Zdrowie i uroda

Dieta niełączenia – na czym polega

dieta niełączenia
Napisany przez dawkawiedzy

Powszechnie przyjęło się, że dieta musi polegać na ograniczaniu spożywania pokarmów oraz na liczeniu kalorii, aby nie przekroczyć z góry ustalonej wartości. Dieta niełączenia stawia na zupełnie inną filozofie odchudzania. Oczywiście i ona zakazuje spożywania produktów powszechnie uznawanych za szkodliwe, jednak wprowadza całkowicie nowy element: niełączenia ze sobą niektórych produktów.

Zasady diety rozłącznej

Podstawowym założeniem diety rozłącznej jest niełączenie ze sobą białek i węglowodanów w jednym posiłku. Według twórcy tego sposobu odżywiania się produkty bogate w białko trawione są przez zupełnie inne enzymy niż produkty węglowodanowe. Spożywanie ich jednocześnie naraża układ trawienny na niepotrzebny wysiłek i obciążenie, które sprzyjają powstawaniu m.in. nadwagi.
Dieta rozłączna oprócz produktów białkowych i węglowodanowych wyodrębnia również produkty neutralne, które można dołączać do obu grup, jako urozmaicenie posiłku.

Podział grup

Dieta rozłączna wyodrębnia trzy grupy produktów:

– białkowe (mięso, ryby, owoce morza, jajka, mleko)

– węglowodanowe (pieczywo, makaron, kasza, owoce, ziemniaki)

– neutralne (warzywa, zioła, tłuszcze, czosnek, grzyby)

Produkty niewskazane do spożywania przez dietę niełączenia to np. cukry, fast foody, czerwone mięsa, słodkie napoje gazowane.

Wpływ diety rozłącznej na ciało

Póki co badania naukowe nie potwierdzają wpływu rozłączenia określonych produktów od siebie na zauważalny spadek masy ciała. Domniemywa się, że o wiele bardziej wpływa na to wyłączenie z jadłospisu produktów niezdrowych np. cukrów ,fast foodów itd, co zalecają wszystkie diety.
Nie da się jednak ukryć, że dieta ta pomaga wielu osobą w innych aspektach życia. Jest np. bardzo polecana osobą chorym na nerki. Dodatkowo wspomaga pracę układu trawiennego i krążenia, a także posiada działanie wspomagające oczyszczanie organizmu z nagromadzonych toksyn.

Chcąc wprowadzić taką dietę do swojego życia należy pamiętać, aby nie robić tego na własną rękę, tylko korzystać z porad specjalistów i przez nich ułożonego jadłospisu.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz