Motoryzacja

Zmiana opon na letnie – kiedy wymienić, o czym pamiętać

zmiana opon
Napisany przez dawkawiedzy

Wymiana opon z zimowych na letnie i odwrotnie to bardzo ważna kwestia. Pamiętajmy, że opony różnią się od siebie kształtem bieżnika oraz składem mieszanki gumowej, ma to wpływ na bezpieczeństwo podczas podróży.

 

Dlaczego wymiana opon jest tak ważna?

Letnie opony w wysokich temperaturach gwarantują bezpieczną jazdę, jeżeli jednak spadnie ona poniżej 7°C zaczynają twardnieć, zimowe odwrotnie – w wysokich temperaturach się przegrzewają. Pamiętajmy, że bieżniki opon zimowych i letnich są dostosowane do warunków pogodowych, jeżeli latem będziemy poruszać się na zimówkach, nie tylko jest to niebezpieczne, ale w tym wypadku niszczymy opony, także będzie trzeba później wymienić je na nowe.

Kiedy zmienić opony na letnie?

Zmiana opon na letnie powinna być przeprowadzona, gdy średnia temperatura na zewnątrz jest wyższa, niż 7°C. Oczywiście należy brać pod uwagę to, że okres wiosenny ma to do siebie, że pogoda jest zmienna, dlatego nie można się śpieszyć z taką decyzją, ale nie ma sensu również zbytnio się ociągać. Najlepiej poczekać do czasu, aż temperatura się ustabilizuje i wtedy zmienić opony na letnie, to najlepsze rozwiązanie.

Na co warto zwrócić uwagę podczas zmiany opon?

Podczas wymiany opon zimowych na letnie, zawsze sprawdzajmy ich stan jeszcze przed ich założeniem. Według polskiego prawa do ruchu dopuszcza samochody z oponami o głębokości bieżnika równej lub większej od 1,6 mm. Gdy bieżnik w naszych letnich oponach jest zużyty, trzeba pomyśleć o zakupie nowych. Warto zdecydować się na zakup nowych opon samochodowych, po prostu takie będą bezpieczniejsze w użytkowaniu.

Kolejna ważna sprawa to wyważenie opon. Jeżeli wyważenie będzie pozostawiło wiele do życzenia, to opony będą dużo szybciej się zużywać, po drugie bardzo negatywnie będzie wpływać to na zawieszenie.

Przed wymianą opon na letnie, warto sprawdzić też ciśnienie w oponach – jeżeli będzie zbyt niskie, można zaobserwować problemy ze skręcaniem czy hamowanie, co jest niebezpieczne.

Ile kosztuje zmiana opon z zimowych na letnie?

Każdy warsztat mechaniczny posiada inne ceny. W najtańszych zakładach zapłacimy za taką usługę 50 złotych, w większych miastach trzeba przygotować się na wydatek rzędu 150 złotych.

Odpowiednie przechowywanie opon

Warto zwrócić uwagę także na kwestię związaną z przechowywaniem opon. Jeżeli będziemy robić to źle, to opony szybkiej będą się zużywać i narazimy się na większe koszty. Jak zatem przechowywać opony, aby mogły długo służyć?

Po pierwsze nie należy przechowywać opon na powietrzu, najlepiej przechowywać je w pomieszczeniu chłodnym, suchym oraz ciemnym. Negatywnie na stan opon będzie wpływać wysoka temperatura i światło. Najlepiej je przykryć, aby chronić je przed nadmiernym nasłonecznieniem. Gdy przechowujemy opony w garaży, zwróćmy uwagę na to, aby nie miały kontaktu z środkami chemicznymi, rozpuszczalnikami, paliwem. Co ciekawe, nawet opary mogą okazać się dla naszych opon szkodliwe, o czym nie każdy wiem.

Zmiana opon zimowych na letnie i odwrotnie to bardzo ważna kwestia, tak sami jak ich przechowywanie, dlatego warto dobrze przygotować się do tych czynności.

 

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz