Zdrowie i uroda

Magnez – przywraca równowagę wewnętrzną i uspokaja emocje

magnez
Napisany przez dawkawiedzy

Jednym z głównych czynników wpływających na nasze zdrowie jest odżywianie. W dzisiejszych czasach dużym problemem jest niewyważony i zły skład naszego pożywienia. Dieta w połączeniu z prowadzonym przez nas stylem życia, konsumpcją alkoholu i często stosowanymi „cud” dietami, przynosi takie efekty jak, niedobór niezbędnych minerałów oraz witamin, których wynikiem jest zmiana nastrojów, nerwowość, podwyższona drażliwość, brak koncentracji, podwyższone napięcie mięśniowe itp.

Rola magnezu w organizmie

Magnez łącznie z potasem stanowią najważniejsze minerały wewnątrzkomórkowe. Odgrywa istotną rolę w przemianie energetycznej substancji w organizmie, gdyż jest nieodłącznym elementem wielu enzymów. W związku z tym uczestniczy praktycznie we wszystkich procesach biochemicznych i fizycznych organizmu. Jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania mięśni, pracy serca, układu krwionośnego, wpływa na podniesienie odporności organizmu. W organizmie znajduje się przede wszystkim w kościach i w surowicy krwi. Magnez obniża ryzyko powstania chorób sercowo-naczyniowych, również zawału.

Niedobór magnezu może objawiać się: osłabieniem mięśni, zmęczeniem, skurczami łydek lub innych mięśni, skurczami w trakcie trwania ciąży, nieregularnością rytmu serca, kołataniem serca, niskim ciśnieniem krwi i uczuciem drętwienia palców. Zmianie ulega również psychika człowieka. Pojawia się nadpobudliwość, drażliwość lub odwrotnie zmęczenie, ospałość i obojętność.

Do niedoborów magnezu w organizmie dochodzi m. in. wskutek jednostronnych diet redukujących, po trwających dłuższy czas biegunkach czy wymiotach, po nadmiernym spożywaniu alkoholu, przy zaburzeniach wchłaniania oraz u diabetyków. Niższy poziom magnezu w organizmie występuje także w przypadku podwyższonej ilości wapnia w organizmie. Równoczesne stosowanie niektórych leków (np. moczopędnych, niektórych antybiotyków), prowadzi do obniżenia ilości magnezu w organizmie. Do obniżenia wchłaniania magnezu dochodzi też przy długotrwałym spożywaniu większej ilości błonnika i tłuszczy nasyconych.

Witamina B6 i witamina D, ułatwiają przenikanie magnezu do komórek. Niezbędna dzienna dawka magnezu dla dorosłego człowieka to 300 – 400 mg, długość przyjmowania takiego preparatu nie powinna przekraczać 3 do 4 tygodni.

Zwiększone zapotrzebowanie na ten minerał u kobiet ciężarnych i matek karmiących piersią powinno zawsze zostać konsultowane z lekarzem w związku z możliwością przedawkowania, objawiającego się mdłościami, wymiotami, niskim ciśnieniem krwi, zaburzeniami oddychania i pracy serca.

Magnez nie powinien być podawany osobom z ciężkimi zaburzeniami pracy nerek, gdyż zmniejszone jest wydalanie tego pierwiastka z organizmu. Podobnie jest w przypadku kamieni nerkowych.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

1 komentarz

  • czy jest sens w ogóle suplementować magnez w postaci tabletek? czytałam, że one się praktycznie w ogóle nie wchałaniaja

Zostaw komentarz