Zdrowie i uroda

Dieta rotacyjna w pigułce

dieta rotacyjna zasady
Napisany przez dawkawiedzy

Alergie pokarmowe należą do najczęstszych dolegliwości chorobowych współczesnej cywilizacji. Dotykają ludzi w każdym wieku, a lista alergenów ciągle się poszerza. Dieta rotacyjna jest jednym z najlepszych rozwiązań dla osób, które obserwują u siebie alergie i nietolerancje pokarmowe, lub też chcą trafnie zidentyfikować produkty, które niekorzystnie wpływają na zdrowie.

Zasady diety rotacyjnej

Dieta rotacyjna, zwana także eliminacyjną jest to 4- dniowy plan żywieniowy, za którego sprawą możliwa staje się kontrola nad alergią i nietolerancją pokarmową. Wymiana produktów w poszczególnych dniach pozwala na uniknięcie kolejnych alergii pokarmowych.

Należy podkreślić, że nie mówimy tutaj wyłącznie o jednym produkcie, ale o całej ich grupie będącej rodziną. Innymi słowy, mówiąc, pokarmy opierające się o produkty z danej grupy spożywa się co 4 dni. Jeśli np. w poniedziałek spożywamy ziemniaki, mogą one ponownie znaleźć się w naszym menu dopiero w piątek.

W niektórych przypadkach produkty z tej samej rodziny mogą być spożywane w odstępach 2- dniowych, ale dotyczy to wyłącznie tych osób, które nie odczuwają dolegliwości alergicznych.

Dieta eliminacyjna wymaga obserwacji reakcji organizmu na poszczególne produkty. Wszelkie anomalia, które mogą wskazywać na alergie na dany produkt, należy odnotować w prowadzonym dzienniku.


Dieta eliminacyjna pod okiem specjalisty

Wydawać by się mogło, że dieta eliminacyjna nie jest wymagającą. Znając rodziny produktów, wystarczy je tak wkomponować w menu, by zachowały właściwy odstęp. Nic bardziej mylnego. W grupach produktów znajdują się takie, które mogą wywołać odczyny alergiczne, dlatego ważne jest dokonywanie wcześniej wspomnianych zapisów i konsultowanie swoich spostrzeżeń ze specjalistą.

Co więcej, alergicy powinni unikać produktów mocno przetworzonych, a także stosowanych w branży spożywczej barwników i konserwantów. Idealnie, jeśli wybierają żywność z upraw ekologicznych.

Dieta rotacyjna zakłada optymalnie 3 posiłki, które powinny być odpowiednio wyważone, spożywane regularnie. Charakterystyczną uwagą do poszczególnych dań jest ich właściwa ilość, a więc same posiłki nie mogą uchodzić za obfite, by nie przeciążać układu pokarmowego. Jest to szczególnie ważne w przypadku dań, w których znajdują się produkty z grupy, w której występuje alergen. Na ten przykład, jeśli produktem silnie uczulającym jest truskawka, to wybierając rodzinę różowatych — do których ona należy — musimy ostrożnie stosować znajdujące się tam owoce (brzoskwinia, jabłko, malina itd.).

Zasady diety rotacyjnej nie należą do trudnych, ale wymagają poznania grup produktów i nauczenia się ich stosowania w odpowiednich odstępach. To także konieczność ścisłej obserwacji organizmu. Nie mniej, osoby, które wybierają dietę eliminacyjną łatwiej radzą sobie z alergiami.O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz