Dom i wnętrze

Dom w stylu prowansalskim

dom prowalsalski
Napisany przez dawkawiedzy

Prowansja to jeden z najpiękniejszych terenów Francji. Turystom kojarzy się głównie ze słońcem, zapachem lawendy i oazą spokoju. Tam też powstał styl prowansalski kojarzący się ze spokojną cichą wsią sprzed lat.

Stylowe ściany i podłogi

Styl prowansalski nawiązuje do natury, dlatego na podłogach powinny znaleźć się masywne deski, najlepiej sosnowe lub dębowe, a pod sufitem grube belki. Klimat domu tworzą także pastelowe lub białe ściany, jednak należy pamiętać, że biel powinna być w ciepłym odcieniu. Na fragmentach ścian doskonale prezentują się też malowane cegły sprawiające wrażenie, jakby je ktoś przed chwilą odkrył pod warstwą tynku. Doskonałym dodatkiem są także kamień i drewno nadające wnętrzu niepowtarzalny klimat. Styl prowansalski podkreślą ciekawe drewniane okiennice.

Meble – ważny element domu

Podstawą aranżacji domu w stylu prowansalskim są drewniane meble w jasnych kolorach i przeważnie na niewielkich nóżkach. Imitujące stare komody i kredensy meble mają zazwyczaj otwierane szafki i wiele szuflad. Zamiast delikatnych zawiasów, należy postawić na solidne okucia i uchwyty z kutego żelaza. Całość dopełniają drewniane rzeźbione wieszaki na klucze i różne drobiazgi.

Poruszyć zmysły

Dom w stylu prowansalskim powinien oddziaływać na wszystkie zmysły, dlatego tak ważne są w nim dodatki. Powinny kojarzyć się z sielską, spokojną atmosferą wsi. Dlatego na parapetach świetnie wyglądają ceramiczne malowane doniczki, w których rosną aromatyczne zioła, a okna zdobią delikatne zwiewne zasłony. Wszelkie sztuczne dodatki są wrogiem stylu prowansalskiego, dlatego na stole powinny pojawić się obrusy i serwety z naturalnych tkanin, takich jak len czy bawełna, wiklinowe koszyki, stalowe serwetniki i stylowe lampiony. Zapach suszonych kwiatów i lawendy oraz delikatne światło świec wprowadzają magiczny klimat i przywołują na myśl słoneczną Prowansję.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

1 komentarz

Zostaw komentarz