Technologie

Kupujemy dron dla dziecka

dron dla dziecka
Napisany przez dawkawiedzy

W dzisiejszych czasach zaskoczyć dziecko prezentem nie jest zadaniem łatwym w zrealizowaniu. Dzieciaki zaskakującą często, znacznie wyprzedzają nas w znajomości najnowszych trendów w zakresie elektronik użytkowej i zakupywane przez nas gadgety mogą obdarzyć co najwyżej obojętnym spojrzeniem. Jak wiec sprawić, aby otrzymany prezent nie tylko zapewnił im rozrywkę, ale był jednocześnie czymś co ich zaskoczy, a nawet czegoś nauczy?

Nietypowy prezent dla dziecka

Prezentem, który znakomicie spełnia powyższe założenia jest dron dla dziecka. Na rynku można dostać zabawkowe drony za niewielkie kwoty, jak również sprzęt w pełni profesjonalny w cenie przyzwoitych samochodów. Czym właściwie kierować się przy zakupie oraz jakie kryteria i właściwości brak pod uwagę?

Czym tak właściwie się różnią między sobą?

Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami dronów potrafią być ogromne. Jak również ich ceny, które zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą na kilkunastu tysiącach.
Najbardziej rzucającą się w oczy różnicą jest ilość zastosowanych śmigieł. Mają one przełożenie na wielkość drona, jego masę i szybkość z jaką będzie się przemieszczał.

Drugim niezwykle ważnym czynnikiem różniącym poszczególne modele, jest jakość zastosowanych w nim materiałów. Tanie egzemplarze będą wykonane niemal całkowicie z plastiku, co w przypadku oddania go w ręce małego dziecka, może szybko zakończyć na stałe zabawę. Lepszym wyjściem jest w tym wypadku zakup czegoś droższego ale wykonanego z mocniejszych materiałów, jak metale lekkie, czy włókna węglowe.Inną rzucającą się cechą każdego drona, jest wyposażenie go przez producenta w kamerę. W modelach podstawowych jej nie znajdziemy, ale dzięki temu, ich cena będzie o wiele niższa.

Kolejnym elementem mającym znaczny wpływ na cenę, jest pojemność zastosowanych akumulatorów, co przekłada się na czas lotu na jednym ładowaniu. Prosta zależność, im dłużej, tym drożej. Najtańsze modele pozwalają na zabawę do maksymalnie 10 minut.

Ostatnim aspektem, który warto wziąć pod uwagę kupując dron dla dziecka, jest jego sterowanie. Najtańsze modele mogą być używane jedynie poprzez smartfona i zainstalowaną na nim aplikację. Droższe odpowiedniki posiadają dedykowane kontrolery, często wyposażone w ekran na którym w czasie rzeczywistym przekazywany jest obraz z pokładowej kamery drona. Coś co dla średnio zaawansowanego użytkownika będzie oczywistą wadą, dla dziecka może okazać się fascynującą zabawą. Fakt, że mogą sterować dronem poprzez ich własny telefon, dla małego chłopca może być czymś wręcz bezcennym.


Czy to jest legalne, czyli przepisy dotyczące dronów

Oczywiście tak! Prawo w Polsce jest dość przyjazne użytkownikom, przepisy dotyczące dronów mówią, że dozwolone jest ich użytkowanie, jeśli waga drona nie przekracza 25kg oraz, gdy pozostaje on w zasięgu wzroku operatora. Każdy więc model brany pod uwagę dla dziecka, będzie w pełni legalny. Pamiętajmy również o tym, że zgodnie z prawem dronem możemy latać tylko:

  • z dala od ludzi oraz pojazdów w odległości minimum 30 metrów w poziomie,
  • z dala od zabudowań w odległości minimum 100 metrów w poziomie, o ile nasz dron nie jest lżejszy niż 600g.

Zakazane jest natomiast latanie dronem nad portami lotniczymi i morskimi, kopalniami, wodociągami, ujęciami wody czy oczyszczalniami ścieków, a także nad liniami energetycznymi, Zakaz lotów dronem dotyczy również przestrzeni nad bankami, elektrowniami, muzeami, budynkami państwowych archiwów, urządzeniami oraz obiektami telekomunikacyjnymi, pocztowymi, telewizyjnymi czy radiowymi.

 

Ile kosztuje dron

Rozpiętość cenowa tych gadżetów jest spora. Dla dziecka najprostszy model drona kupimy już za 100zł, Taki wyposażony w kamerę (np. SYMA X5SC) można nabyć do 200zł. Cena nie jest więc wygórowana, a radość, jaką sprawimy dziecku takim prezentem jest bezcenna.

Zaczynamy zabawę

Wiedząc, ile kosztuje dron oraz czego potrzebujemy, czyli prostego, ale w miarę wytrzymałego drona, niekoniecznie z kamerą, ale w miarę możliwości z większym akumulatorem, pozostaje nam jedynie wybór producenta. Najpopularniejsze w Polsce marki to Syma oraz DJI. Oprócz nich warto się jeszcze zainteresować Yuneec i Xblitz.
Na początek przygody z dronami, warto wybierać jednak coś z niższej póki cenowej, aby wraz ze wzrostem fascynacji, przesiadać dziecko na coś o większych możliwościach.


O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz