aksamitnego kremu, który sprawdzi się zarówno jako przystawka, jak i danie główne. Cebulę obiera się i kroi w kostkę. Pomidory trzeba umyć, obrać ze skórki. Kroimy je w małe cząstki i wyrzucamy stwardniałe kawałki. Cebulkę szklimy na oleju. Dodajemy pomidory i cały czas mieszamy. Kolejno wrzucamy je do gotującego bulionu. Dodajemy posiekany czosnek oraz solimy i pieprzymy. Całość gotujemy przez ok 20 minut, a później miksujemy.



O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz